شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 09:53 منتشر شده در مورخ: 1399/12/04 شناسه خبر: 1710489
گزارشی از مطالبات مردمی؛

روستایی در دل طارم که گرد فراموشی برآن پاشیده شده‌اند/ «نمکین»، روستایی بدون آب و گاز و جاده!

روستایی در دل طارم که گرد فراموشی برآن پاشیده شده‌اند/ «نمکین»، روستایی بدون آب و گاز و جاده!
روستای نمکین یکی از روستاهای توابع طارم سفلی است که از مشکلات متعددی همچون نبود آب، گاز و جاده مناسب رنج می‌برد و نیازمند توجه مسئولان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین، روستای نمکین یکی از روستاهای توابع طارم سفلی است که دارای ۴۸خانوار ساکن مستمر بوده و با توجه به مهاجرت معکوس و افزایش ساخت مسکن، روز به روز به جمعیت آن افزوده می‌شود.

متأسفانه مردم این روستا با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ جمعی از اهالی روستا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین از نبود آب آشامیدنی به عنوان عمده‌ترین مشکل روستا خبر داده و اظهار کردند: متاسفانه روستای ما چشمه‌ کم آبی دارد که در بلندی کوه واقع شده و هیچ جاده ماشین‌رویی ندارد و مسیر پیاده روی آن هم طولانی است.

این اهالی روستا افزودند: آب این چشمه توسط یک لوله پلاستیکی فرسوده از روی سطح زمین به داخل حوضچه‌ای سیمانی می‌ریزد که همه ساله به دلایل متعددی همچون گذر حیوانات، شکارچی‌ها، چوپان‌ها یا اتفاقات طبیعی تخریب می‌شود.

آنها بیان کردند: زمانی که آب داشته باشیم روزانه یک ساعت وصل می‌شود که آن هم اصلا کیفیت مطلوبی ندارد و شور است؛ لذا مردم در اکثر طول سال با بیست لیتری به روستای همجوار مراجعه می‌کنند تا برای مصرف خود آب پر کنند.

این شهروندان؛ همچنین نبود گاز طبیعی را یکی دیگر از مشکلات این روستا برشمرده و گفتند: روستای نزدیک منطقه نمکین به نام کشکور چندین سال است که دارای نعمت گاز است؛ اما با وجود فاصله حدودا چهار کیلومتری، ما از نعمت گاز بی بهره هستیم.

آنها با بیان اینکه این روستا دهیار ندارد، ابراز کردند: متاسفانه علی‌رغم داشتن شورا، هیچ‌ بودجه دولتی برای رفع مشکلات روستا اختصاص نمی‌یابد، به طوریکه هنوز معابر ورودی روستا خاکی است.

اهالی روستای نمکین ابراز داشتند: برای روستا هیچ جایگاه دفع مناسبی برای تخلیه زباله در نظر گرفته نشده است و مردم  زباله‌های خود را در طبیعت ورودی روستا رها می‌کنند که این امر علاوه بر آسیب به محیط زیست و ایجاد بوی نامطبوع، چهره زشتی به روستا می‌دهد.

آنها با اشاره به عدم پمپاژ آب رودخانه برای باغات و آبیاری بیان کردند: متاسفانه این روستا وسعت مسکونی بسیار کمی برای ساخت‌وساز دارد، درحالیکه زمین‌های بایر بی‌شماری در حومه روستا وجود دارد؛ لذا از آنجایی که تقاضا برای درخواست ساخت مسکن وجود دارد امیدواریم دولت با فروش این اراضی این امکان را برای مردم فراهم سازد.

این اهالی روستا در پایان عنوان کردند: این روستا از نگاه مسئولین مغفول مانده است؛ به طوریکه ما روزانه شاهد تخریب و قطع درختان جنگل‌های اطراف روستا هستیم و کاری از دستمان بر نمی‌آید؛ لذا امیدواریم مسئولین نگاه ویژه‌ای برای رفع مشکلات این روستا داشته باشند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، با توجه به تاکیدات پی‌درپی مسئولین به مهاجرت معکوس باید زیرساخت لازم در روستاها فراهم شود؛ این درحالی است که اکثر روستاهای منطقه طارم از عدم وجود امکانات رفاهی رنج می‌برند و همین امر موجب مهاجرت به شهرها می‌شود؛ لذا امیدواریم که مسئولین ذی‌ربط در اسرع وقت با بازدید میدانی از مشکلات این روستا، پیگیری لازم در جهت رفع مشکلات آن داشته باشند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1710489
ارسال نظر
نظرات