شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 09:41 منتشر شده در مورخ: 1399/12/03 شناسه خبر: 1710092
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان قزوین:

دادستان‌ و نیروی‌انتظامی برای کنترل مراسمات عروسی‌ ورود کنند/ آبیک اولین نقطه کشور بود که قرنطینه واقعی اجرا شد

دادستان‌ و نیروی‌انتظامی برای کنترل مراسمات عروسی‌ ورود کنند/ آبیک اولین نقطه کشور بود که قرنطینه واقعی اجرا شد
پیمان نامدار گفت: برگزاری مراسمات حتی در منازل هم بسیار مخاطره دارد که با این شرایط باید دادستان‌ها و نیروی انتظامی ورود جدی داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ پیمان نامدار در ستاد مقابله با کرونای استان قزوین که شب گذشته(شنبه) در شهرستان آبیک برگزار شد، با بیان اینکه مدیریت هوشمندی توسط همه مسئولین در شهرستان آبیک صورت گرفت، اظهار کرد: به جرات می‌توانیم بگوییم اولین جایی که در کشور قرنطینه واقعی اتفاق افتاد، آبیک بود.

وی افزود: سوش جدید کرونای انگلیسی بسیار مهاجم‌تر است و جوانان را آلوده می‌کند به طوری که پیش از این بسیاری از جوانان ما تست مثبت می‌شدند، اما علائمی نداشتند اما اخیرا تعداد زیادی از جوانان علامت‌دار می‌شوند و نیاز به بیمارستان پیدا می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین اذعان کرد: در ۲۴ساعت گذشته متاسفانه یک فوتی مثبت در استان قزوین داشتیم که از همکاران حوزه استانداری و دهیار یکی از روستاها بود و ۳۱ سال سن داشت و بدون هیچ بیماری زمینه‌ای خاصی بود اما اضافه وزن و چاقی داشت.

این مقام مسئول عنوان کرد: اتفاق خطرناکی که اکنون در حال رخ دادن در اطراف ماست بحث نوع‌های جهش‌یافته ویروس کروناست که در دورتادور کشور و حتی استان ما ایجاد شده است.

وی ادامه داد: اکنون ترکیه بیشترین سوش کرونای آفریقایی را دارد و در کشور عراق بیشترین نوع ویروس انگلیسی وجود دارد که متاسفانه وضعیت کنونی استان خوزستان برگرفته از کشور عراق است.

۲۱۰بیمار کرونایی در بیمارستان‌های قزوین بستری هستند

نامدار بیان کرد: امروز مصوبه‌ای در ستاد ملی مقابله با کرونا اتفاق افتاد که شورای عالی امنیت ملی در زمینه مقابله با کرونا شورایی را تشکیل می‌دهد که مصوبات آن براساس حکم شورای امنیت ملی باشد و این تصمیم جدیدی است که دستگاه‌های ذی‌ربط باید تلاش بیشتری داشته باشند.

وی بیان کرد: بحث رهگیری بسیار مهم است و ما باید بتوانیم به سمتی پیش برویم که بیماران مشخص شده ما در کل استان حتما قرنطینه را حفظ کنند؛ این شرایط ایجاب می‌کند که دادستان‌ها ورود جدی‌تری داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین افزود: اکنون موج چهارم کرونا در کشور شکل می‌گیرد به طوری که تعداد شهرستان‌های نارنجی کشور طی چهار روز به ۵۶شهرستان رسیده است و این اتفاق خوبی نیست اما خوشبختانه زنجان که در همسایگی ما نارنجی بود اکنون وضعیت آن بهبود پیدا کرده است، اما هنوز شهرهای شمالی در مجاورت استان قزوین رو به نارنجی رفته که مناسب نیست.

وی اضافه کرد: متاسفانه ۱۱شهرستان در استان خوزستان قرمز هستند که به شدت هم رو به پیشرفت است و ویروس انگلیسی شیوع پیدا کرده که اتفاق خوبی نیست؛ وضعیت کل کشور علی رغم شرایط سختی که دارد اما رو به پایین است، ولی موارد محتمل و کسانی که علائم حاد تنفسی دارند نیز در سطح کشور افزایشی می‌شود.

مردم کرونای انگلیسی را شوخی نگرفته‌اند

نامدار بیان کرد: موارد مثبت قطعی در کشور رو به پایین است، اما موارد محتمل به سمت افزایشی می‌رود که نشانه خوبی نیست؛ در قزوین هم در اوایل بهمن ماه یک پیک سینوسی داشتیم که کنترل خوبی صورت گرفت.

