شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:49 منتشر شده در مورخ: 1399/12/03 شناسه خبر: 1710144
روایت تلخ زندگی در اتاق شیشه‌ای؛

کودکانی که برای تبلیغ به دنیا آمده‌اند!/ دلبری کودکان در فضای مجازی برای کسب درآمد والدین

کودکانی که برای تبلیغ به دنیا آمده‌اند!/ دلبری کودکان در فضای مجازی برای کسب درآمد والدین
نمایشی از جذابیت‌های و دلبری‌های کودکان در فضای مجازی که متاسفانه این روزها قارچ‌گونه روبه افزایش است، اختلالات و آسیب‌های روانی جدی را متوجه کودکان می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، دنیای مجازی با تمام قدرت و جذابیت خود همچنان یکه تاز صحنه زندگی ماست و تمام مسائل زندگی از درس و تحصیل تا اشتغال و درآمدزایی را به خود اختصاص داده و حتی جنس آسیب ها و مشکلات زندگی ما را هم تغییر داده است و تنها سلاح بشر برای تقابل با آسیب های این فضا فقط افزایش  آگاهی و سواد رسانه ای است.

پدیده نوظهور کودکان کار درفضای مجازی یکی از این آسیب هاست که شاید برای بسیاری از خانواده ها واژه ای ناآشنا وغریب باشد، اما ندانسته در این دام باشند. کودکانی که دیگر در کنار خیابان ها گرسنه و محتاج نیستند و برعکس با ظاهری زیبا و جذاب برای خانواده های خود کسب درآمد می کنند.

والدین کودکان کار مجازی منتظر اسیب های روانی فرزندان خود یاشند   

عاطفه بیدختی روانشناس و روان درمانگر حوزه کودک و نوجوان در گفت وگو با خبرنگار مرآت در خصوص کودکان کار گفت: هرگونه استفاده ابزاری و تبلیغاتی از کوک در فضای مجازی که جهت کسب در آمد انجام می گیرد و منجر به آسیب جسمی و روانی کودک می شود.

وی درادامه بیان کرد: سوء استفاده و تجاوز به کودک همیشه جنسی نیست، کودکانی که تبدیل به یک بیلبورد تبلیغاتی شده و از جذابیت و شیرین زبانی های آنها هزاران لایک و فالوور نصیب خانواده هایشان می شود نیز در معرض تجاوز و سواستفاده روانی و عاطفی و هیجانی خانواده های خود هستند.

وی در تشریح آسیب های روانی اینگونه کودکان اظهارکرد: این کودکان کاری را انجام می دهند که به صورت ذاتی آن را دوست ندارند و از دوران کودکی خود لذت نمی برند و تمام لحظات زندگی خصوصی آنها در معرض دید همگان قراردارد و به دلیل دور بودن از فضای کودکی خود نیازهای آنان سرکوب و حتی مغفول می ماند و با یک جهش ناخواسته به دنیای بزرگسالی وارد و در آینده دچار اختلال شخصیتی جدی می شوند.

بیدختی در ادامه بیان کرد: این کودکان به دلیل اینکه مرکز توجه افکار عمومی و خانواده خود هستند دچارخود شیفتگی شده و به مرور با برزگتر شدن و کاهش فاکتورهای جذابیت  دچار افسردگی، انزوا  و در خود فرورفتگی می شوند.

این روانشناس و روان درمانگر کودک و نوجوان با اشاره به افزایش قارچ گونه این پدیده درفضای مجازی گفت: والدین بدانند در قبال کودک خود مسئول هستند و باید حریم شخصی او را حفظ کنند و خواسته یا ناخواسته از کودکان پاک و معصوم خود ابزارهای تبلیغاتی نسازند و تفکر نقادانه و سواد رسانه ای خود را افزایش دهند و از خود بپرسند آیا هزینه ها و مسایل مالی و لایک و فالوورهای مجازی ارزش نابودی کوکان آنها را دارد؟

بسیاری از ارگانها پدیده کودکان کار سایبری را آسیب اجتماعی نمی دانند

ساره امیرجان معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان سمنان در گفت وگو با خبرنگار مرآت درخصوص اقدامات سازمان بهزیستی درمورد پدیده کودکان کار مجازی گفت: سازمان بهزیستی در خصوص آسیب های اجتماعی در دو حیطه پیشگیری از آسیب های اجتماعی به وسیله آموزش و امور آسیب دیدگان اجتماعی در قالب اورژانس اجتماعی و با ۴  ریز فعالیت خط تلفن ۱۲۳،خدمات سیار، مرکزمداخله در بحران های فردی و اجتماعی و خانوادگی و پایگاه خدمات اجتماعی فعالیت می کند.

