شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 13:04 منتشر شده در مورخ: 1399/11/29 شناسه خبر: 1709139
در جلسه شورای زکات استان قزوین با حضور رئیس کمیته امداد مطرح شد؛

قزوین رتبه نخست کشور در طرح‌‌های دانش‌بنیان را کسب کرد/جمع‌آوری ۲۶میلیارد زکات در استان قزوین

قزوین رتبه نخست کشور در طرح‌‌های دانش‌بنیان را کسب کرد/جمع‌آوری ۲۶میلیارد زکات در استان قزوین
مدیرکل کمیته امداد استان قزوین گفت: با اقدامات موثر انجام شده توانسته‌ایم رتبه اول کشوری در حوزه اجرای طرح‌های دانش بنیان کشوری و رتبه دوم کشوری در حوزه مهارت‌آموزی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را کسب کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین، مهرعلی حق گویان در جلسه شورای زکات استان قزوین که ظهر امروز(چهارشنبه) با حضور رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور در مسجد شیخ الاسلام قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: کمیته امداد استان قزوین ۶۲هزار نفر را تحت حمایت قرار داده است و تقریبا ۳۰هزار نفر به صورت کمک‌های موردی از این کمیته مساعدت می‌گیرند.

وی افزود: قریب به ۵۳درصد افراد تحت پوشش کمیته امداد سرپرست خانواده فوت شده، ۲۹درصد سالمند، ۱۱ درصد افراد متارکه و طلاق و یک درصد خانواده زندانیان تحت حمایت کمیته امداد قرار گرفته اند.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین بیان کرد: ۸هزار و ۵۰۰دانش‌آموز، پنج هزار کودک یتیم و فرزندان طرح محسنین در سطح استان قزوین تحت نظر کمیته امداد هستند و تقریبا ۴۰درصد از مدد جویان کمیته در مناطق محروم با ضریب ۶،۷، ۸ حضور دارند.

حق گویان با اشاره به اینکه نسبت به سال گذشته ۱۴۴ درصد رشد در زمینه مشارکت مردمی رقم خورده است، تاکید کرد: در امداد با دستورات توسعه مشارکت‌های مردمی در سطح استان طی سال ۹۹ قریب به ۹۷میلیارد تومان درآمدها از ناحیه حوزه مشارکت‌های مردمی تامین شده که این موضوع در سال گذشته به میزان ۶۷میلیارد تومان بوده است.

این مقام مسئول اذعان کرد: در بحث مهم توانمند سازی خانواده‌های تحت حمایت در حوزه اشتغال بالغ بر ۶ هزار و ۶۰۰ نفر مشغول به کار شده‌اند که این آمار نسبت به سال گذشته که به میزان ۳هزار و ۶۷۵نفر بود توفیقات خوبی را رقم زده است.

وی اضافه کرد: با اقدامات موثر انجام شده توانسته‌ایم  رتبه اول کشوری در حوزه اجرای طرح‌های دانش بنیان کشوری و رتبه دوم کشوری در حوزه مهارت‌آموزی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را کسب کنیم.

رشد۱۸درصدی جمع‌آوری زکات در استان

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین تاکید کرد: اقدامانی همچون اهدای وام‌های قرض الحسنه به افراد نیازمند، وام‌های ضروری، مسکن، بدیعه مسکن، دانشجویی و کسب و کار با اعتبار ۳۷میلیارد تومان انجام شده که این اعتبار به میزان ۵۰میلیارد تومان خواهد رسید.

حق گویان درباره تامین مسکن برای نیازمندان در سطح استان قزوین عنوان کرد: بیش از هزار و 375 مورد احداث، تایید، تامین و کمک به احداث مسکن در سطح استان قزوین در طی 11ماه گذشته انجام شده است.

این مقام مسئول درباره اقدامات انجام شده در شورای زکات گفت: قریب به 820روستا در استان وجود دارد که دارای سکنه هستند و با توجه به بررسی‌های انجام شده تعداد 600روستا مشمول زکات مستجب و واجب هستند که از این تعداد 510 روستا پرداخت کننده زکات‌های واجب و مستجبی بودند که کمک‌های آنان دریافت شده است.