وی یادآور شد: در دو هفته گذشته در قزوین تعداد بیماران مثبت بستری روزانه به ۴/۶ رسیده بود که آمار و عدد بالایی بود که خوشبختانه اکنون این عدد به ۲/۷ رسیده است.

این مقام مسئول ابراز کرد: تعداد فوتی ما در هفته گذشته با آمار ۱۱نفر بالاتر از میانگین کشوری بود که به علت پیک بالا در یک هفته قبل بود اما طی هفته جاری قطعا از میانگین کشوری پایین خواهد بود.

وی بیان کرد: روز گذشته ۳۱بیمار بستری داشتیم و اکنون ۲۱۰بیمار در بیمارستان‌های سطح استان بستری و ۱۹ بیمار بدحال متصل به دستگاه ونتیلاتور هستند؛ ۶۶ بیمار در آی سی یو به سر می‌برند و هنوز ۴۰ ظرفیت خالی آی سی یو در استان داریم.

نامدار تصریح کرد: اکنون فقط آوج در وضعیت آبی قرار دارد و پنج شهرستان دیگر در وضعیت زرد هستند؛ تعداد ویزیت بیماران به شدت بالا رفته است به طوری که از شش هزار به ۷هزار و ۳۰۰مورد افزایش پیدا کرده اما تعداد موارد مثبت ما کاهش یافته است؛ یک خبر خوش این است که تعداد مراجعات مردم بهتر شده و درواقع کرونای انگلیسی را شوخی نگرفته‌اند.

رئیس علوم پزشکی استان قزوین تاکید کرد: بالارفتن میزان بیماران سرپایی از طرفی هم نگران‌کننده است که در آینده هفته‌های خوبی نداشته باشیم؛ تعداد تست‌های انجام شده در استان نیز ۹۰هزار تست در میلیون است که به میانگین کشور که حدود ۱۰۲هزار است، نزدیک می‌شویم.

خانم‌های خانه‌دار و کارگران بیشترین درصد مبتلایان کرونا در استان

وی اذعان کرد: طبق گزارش هفتگی از ۲۵بهمن تا یک اسفند، ۸۴۳نفر تست مثبت در استان قزوین داشتیم که نشان دهنده این است در بهمن میزان تست‌گیری ما بسیار بالا رفته است؛ اکنون همچنان جوانان بیشترین مبتلایان هستند.

این مقام مسئول عنوان کرد: خانم‌های خانه‌دار و کارگران بیشترین درصد مبتلایان را در استان دارند؛ حضور در عروسی‌ها در هفته پیش ۶/۶ بود اما اکنون صعودی شده و به ۱۰درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه میزان بستری‌ها در آبیک از ۴ونیم به ۳/۴ رسیده و نویددهنده وضعیت خوبی است، ابراز کرد: طبق تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا در مناطق زرد باید کاهش حضور یک سوم کارکنان را داشته باشیم که با ورود استاندار قزوین این بحث اعمال می‌شود.

رئیس علوم پزشکی استان قزوین ادامه داد: همچنین حضور پایه‌های اول و دوم مقاطع تحصیلی و کارودانش به صورت اختیاری با حداکثر ظرفیت ۱۰نفر باید صورت گیرد و مابقی دانشگاه‌ها و آموزش عالی تعطیلی کامل داشته باشند؛ در فضای بسته و تالارها حداکثر ۳۰تا۵۰ نفر با رعایت چهارمتر فاصله باید مراسمات برگزار شود.

وی در پایان تصریح کرد: در بحث ورود خودروها با پلاک غیربومی باید جلوگیری شود و متاسفانه محدودیت تردد ۹شب تا ۳صبح در استان به طور کامل رعایت نمی‌شود و رستوران‌ها هم با تمام ظرفیت کار می‌کنند که براساس تصویب ستاد مقابله با کرونا برای هر رستورانی که بعد از ساعت مقرر یعنی ۸:۳۰ شب فعال باشد، تعطیلی سه ماهه صادر شود؛ همچنین برگزاری مراسمات در منازل هم بسیار مخاطره دارد که با این شرایط باید دادستان‌ها و نیروی انتظامی ورود جدی داشته باشند.
انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1710092
ارسال نظر
نظرات