شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 12:03 منتشر شده در مورخ: 1399/12/04 شناسه خبر: 1710604
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد؛

بلیت قطار برای عید گران نمی‌شود/ عودت ۱۳۳ میلیارد تومان وجوه بلیت به خریداران در کرونا

بلیت قطار برای عید گران نمی‌شود/ عودت ۱۳۳ میلیارد تومان وجوه بلیت به خریداران در کرونا
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پیش فروش اینترنتی بلیت قطار از پنجم اسفند گفت: قیمت بلیت قطار برای نوروز ۱۴۰۰ افزایش نمی‌یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سعید رسولی امروز در نشست خبری با بیان اینکه طرح سفرهای نوروزی از ۲۵ اسفند ۹۹ آغاز می‌شود و تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ادامه دارد، اظهار کرد : از ماه گذشته با ابلاغی ستاد سفرهای نوروزی تشکیل شد.

وی با بیان اینکه پیش فروش بلیت قطار به صورت اینترنتی از روز پنجم اسفندماه آغاز می‌شود، گفت: برای ایام نوروز روزانه ۲۳۰ قطار پیش‌بینی شده است. برای این ۲۱ روز ۴۷۲۷ قطار خدمت رسانی می‌کنند.در کل ۲۱ روز نوروز امسال ۴۷۲۷ قطار خدمت‌رسانی می‌کنند.
 
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در این ایام روزانه بیش از ۱۰۳ هزار نفر مسافر توسط شبکه ریلی جابه‌جا می‌شود. پیش بینی شده است در نوروز ۱۴۰۰ جمعا نفر ۲ میلیون و ۱۷۶ هزار نفر ظرفیت قطار ایجاد شود.
 
مدیرعامل شرکت راه‌آهن بیان کرد:‌ در دوران شیوع کرونا یک میلیون و ۴۸۳ صندلی مسترد شد که مربوط به نوروز ۱۳۹۹ بود که بدین ترتیب ۱۳۳ میلیارد تومان وجوه استردادی به خریداران عودت یافت. 
 
رسولی افزود: در این مدت ۱۹ میلیون سفر کاهش یافت که با احتساب متوسط قیمت هر بلیت ۱۰۰ هزار تومان، ۱۹۸۸ میلیارد تومان خسارت ناشی از فروش بلیت بود و ۲۹ هزار و ۸۴۱ قطار نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشتیم. 
 
 
استعلام کدملی مسافران در سامانه وزارت بهداشت در سه مرحله 
 
وی بیان کرد: در سه مرحله استعلام کدملی مسافران در سامانه وزارت بهداشت انجام می‌شود که ابتدا در زمان خرید بلیت است. همچنین در روز سفر استعلام صورت می‌گیرد و اگر مثبت باشد، به مسافر اطلاع‌رسانی می‌شود که از حضور مسافر با احترام جلوگیری می‌شود. 
 
رسولی افزود: همچنین در زمان مسافرگیری، رؤسای قطار مجددا استعلام کدملی را دارند که اگر مسافر وارد قطار شده باشد شناسایی می‌شود. 
 
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۹۴۰ میلیارد تومان وام بابت حمایت از شرکت‌ها در ایام کرونا مقرر بود پرداخت شود که ۱۴۱ میلیارد تومان آن پرداخت شد. حتی ما پذیرفتیم که ضامن شرکت‌های ریلی شویم. برای تسهیلات کرونا بانک ملی و بانک ملت بانک عامل هستند که بخش اصلی کار برعهده بانک ملت است. ما مکرراً از مسئولان بانک پیگیری کردیم و خواهش کردیم سهل‌گیرانه عمل کنند. 
 
وی گفت: امیدواریم به زودی با توافقات صورت گرفته مسئله حل شود و تسهیلات کرونایی تا پایان سال به شرکت‌ها پرداخت شود. 
 
رسولی اظهار داشت: در سال جاری نسبت به سال قبل با رشد ۳ درصدی در تناژ بار حمل شده و رشد ۵ درصدی در تن‌کیلومتر مبدأ -  مقصد مواجه بودیم. 
 