امیرجان تصریح کرد: هنوز برسر مسئله استفاده ابزاری از کودکان در بستر فضای مجاری و آسیب اجتماعی دانستن آن توافقی بین ارگانها وجود ندارد و نمی توانیم یک ارگان را متولی این امر بدانیم.

وی با ابراز امیدواری از تصویب لایحه جدید مجلس در خصوص حمایت از کودکان و نوجوانان، گفت: مفاد این لایحه نوید بخش حمایت از کودکان و نوجوانان در معرض آسیب است و همچنین طبق کنوانسیون حقوق کودک که از سال ۷۲ کشور ما به آن پیوسته، حقوقی را برای کودک در نظر گرفته که باید رعایت شود.

امیرجان با  اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور بسیاری از ماده های پیمان نامه کنوانسیون حقوق کودک توسط سازمان بهزیستی که متولی امر صیانت از سلامت کودک است اجرا می شود، گفت: فعالیت اورژانس اجتماعی بهزیستی و خط ۱۲۳ یکی از این خدمات بهزیستی است و کودک هر زمان در معرض آسیب و خطر جسمانی و روانی و کودک آزاری قرار بگیرد خود کودک و یا اطرافیان او براحتی می توانند از طریق شماره گیری خط تلفن ۱۲۳  از خدمات مشاوره ای و حضور در محل تیم سیار مددکاران اجتماعی بهره بگیرند.

وی در خصوص وضعیت کودکان کار خیابانی در شهر سمنان اظهارکرد: به دلیل بافت صنعتی و همچنین نزدیکی به پایتخت، شهر سمنان از استان های مهاجر پذیر است و عمده کودکان کار و خیابانی متاسفانه کودکان اتباع هستند و آن دسته که  کارت اقامت دارند از سازمان بهزیستی خدمات حمایتی نیز دریافت می کنند.

معاونت اجتماعی اداره کل  بهزیستی استان سمنان با اشاره به خدمات حمایتی روانشناختی، اجتماعی و اقتصادی بهزیستی که با هدف توانمند سازی خانواده های کودکان کار انجام می گیرد، اضافه کرد: در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابانی در همه استانها از جمله استان ما علاوه بر مراکز حمایتی و آموزشی کودک و خانواده که در زمینه توانمند سازی خانواده های کودکان کار و خیابانی فعالیت می کند، مراکز دولتی شبانه روزی مناسب برای کودکان بد سرپرست و بی سرپرست خیابانی نیز وجد دارد که تا تعیین و تکلیف وضعیت نهایی چند روزی در این مراکز حضور دارند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: جهت ساماندهی کودکان کار ۱۱ دستگاه متولی این امرهستند که باید در کنار هم فعالیت کنند و اگر اینگونه باشد ما شاهد کاهش چشمگیر تعداد کودکان کار و خیابانی هستیم.

والدین نقش والدگری خود را برای کنترل فرزندانشان پررنگ تر کنند

حسین صادقی رییس پلیس فتا استان سمنان  در گفت وگو با خبرنگار مرآت در خصوص پویش مردمی کودکان سایبری گفت: با توجه به سبک زندگی مردم و حضور کودکان در فضای مجازی و جلوگیری از آسیب های این فضا پویش کودکان سایبری ایجاد شده است که روز ششم آن با نام کودک کار سایبری نام گذاری شد.

وی در ادامه گفت: این کودکان غم نان ندارند و ژنده پوش و نامرتب هم نیستند و برعکس ظاهری زیبا و جذاب دارند اما متاسفانه آزارهای جسمی و روحی فراوانی از طرف والدین برای کسب درآمد و شهرت بیشتر در فضای مجازی به این کودکان وارد می شود.صادقی در خصوص تبعات وآسیب های روانی این پدیده اظهار کرد: این کودکان هویت مجازی پیدا کرده و و محبوبیت و شهرتی را که از این طریق کسب کرده اند باعث می شود دچار خود شیفتگی شده و حتی معلم خود را در جایگاهی ندانند که به آنها آموزش دهد و دچار افت تحصیلی فراوان و افسردگی و اختلال شخصیت در آینده شوند.

رییس پلیس فتا استان سمنان خاطر نشان کرد: بر اساس ماده ۲۲ قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان هر نوع آزار و اذیت کودک و نوجوان که موجب شود سلامت جسم و روح او به مخاطره بیافتد ممنوع بوده و قانونگذار برای این موضوع جرم انگاری کرده است.

صادقی از والدین خواست نقش والد گری خود را برای کنترل فرزندانشان در فضای مجازی جهت جلوگیری از آسیب های آن مانند خشونت و اعتیاد به فضای مجازی پررنگ تر کنند و از خود بپرسند در آینده فرزند آنها که دیگر رنگ و لعاب و جذابیت کودکی وجود ندارد و نمی تواند از این طریق کسب درآمد کند با چه بحرانی روبرو می شود؟

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1710144
ارسال نظر
نظرات