شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 14:19 منتشر شده در مورخ: 1399/12/03 شناسه خبر: 1710274
مدیر تیم تحقیقاتی داروی داخلی آیورمکتین:

داروی ضدکرونای «آیورمکتین» هفته آینده توزیع می‌شود

داروی ضدکرونای «آیورمکتین» هفته آینده توزیع می‌شود
نعمت‌الله غیبی، از توزیع داروی ضدکرونای «آیورمکتین» طی هفته آینده در استان قزوین و کشور خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نعمت‌الله غیبی در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فناوری صبح قزوین، درباره آخرین وضعیت داروی آیورمکتین داخلی اظهار کرد: خوشبختانه با پیگیری‌هایی که مجلس به ویژه کمیسیون بهداشت و درمان داشت، مشکلات این دارو در سازمان و معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت تا آخر هفته مرتفع شده و اواسط هفته آینده دارو در استان قزوین و کشور پخش خواهد شد.

وی با بیان اینکه سفر وزیر بهداشت به استان قزوین موجب تسریع در برخی امور شد، افزود: این دارو با یک نگاه مجدد در بحث بیماری کووید۱۹ وارد شد؛ چه بسا که نگاه اولیه دارو، نگاه ضد انگلی دارو و یک مولکول شناخته شده در بحث ضدانگلی بوده که اولین بار اسفند ماه سال گذشته پیشنهاد استفاده آن برای بیماری کووید ۱۹ را مطرح کردیم.

مدیر تیم تحقیقاتی داروی داخلی آیورمکتین ابراز کرد: ثبت‌های اولیه درباره کدهای اخلاقی و ثبت‌های مورد نیاز ملی و بین المللی این دارو انجام شده و حدود ۱۲ماه اخیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین و محققین همراه با یک تیم تحقیقاتی وسیع در استان قزوین و خوزستان تجربه خوبی درباره استفاده این دارو و اثرگذاری آن در کووید ۱۹ در بحث درمان و پیشگیری داشته است.

غیبی عنوان کرد: این دارو از سال ۱۹۹۷ توسط سازمان بهداشت غذا و داروی آمریکا تاییدیه خود را دارد و تجربه شاید یک میلیون دوز در سراسر دنیا را دارد و جزو حدود ۴۰۰داروی ضروری است که باید در سبد دارویی هر کشوری وجود داشته باشد.

وی درباره موارد مصرف این دارو ابراز کرد: قاعدتا استفاده اصلی این دارو در بحث ضد انگلی بوده که اکنون نیز به عنوان یک مولکول تعریف شده بیولوژیک تجربه خوبی بر روی اثرات ضد ویروسی و ضدالتهابی نیز داشته است.

مدیر تیم تحقیقاتی داروی داخلی آیورمکتین در پایان گفت: خانم‌های باردار، شیرده، کودکان با وزن زیر ۱۵کیلوگرم و افراد دارای نقص کلیوی و کبدی از مصرف دارو منع می‌شوند؛ لذا این دارو باید تحت مشاوره و تایید پزشک تجویز شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1710274
ارسال نظر
نظرات