شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:28 منتشر شده در مورخ: 1399/11/29 شناسه خبر: 1709140
مرغ هم از سفره های مردم پر می کشد؟

داستان تکراری ضعف نظارت و افزایش قیمت ها در بازار یزد/ این بار نوبت به مرغ رسید!

داستان تکراری ضعف نظارت و افزایش قیمت ها در بازار یزد/ این بار نوبت به مرغ رسید!
ضعف نظارت ها این بار موجب گرانی مرغ و همچنین کمبود مرغ با قیمت مصوب در بازار یزد شده است، البته قطعه بندی مرغ نیز شیوه جدیدی برای افزایش قیمت ها است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا؛ با گرانی بی سابقه قیمت گوشت قرمز و در نتیجه ناتوانی بخش زیادی از مردم جامعه، تقاضای عمومی برای تهیه مرغ شدت گرفت. لذا انتظار می رفت تولید و عرضه مرغ نیز افزایش یابد تا فشار مضاعفی بر مردم وارد نشود. 

اما متاسفانه سیاست های نادرست تصمیم گیران موجب بی سر و سامانی این بازار و تحمیل بار دیگری بر دوش مردم شد. به گونه ای که مرغ با قیمت مصوب در بازار کمیاب بوده و مردم برای تهیه آن دچار مشکل هستند. 

مرغداران در این زمینه همواره کمبود نهاده های دامی را مطرح می کنند اما دولتمردان در مقابل همواره این موضوع را تکذیب می کنند. به عنوان مثال عباس تابش معاون وزیر صمت در جلسه ستاد تنظیم بازار استان یزد قیمت مرغ را 12 هزار و 300 تومان می داند در حالی که نرخ مصوب دولتی 20 هزار و 400 تومان بوده و حتی مرغ شمال نیز در بازار یزد قریب به 30 هزار تومان به دست مصرف کننده ها می رسد. 

یکی از فروشندگان مرغ و ماهی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا در این باره انگشت اتهام را به سوی کشتارگاه ها گرفت و اظهار داشت: هر زمان که کشتارگاه ها قصد افزایش قیمت مرغ را دارند اینگونه بازار دچار تشنج می شود. می خواهند مردم در تکاپوی مرغ باشند تا خواسته هایشان محقق شود.

وی ادعا کرد: همانطور که مرغ شمال با قیمت بالا در یزد عرضه می شود، کشتارگاه ها هم ترجیح می دهند مرغ یزد را به استانهای دیگر صادر کرده و با قیمت گرانتر به فروش برسانند. 

وی ادامه داد: علاوه بر آن قطعه بندی مرغ نیز سود سرشاری برای کشتارگاه ها دارد. آن ها به جای اینکه بخواهند مرغ را با قیمت مصوب به فروش برسانند، آن را قطعه بندی کرده و با قیمت بالاتر می فروشند. به گونه ای که قیمت هر کیلو ران در حدود 25 هزار تومان و هر کیلو بال و بازو تا 32 هزار تومان نیز می رسد. 

متاسفانه آنچه در وضعیت این روزهای  بازار مشهود است، عدم برنامه ریزی و مدیریت صحیح و ضعف نظارت از مرحله واردات و توزیع نهاده ها گرفته تا توزیع مرغ در سطح بازار است. مشخص نیست چرا مدیران عزم و برنامه ای برای برخورد با متخلفین این حوزه ندارند اما دود این بی تفاوتی به چشم مردم می رود. به خصوص که هم اکنون نیز شایعه هایی مبنی بر افزایش قیمت مرغ در یزد شنیده می شود، شایعه ای که با تجمع امروز جمعی از مرغداران در مقابل استانداری قوت گرفته است. 

 انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1709140
ارسال نظر
نظرات