شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 10:00 منتشر شده در مورخ: 1399/11/29 شناسه خبر: 1709015
قلب قطب تجارت کشور تپنده‌تر از گذشته؛

از افزایش ۶۰ درصدی صادرات غیرنفتی در بنادر هرمزگان تا واردات یک میلیون تن کالا از طریق خطوط ریلی

از افزایش ۶۰ درصدی صادرات غیرنفتی در بنادر هرمزگان تا واردات یک میلیون تن کالا از طریق خطوط ریلی
سال جاری را رهبر معظم انقلاب جهش تولید نامیدند و تحقق این شعار در بنادر هرمزگان با تلاش بی وقفه مجاهدان اقتصادی بیش از بیش رونق یافته است به طوری که در بسیاری از شاخصه های ترانزیتی صادرات و واردات رشد چشم گیری داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛ حمل و نقل دریایی با اختصاص بیشترین سهم تجارت بین المللی یکی از مهمترین ابزارهای رشد جوامع به شمار می رود و نقش اساسی و ویژه ای در اقتصاد ملی کشورهای صاحب دریا دارد و به وضوح می توان دید؛ کشورهایی که دارای مرزهای آبی هستند با بهره برداری از این ظرفیت خدادادی پیشرو در ارتباط و ترانزیت به سایر کشورها هستند.

بر اساس آمارها بیش از ۹۰ درصد حمل و نقل دنیای صنعتی از طریق دریا صورت می گیرد و کشور عزیزمان با برخورداری از دو دریا در جنوب و دریای شمال از دیرباز بازرگانی و داد و ستد در بنادر آن رونق ویژه ای داشته است.

هرمزگان به عنوان قطب تجارت کشور با دارا بودن بنادر بزرگ از جمله بندرهای شهید رجایی، شهید باهنر، بندرلنگه، بندرگاهای کیش و قشم، تیاب، کرگان، کلاهی میناب، سیریک، جاسک، جواد الائمه پارسیان و چارک نقش به سزایی در پویایی اقتصاد دارد.

سال جاری را رهبر معظم انقلاب جهش تولید نامیدند و تحقق این شعار در بنادر هرمزگان با تلاش بی وقفه مجاهدان اقتصادی بیش از بیش رونق یافته است به طوری که در بسیاری از شاخصه های ترانزیتی صادرات و واردات رشد چشم گیری داشته است.

بندر شهید رجایی به عنوان قلب تپنده و دروازه طلایی اقتصاد ایران از آن یاد می شود و در سال جهش تولید علی رغم یکه تازی ویروس منحوس کرونا و آسیب وارد کردن آن به برخی از مشاغل اما همچنان این بندر بزرگ پیشرو در صادرات و واردات است.

در حالی به انتهای سال ۱۳۹۹ سال جهش تولید نزدیک می‌شویم که طبق آمارهای رسیده از سازمان بنادر و دریانوردی، هرمزگان توانسته عملکرد خوبی در تحقق شعار سال داشته باشد.

توسعه زیرساخت‌های بنادر کوچک از شرق تا غرب استان هرمزگان نیز توسط مسئولان برنامه ریزی شده  که می‌تواند زمینه‌ساز تحولی چشمگیر به‌منظور جهش تولید، رونق صادرات غیرنفتی و تجارت دریایی با کشورهای منطقه خلیج‌فارس باشد.

افزایش ۶۰ درصدی صادرات کالای غیر نفتی در بنادر غرب هرمزگان

قاسم عسکری نسب، مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان از جابجایی بیش از ۴ میلیون تن انواع کالا در بنادر غرب هرمزگان و افزایش ۶۰ درصدی صادرات غیرنفتی تا نیمه بهمن ماه سال جاری خبر داد.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان  عنوان کرد: از ابتدای سال تا نیمه بهمن ماه در مجموع ۴ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۳۲۱ تن انواع کالا در این بنادر تخلیه و بارگیری شد ه است.

عسکری نسب افزود: از این میزان، ۲ میلیون و ۱۴۹هزار و ۸۹۱ تن که رشد ۲۷ درصدی را نشان می دهد مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۲ میلیون و ۱۶ هزار و ۴۳۰ تن دیگر به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

وی با اشاره به تخلیه و بارگیری کانتینر های یخچالی افزود :۱۱ هزار و ۴۸۹ TEU کانتینر یخچالی با تناژ بیش از ۱۴۳ هزار تن طی این مدت از بنادر شیوء، آفتاب و چارک به بنادر حاشیه جنوبی خلیج‌فارس صادرشده است.

این مقام مسئول میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در بنادر غرب هرمزگان را یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۷۰۳ تن اعلام کرد و افزود: عمده این محموله های صادراتی شامل میوه و تره بار، خشکبار، مواد معدنی و مصالح ساختمانی بوده است که در این بخش از عملیات، افزایش ۶۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد هستیم.

عسکری نسب با اشاره به افزایش فعالیت های کابوتاژی بیان کرد: از مجموع صادرات غیر نفتی انجام شده، ۸۴۷ هزار و ۸۶۹ تن به صورت رویه کابوتاژ (کران بری) در بنادر غرب هرمزگان جابجا شد که رشد ۲۳ درصدی داشته است.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در پایان تعداد شناورهای ورودی و خروجی به بنادر غرب هرمزگان  را تا نیمه بهمن ماه  ۱۵ هزار و ۶۷۸ فروند اعلام کرد.

صادرات و واردات ۴٫۵ میلیون تن کالا از طریق خطوط ریلی در بندر شهید رجایی

علی رضا محمدی کرجی ران، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: از ابتدای سال جاری تا نیمه بهمن ماه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن صادرات و واردات انواع کالا از طریق ۶۳ کیلومتر خطوط ریلی موجود احداث شده در بندر شهید رجایی صورت گرفته است.

 محمدی کرجی ران افزود: حمل و نقل ریلی ترابری سبز و ارزانی است که نقش بسزایی را در جهت حفاظت از محیط زیست و کاهش قیمت تمام شده کالاها ایفامی کند.

وی ادامه داد: یکی از راهبردهای مهم  این اداره کل توسعه فعالیت‌ها و جابجایی کالا ازطریق ریل بوده که ایجاد خطوط جدید و بازسازی و نوسازی خطوطی قدیمی مهمترین اقداماتی است که حول این  محور در بندر شهید رجایی  به انجام رسید.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به آمار صادرات و واردات کالا از طریق ۶۳ کیلومتر خطوط ریلی بندرشهید رجایی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تا نیمه بهمن ماه ۴ میلیون پانصد هزار تن انواع کالا (بصورت فله، کانتینری،حمله کیسه ای، پالت و حمل مواد نفتی و روغنی) از طریق ریل وارد و یا از این بندر خارج شده است.

وی میزان صادرات کالاها را از طریق این خطوط  ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و یک میلیون تن باقی مانده را کالاهای وارداتی اعلام کرد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی ماهای منتهی به پایان سال را ماهای پررونق جابجایی از طریق ناوگان ریلی دانست و تصریح کرد: طی پنج ماهه(مهر، آبان،  آذر، دی و بهمن) به شکل تجمیع شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته آمارها رشد ۶۱ درصدی را نشان می دهند که نمودارها بیان گر رشد صعودی در این بخش است.

به گفته محمدی کرجی ران درحال حاضر۱۲ محوطه اختصاصی ریلی بخش غیر دولتی در بندرشهید رجایی  فعال می باشد که جابجایی انواع این کالاها از طریق خطوط ریلی فرعی متصل به خطوط ریلی سراسری جابجا می شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1709015
ارسال نظر
نظرات