شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 22:07 منتشر شده در مورخ: 1399/11/29 شناسه خبر: 1709290
وزیر سابق نفت؛

اقتصاد کشور سیاست زده است

اقتصاد کشور سیاست زده است
وزیر سابق نفت گفت: اصل تصویب برجام یک تصمیم حاکمیتی بود ولی کشورهای اروپایی و آمریکا به تعهدات خود عمل نکردند و روند به شکلی جلو رفت که در حال حاضربرجام تبدیل به فرجام شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، رستم قاسمی در جمع اصحاب رسانه استان یزد با بیان اینکه اصل تصویب برجام یک تصمیم حاکمیتی بوده است اظهار داشت: برجام یک سند بین المللی بود که هم در ایران تصویب شد وهم در کنگره امریکا و هم ایران تعهداتی داده بود هم امریکا وکشورهای اروپایی ولی کشورهای دیگر به تعهدات خود عمل نکردند و حال برجام تبدیل به فرجام شده است.

وی با اشاره به صحبت های مقام معظم رهبری مبنی برتشکیل دولت جوان انقلابی تصریح کرد: ایشان ملاکهای دولت جوان انقلابی را تبیین کرد ند و به نظر می رسد این انقلاب نیاز به دولتی دارد که ترکیبی از جوانان وباتجربه ها بوده و بدون توجه به مسائل سیاسی و حزب بازی به تعهدات خود و مسائل معیشتی  ومشکلات مردم بپردازد.

قاسمی با بیان اینکه هفت سال اخیر در سپاه قدس شاگردی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بوده است ابراز داشت: این صحبتی که بعضی افراد مطرح می کنند که اقتصاد بدون نفت شدنی نیست از اساس اشتباه است و به طور حتم امکان پذیر است  ومیتوان وابستگی اقتصاد را به نفت حذف کرد.

وی ادامه داد: قطع وابستگی به نفت را در زمان وزارت نفت خود در دولت اقای احمدی نژاد با تشکیل صندوق توسعه ملی واختصاص بخشی از فروش نفت به این صندوق که از 20درصد شروع وقرار بود هرساله3درصد به آن افزوده شود شروع کردیم ولی بعدا دیگر ادامه پیدا نکرد.

وزیر سابق نفت با بیان اینکه دوران وزارت نفت احمدی نژاد همزمان بوده با شروع تحریمات فلج کننده تصریح کرد:در این دوره سه اقدام در پیش گرفته شد که اولین آن رفع تحریم ها بود که از طرق مختلف در حال پیگیری بود و روش بعدی دورزدن تحریم ها بود که از گذشته وجود داشته و حتی در دولت فعلی نیز وجود دارد.

وی دور زدن تحریم ها را یکی از روشهای پرریسک ذکر وتصریح کرد: همیشه دور زدن تحریم ها با ریسک هایی همراه بوده ومشکلاتی در این میان به وجود آمده که اجتناب ناپذیر است وحتی در حال حاضر هم که تحریم ها در حال دورزدن  است مشکلاتی پیش خواهد آمد که در آینده مشخص خواهد شد.

رستم قاسمی اعتماد عمومی مردم یکی از سرمایه های اجتماعی ذکر وخاطرنشان کرد: نباید مسائل جاری کشور را به پای نظام نوشت وحضور پرشور مردم در انتخابات از هر نتیجه ای مهمتر است وهرکس در صورت انتخاب باید خود را موظف به تامین معیشت مردم ورفع مشکلات مردم بداند.

وی با بیان اینکه به طور قطع این روند اقتصادی کشور را به جایی نمی‌رساند اظهار داشت:  اقتصاد ما سیاست‌زده است و در این شرایط ، آمایش و انتصابات اقتصادی نیز سیاسی می‌شود واگر قضایی و اقتصادی به مقوله اقتصاد نگاه نشود به طور قطع اقتصاد به شرایطی می رسد که امروز کشور ما رسیده است..

رستم قاسمی در پایان اظهار داشت: اقتصاد کشور نیازمند یک ریل گذاری جدید است ودر این مسیر ابتدا باید از اقتصاد سیاست زدگی خارج شد.

انتهای پیام/.

.

https://www.dana.ir/1709290
ارسال نظر
نظرات