شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:15 منتشر شده در مورخ: 1399/12/03 شناسه خبر: 1710359
نگاهی بر بیانات اخیر رهبری در جمع مردم تبریز؛

«مردم» عامل شکست پروژه ناکارآمدسازی ایدئولوژی اسلام سیاسی‌اند/ زنگ‌خطری به نام فاصله‌گرفتن مسئولان از مدیریت انقلابی!

«مردم» عامل شکست پروژه ناکارآمدسازی ایدئولوژی اسلام سیاسی‌اند/ زنگ‌خطری به نام فاصله‌گرفتن مسئولان از مدیریت انقلابی!
در طول چهار دهه گذشته، حضور در جبهه‌های حق علیه باطل، مشارکت سیاسی در بیش از ۴۰انتخابات، حضور در بزنگاه‌های تعیین‌کننده آینده نظام و انقلاب از جمله بارزترین گواهان این ادعاست که عنصر «مردم»، موثرترین و اصلی‌ترین ضلع مثلت عوامل ماندگاری انقلاب در اندیشه امامین انقلاب اسلامی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ ایدئولوژی یکی از ارکان هر انقلاب است و نقش بسزایی در پیدایش اوضاع انقلابی و شرایط وقوع آن دارد. تاریخ معاصر ایران شاهد حضور ایدئولوژی‎‌های سیاسی مختلفی از جمله لیبرالیسم، سوسیالیسم و ناسیونالیسم در مقابل اندیشه اسلام سیاسی امام خمینی(ره) بوده که وجه مشترک همه آنها، (غیربومی، وارداتی، مقلدانه و عدم تجانس فکری و فرهنگی آنها با فرهنگ دینی مردم ایران) است و همین موضوع سبب ناکامی آنها بوده است.

تفکر و اندیشه اسلام، علی‌‎رغم افت و خیزها در طول تاریخ، به دلیل داشتن آموزه‌‎های تحول‎‌آفرین و الهام‎‌بخش، مثل رهبری و ولایت فقهای شیعه در عصر غیبت، غیرمشروع ‎دانستن حکومت‎‌های جائر و نیز تطبیق اندیشه سیاسی شیعه با فرهنگ دینی و ملی مردم ایران، مؤثرترین ایدئولوژی در تحولات تاریخ معاصر ایران به ویژه انقلاب اسلامی بوده و مقدمات عزت و سربلندی مردم ایران را فراهم آورده است.

قرائت‌ امام‌ خمینی(ره) از اسلام‌ شیعی، چهره‌ای‌ ایدئولوژیک‌ بدان‌ بخشید که‌ تمامی‌ عناصر آرمانی، انسانی‌ و انقلابی‌ سایر ایدئولوژی‌های‌ سیاسی‌ - اجتماعی‌ مدعی مدرنیته‌ و رهایی‌بخش‌ را در خود انعکاس‌ می‌داد.

در این‌ ایدئولوژی‌ انقلابی، اسلام‌ مکتبی‌ توحیدی‌ معرفی‌ شد که‌ غنای‌ مفهومی و محتوایی‌ آن، تمامی‌ زوایا و زمینه‌های‌ زندگی‌ انسان‌ و شئون‌ فردی، اجتماعی، مادی‌ و معنوی‌ او را در برمی‌گرفت. سیاست‌ را همنشین‌ دیانت‌ می‌کرد، هر دو را با سیمای‌ عرفانی‌ زینت بخشید و سپس هر سه‌ را در کنش‌ اجتماعی‌ در جایگاه (تئوری‌ راهنمای‌ عمل) می‌نشاند و پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی و اثبات اینکه اسلام برای حکومت کردن ایدئولوژی و روش دارد، بزرگترین ثمره مکتب امام راحل عظیم الشأن ماست.

چشم‌داشتن به اغیار، مهم‌ترین خطاهای راهبردی مسئولین

انقلاب اسلامی در ایران، بنیان‌های فکری و پایه‌های اندیشه‌های سیاسی، از مارکسیست‌های شرق تا لیبرالیسم غرب را دچار تزلزل کرد و به دوگانه سلطه گرـ سلطه پذیر پایان داد و همین موضوع سبب شده تا در طول چهاردهه عمر انقلاب، مورد هجمه سنگین بدخواهان خارجی و دنباله روهای داخلی آنها باشد و علی‌رغم پیمودن دوگام نخست انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی، این دشمنی‌های آشکار و پنهان مانع تحقق گام‌های بعدی (دولت اسلامی، کشور اسلامی و تمدن نوین اسلامی) شده است.

رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای، در بخشی از سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت سالروز قیام خونین 29بهمن مردم تبریز، حضور میلیونی مردم در وداع با شهیدسلیمانی و همچنین راهپیمایی پرشور 22بهمن امسال را از جمله نماد ایستادگی مردم دانستند و تاکید کردند که «عده‌ای اما به دنبال ایدئولوژی زدایی از مردم هستند».

