شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 15:43 منتشر شده در مورخ: 1399/11/27 شناسه خبر: 1708456
نماینده ولی فقیه در استان قزوین:

تقویت زیرساخت‌های پژوهشی در حوزه‌‌های علمیه مستلزم تقویت علوم عالی است

تقویت زیرساخت‌های پژوهشی در حوزه‌‌های علمیه مستلزم تقویت علوم عالی است
عبدالکریم عابدینی گفت: تقویت زیرساخت‌های پژوهشی نیازمند تقویت علوم عالی است و لازم است صرف، نحو، معانی، بیان، لغت، رجال، حدیث، منطق و اصول را به بالاترین سطح برسانیم و ضعف‌ها را برطرف و به نقطه قوت تبدیل کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ آیت‌الله عبدالکریم عابدینی ظهر امروز در اختتامیه جشنواره علامه حلی که در سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد، با تسلیت شهادت امام هادی(ع) اظهار کرد: موضوع پژوهش همواره در حوزه‌های علمیه یکی از موضوعات مهم و محوری بوده است.

وی ادامه داد: با جشنواره‌هایی نظیر جشنواره علامه حلی، پژوهش به صورت سازمان یافته‌تر در حوزه‌های علمیه دنبال می‌شود و استعدادهای طلاب به صورت گسترده‌تری پرورش پیدا می‌کند.

امام جمعه قزوین ابراز کرد: یکی از کارهای مهم انبیاء، کشف گنجینه‌های پنهان انسان‌ها بوده و پژوهش عرصه‌ای است که زمینه بروز و ظهور استعدادهای انسان را فراهم می‌آورد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: حوزه‌های علمیه می‌باید در علم و عرصه‌های پژوهشی در علوم دینی با جدیت عمل کنند و انسان و دین را آن گونه که مورد نظر خدای متعال است، به جهان نشان دهند.

وی عنوان کرد: خداوند تأکید می‌کند که آنانی که در مقابل شما قرار دارند، مستکبران هستند و اهل کلیسا و اهل عبادت را می‌باید دریابید و این آیه مسئولیت حوزه‌ها را بسیار سنگین می‌کند.

عابدینی تصریح کرد: اگر اسلام، تورات و انجیل را آن گونه که خداوند فرموده به مسیحیان نشان دهیم، اتفاقات بزرگی رخ می‌دهد. ما اگر حضرت مریم(س) و حضرت عیسی(ع) را با نگاه قرآن به مسیحیان معرفی کنیم، مورد توجه آنها قرار خواهد گرفت و جذابیت خواهد داشت.

امام جمعه قزوین اظهار کرد: اگر رسالت حوزوی را درست انجام دهیم، مانع سیطره علمی و جذب آدم‌ها به دست اجانب می شویم و با عرصه‌های علمی می‌توانیم مانع این سیطره شویم.

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های پژوهش نیازمند کارهای جدی و عمیق است، تأکید کرد: تقویت زیرساخت‌های پژوهشی نیازمند تقویت علوم عالی است و لازم است صرف، نحو، معانی، بیان، لغت، رجال، حدیث، منطق و اصول را به بالاترین سطح برسانیم و ضعف‌ها را برطرف و به نقطه قوت تبدیل کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: علوم حوزوی تفاوت‌هایی با عرصه‌های دیگر دارد چرا که در حوزه‌های علمیه که پشتوانه‌های الهی و دینی در آن وجود دارد، اخلاص و تهذیب در پیشبرد امور بسیار مؤثر است و هر چه این دو عنصر مهم تقویت شوند، علوم حوزوی نیز بیشتر تقویت می‌شود.

عابدینی افزود: کاری کنیم که طلبه‌ها صرفاً نگاه عبادی به امر پژوهش داشته باشند و برای اعتلا و عظمت بخشیدن به اعتلای دینی به کار پژوهش توجه داشته باشند و اگر نگاه این باشد، همه کسانی که کار پژوهشی انجام داده‌اند، برنده خواهند بود.

وی اظهار کرد: یکی از عوامل موفقیت جشنواره پژوهشی این است که تلاش کنیم ضعف‌ها را مورد شناسایی و بررسی قرار دهیم و فرصت‌های جدیدی ایجاد کنیم. آسیب‌شناسی و شناسایی فرصت‌ها می‌باید جزو برنامه‌های جشنواره قرار گیرد تا شاهد پویایی و ارتقای کیفی در این عرصه باشیم.

امام جمعه قزوین اضافه کرد: ظرفیت‌های استان قزوین در حوزه پژوهش به خاطر پیشینه‌های علمی، بسیار بالاست و این ظرفیت در عرصه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری وجود دارد و با بهره‌گیری شایسته از این امکانات می‌توانیم جایگاه بهتری در حوزه پژوهش داشته باشیم.

امام جمعه قزوین بیان کرد: برگزاری جشنواره فرصت بسیار مناسبی برای کشف استعدادهاست و فرصتی را ایجاد می‌کند تا تلاش‌های علمی عزیزان ثبت و ضبط شود و محفوظ بماند.

وی با بیان حدیثی از امام باقر(ع) عنوان کرد: حضرت فرموده‌اند برای اینکه به حکمت برسیم، نیازمند تهذیب هستیم و ما به این مهم بسیار نیازمند هستیم.

گفتنی است در پایان از برگزیدگان این جشنواره تجلیل شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1708456
ارسال نظر
نظرات