شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:54 منتشر شده در مورخ: 1399/11/26 شناسه خبر: 1707999
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان:

لایروبی رودخانه‌های حادثه خیز خراسان شمالی نیازمند ۱۰۸ میلیارد تومان اعتبار است

لایروبی رودخانه‌های حادثه خیز خراسان شمالی نیازمند ۱۰۸ میلیارد تومان اعتبار است
سید عقیل مرتضوی گفت: ۵۴۰ کیلومتر از مسیر رودخانه های استان که حادثه خیز هستند باید لایروبی شوند که برای انجام لایروبی آن به تامین ۱۰۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید عقیل مرتضوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: طول رودخانه های مهم و حساس استان دو هزار و ۲۰۰ کیلومتر است که تا به کنون حدود ۱۱۶ کیلومتر از این مسیر رودخانه ای، لایروبی و ۹۰ کیلومتر از این مسیر رودخانه ای نیز ساماندهی ( دیواره سازی و تثبیت بستر رودخانه) شده اند.

با این وجود، مرتضوی تصریح کرد: ۵۴۰ کیلومتر از این مسیر رودخانه ای استان که از نقاط حادثه خیز هستند باید لایروبی شوند که برای انجام لایروبی این میزان از مسیر رودخانه ای به تامین ۱۰۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: ۳۲۰ کیلومتر از طول رودخانه های استان نیازمند ساماندهی ( دیواره سازی رودخانه و تثبیت بستر رودخانه) نیز هستند که برای انجام این اقدام باید هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان اعتبار تامین شود.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب درصورتیکه عملیات لایروبی و ساماندهی در مسیر رودخانه های استان انجام نشوند، موجب وقوع سیلاب در هنگام بارندگی ها و وارد شدن خسارت به زمین های کشاورزی می شود، عنوان کرد: در شرایط کنونی با مشکل تامین اعتبارات لازم و به موقع برای ساماندهی و لایروبی رودخانه ها مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی اذعان کرد: متاسفانه اعتبارات ملی برای ساماندهی و لایروبی رودخانه ها در کشور اختصاص داده نمی شود و برای انجام این اقدامات، اعتباری که اختصاص داده می شود از محل منابع مالی مدیریت بحران است که اعتبار تخصیصی از این محل نیز هیچ گاه پاسخگوی رفع دغدغه ها در این زمینه نبوده اند.

وی یادآور شد: اعتبارات مدیریت بحران نیز فقط برای جبران خسارت های ناشی از وقوع سیل اختصاص داده می شود.

مرتضوی در بخش دیگری از سخن خود به اقدام شرکت آب منطقه ای استان در زمینه انجام حد نگاری حریم و بستر رودخانه های استان و اخذ سند تک برگ برای این حریم و بستر ها اشاره کرد و گفت: در سال جاری، برای نخستین بار برای چند رودخانه استان از جمله رودخانه اترک، دو رودخانه در شهرستان و راز و جرگلان که حد نگاری شده اند، سند تک برگ اخذ شد.

وی اعلام کرد: تا پایان سال جاری برای هزار و ۳۸۹ کیلومتر از مسیرهای رودخانه ای استان که مطالعه و حد نگاری شده اند نیز سند تک برگ صادر می شود.

علاوه بر این، وی به مجوزهای آب صادر شده از سوی شرکت آب منطقه ای استان برای اجرای طرح های معرفی شده نیز اشاره و عنوان کرد: درصورتیکه طرح های معرفی شده به مرحله اجرا نرسند مجوزهای صادر شده برای آنها به منظور برداشت آب لغو می شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: از ابتدای سال جاری تا به کنون تعداد زیادی مجوز آب بابت اجرایی نشدن طرح های معرفی شده را باطل کردیم.

وی در خاتمه درباره مطالبات شرکت آب منطقه ای استان از مطالبات خود از دستگاه های اجرایی و واحدهای بخش خصوصی بابت خرید آب نیز اعلام کرد: در حال حاضر این شرکت از دستگاه های اجرایی و واحدهای بخش خصوصی استان ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان طلب دارد.

وی بیان کرد: بزرگترین بدهکاران شرکت آب منطقه ای استان، شهرداری های استان هستند که بابت تامین آب فضای سبز و سایر مصارف خود هشت میلیارد تومان به این شرکت بدهکار شده اند.

مرتضوی یادآور شد: با توجه به اینکه صنایع استان در گذشته بسیار بد حساب بودند، با این وجود،  در حال حاضر این صنایع آب بهای خود را به موقع پرداخت می کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1707999
ارسال نظر
نظرات