در اندیشه سیاسی اسلام، به سه عنصر مهم و تاثیرگذار(ایدئولوژی، امام، امت) بیش از هرعامل دیگر در تشکیل و پیروزی و نیز ماندگاری انقلاب توجه و تاکید شده است. اکنون در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی، به صدا درآمدن زنگ خطر مصادره یا دست کم، انحراف در ایدئولوژی انقلاب اسلامی توسط رهبرانقلاب باید قابل تأمل و توجه باشد.

ایدئولوژی انقلاب امام، برپایی حکومت الهی و استقرار نظام حاکمیت اسلام و برچیده شدن ظلم و رهایی مسلمانان و کل بشریت از بردگی فکری و فرهنگی بود ولی امروز می‌بینیم که به تعبیر رهبر انقلاب، علی‌رغم به عینیت رسیدن بسیاری از آن آرمان‌های متعالی، با شعارهای آغاز حرکت‌های انقلابی مردم ایران فاصله‌ای ژرف داریم و این فاصله، نتیجه و محصول فاصله گرفتن مسئولان نظام از سبک مدیریت انقلابی است!

در کشوری که روزی با دست خالی ولی عزمی راسخ و به مدد بسیج مردمی، مقابل دشمنان تا دندان مسلح خود ایستاد و با ایثارگری و روحیه جهادی، بر تمام دنیای کفر فائق آمد، مسئولیت گرفتن کسانی که قبله آمال و آرزوهایشان غرب و تلاش شبانه روزی شان، عادی سازی روابط با امریکاست، از زهر هم مهلک‌تر خواهد بود و متاسفانه امروز شاهد این اتفاق نامبارک در سپهر سیاسی کشورمان هستیم.

«مردم»، موثرترین ضلع مثلت عوامل ماندگاری انقلاب 

معطل گذاشتن ظرفیت‌های بی‌نظیر کشور و چشم داشتن به دست اغیار، از جمله مهمترین خطاهای راهبردی برخی مسئولین جمهوری اسلامی در دهه اخیر بوده است که خواسته و ناخواسته بر طبل ناکارآمدی نظام اسلامی کوفته است.

امام خامنه‌ای با اشاره به عقب ماندگی‌های انقلاب اسلامی فرمودند: «انقلاب دستاوردهایی دارد، ما این دستاوردها را باید بشناسیم و بدانیم. البتّه ما هرگز پنهان نکردیم، باز هم پنهان نمی‌کنیم که در بخش‌هایی هم عقب‌ماندگی داریم؛ عقب‌ماندگی‌هایی که به هیچ وجه قابل قبول نیست. در این عقب‌ماندگی‌ها مقصّر خود ما هستیم، خود ما مسئولین مقصّریم؛ مردم هم در یک بخش‌هایی ممکن است دخالت داشته باشند. این عقب‌ماندگی‌ها باید جبران بشود؛ این به خاطر انقلابی عمل نکردن ما [مسئولین] است. ما هر جا انقلابی عمل کردیم، عقب‌ماندگی نداشتیم، هر جا از انقلاب کوتاه آمدیم، یک حرکت غیرانقلابی و حرکت ناشی از کسالت و بی‌توجّهی انجام دادیم، عقب‌ماندگی به وجود آمد».

دشمنان آسیب دیده و ضربه خوردگان از انقلاب اسلامی همواره می‌کوشند تا در جهت منافع خود، اینگونه القا کنند که فقر و فساد و تبعیض، بیچارگی و تورم و تحریم، جنگ و فساد و رانت حاصل مدیریت انقلابی و ایدئولوژی اسلام سیاسی است و تنها راه باقیمانده برای نجات کشور در مقطع تاریخی و تعیین کننده امروز، مذاکره با دشمن و بده بستان سیاسی است که البته در مقام عمل، شاهد شکست این تفکر و پیامدها و خسارات جبران ناپذیر آن در قضیه (برجام) هستیم.

در طول چهاردهه گذشته، حضور در جبهه‌های حق علیه باطل، مشارکت سیاسی در بیش از 40انتخابات، حضور در بزنگاه‌های تعیین کننده آینده نظام و انقلاب از جمله حضور حماسی در ایام الله فجر انقلاب اسلامی و خلق حماسه نهم دی و برچیدن بساط فتنه سال هشتاد و هشت از جمله بارزترین گواهان این ادعاست که عنصر «مردم»، موثرترین و اصلی ترین ضلع مثلت عوامل ماندگاری انقلاب در اندیشه امامین انقلاب اسلامی است.

امروز هم، مردم شریف و لحظه شناس ایران اسلامی در سایه ولایت حضرت مهدی(عج) و با تأسی از فرهنگ تعالی بخش اسلام، تا حد قابل قبول و معجزه‌گونی در مقابل تفکر سازش و تسلیم ایستاده‌اند و در مطلع گام دوم انقلاب اسلامی شان، استوار و بالنده، افول امپریالیسم و دنیای پسا آمریکا را به تماشا نشسته‌اند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1710359
ارسال نظر
نظرات