وی اضافه کرد: تا کنون دو جلسه شورای زکات استان قزوین، 42 شورای زکات شهرستانی، 45 جلسه در بخش‌ها، بیش از 370جلسه در روستاهای سطح استان و نیز 58همایش آموزش شهرستانی برای مبلغین، کشاورزان و مربیان زکات برگزار شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین بیان کرد: در زمینه‌های تبلیغاتی، دیداری، شنیداری، پخش آگهی، مصاحبه از طریق صدا و سیما به نحو احسنت انجام شده به طوری که در ماه مبارک رمضان 30شب پخش سخنرانی و بیان احکام زکات برگزار شد.

حق گویان گفت: تبلیغات گفتاری، سخنرانی اعضای شورای زکات استان، شهرستان‌ها، روستاهای تابع در استان قزوین انجام شده و طرح مستقر 18مقیم اعزامی از روستاها و شهرهای تابعه صورت گرفته است.

توزیع ۲۵هزار بسته معیشتی در بین مددجویان

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین ابراز کرد: با توجه به برنامه‌ای  که در سال ۹۹ از طریق تهران اعلام شد قریب به ۲۲میلیارد تومان پرداخت زکات پیش‌بینی شده بود که تا کنون بیش از ۲۶ میلیارد جمع آوری زکات در استان قزوین انجام شده است که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد رشد در این زمینه داشتیم.

حق گویان بیان کرد: قریب به  میزان ۱۹میلیارد تومان از زکات جمع آوری شده به محرومین اختصاص داده شد که این میزان ۷۳درصد از زکات جمع آوری شده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: اهدای ۱۰۵ مورد جهیزیه، کمک به درمان ۴۹۲مورد، کمک به تحصیل ۸۴۶مورد، آزادی زندانیان دو مورد، احداث مسکن ۵۱مورد، تعمیرات و بازسازی خانه‌های نیازمندان ۱۲۳مورد و تهیه بسته‌های معیشتی ۲۵ هزار مورد انجام شد.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین در پایان گفت: ۲۷ درصد از زکات جمع‌آوری شده به احداث و تعمیر مساجد به میزان ۵۸ مورد، خانه عالم شش مورد، احداث غسالخانه هفت مورد، احداث حسینیه چهار مورد و بهسازی معابر و سایر موارد هشت مورد انجام شده است.

در ادامه فاطمه محمدبیگی اظهار کرد: در بیش از ۱۰کشور مسلمان دنیا می‌بینیم که زکات به شکل قانونی بررسی، اجرا و ابلاغ می‌شود که کمیته امداد قزوین در این زمینه اتفافات بسیار خوبی را رقم زده است.

وی افزود: از ابتدا هدف مجلس این بوده که زکات سازماندهی شود که در این راستا استان‌ها، عملکردها و بازخورد مختلفی داشتند و ما معتقدیم در حکومت اسلامی یکی از ارکان مهم سازماندهی زکات است؛ چراکه زکات باعث برکات مال می‌شود.

نماینده مردم قزوین در مجلس، درباره مزایای پرداخت زکات و توجه به آن تاکید کرد: اگر در کشورمان سنت زکات را ترویج دهیم، برکت و جوشش نعمت‌های الهی بیش از پیش رقم خواهد خورد.

این مقام مسئول اذعان کرد: جدا کردن بخشی از مال از زندگی انسان به نام زکات با هدف ترویج فرهنگ ایثار انجام می‌شود چراکه اگر فردی بتواند از مال خود بگذرد برای حفظ جمهوری اسلامی نیز از جان خود می‌گذرد.

محمد بیگی در پایان تصریح کرد: امیدوارم که با حمایت‌های علما، روحانیان، مردم و سازمان‌های دولتی بتوانیم فرضیه زکات را به عنوان یکی از پایه‌های اسلامی مستحکم کنیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1709139
ارسال نظر
نظرات