مدیرعامل شرکت راه‌آهن گفت: همچنین در تناژ تخلیه با رشد ۸ درصدی و در بهره‌وری لکوموتیو باری با رشد ۱۵ درصدی مواجه بودیم. 
 
رسولی گفت: از ابتدای سال تا ۳۰ بهمن ۹۹ در بندر امام خمینی(ره) با رشد ۳۴ درصدی در تن‌کیلومتر و ۴۸ درصدی در تناژ مواجه بودیم. در بندر شهید رجایی رشد ۱۱۰ درصدی در تن‌کیلومتر و ۱۱۲ درصدی در تناژ و در بندر امیرآباد رشد ۴۰۲ درصدی در تن‌کیلومتر و ۱۸۶ درصدی در تناژ در این ایام محقق شد. 
 
 
در نوروز ۱۴۰۰ افزایش قیمت بلیت نداریم
 
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در پاسخ به قیمت‌گذاری بلیت قطار در ایام نوروز تأکید کرد: هیچ افزایشی در قیمت‌های بلیت قطار در ایام نوروز نداریم. ۹۵ درصد قاطارهای ما چهار ستاره و سه ستاره باکیفیت هستند و فقط ۵ درصد قطارهای ما پنج ستاره هستند که نرخ قطارهای پنج‌ستاره براساس مصوبه شورای عالی ترابری آزاد و طبق عرضه و تقاضا است. 
 
رسولی تأکید کرد: نرخ مصوب برای بلیت قطارها شورای عالی ترابری ابلاغ کرده است در طول سال به شرکت‌های ریلی اجازه داده می‌شود هر میزان در نرخ مصوب تخفیف دهند و در ایام پیک سفر هم اجازه دارند تا ۳۰ درصد به نرخ مصوب طبق مصوبه شورای عالی ترابری اضافه کنند. 
 
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اگر مسافران نرخ با تخفیف ایام کم‌سفر را با نرخ ایام پیک مقایسه کنند، تصور نشود که افزایش قیمتی اعمال شده است، بلکه نرخ مصوب در ایام کم‌سفر کاهش یافته است، اما در ایام پرسفر تا ۳۰ درصد اجازه افزایش نرخ مصوب طبق مصوبه شورای عالی ترابری برای شرکت‌ها وجود دارد و در ایام نوروز هیچ افزایش قیمتی نداریم.
 
وی تأکید کرد: موضوع فروش ۵۰ درصد ظرفیت هر کوپه نیز در ایام نوروز رعایت می‌شود و فقط خانواده‌ها طبق مصوبه ستاد مقابله با کرونا می‌توانند در یک کوپه باشند.
 
 
شناسایی ۱۶۰۰ نفر مسافر کرونایی در مرحله غربالگری
 
وی گفت: در مرحله غربالگری مسافران برای فروش بلیت، ۱۵۰۰ نفر در زمان استعلام تست آنها مثبت بود که بلیت برای آنها صادر نشد.  ۱۲۰ نفر هم زمان سوار شدن قطار مورد استعلام قرار گرفتند که تست آنها مثبت بود و اجازه سفر به آنها داده نشد. جمعاً ۱۶۰۰نفر در مرحله غربالگری شناسایی و پیشگیری از سفر شدند.
 
مدیرعامل شرکت راه‌آهن گفت: ایستگاه‌های راه‌آهن برای رساندن مسافر به داخل شهرها است نه حاشیه شهرها، چرا ایستگاه راه‌آهن همدان در ۱۴ کیلومتر این شهر ساخته می‌شود تا مسافر سفر دیگری لازم داشته باشد؟
 
رسولی با بیان اینکه برای کلانشهرها باید ایستگاه‌های بیشتری پیش‌بینی کنیم، گفت: باید حتما ایستگاهی در غرب و شرق تهران داشته باشیم و مسافر سفر یکپارچه و درب به درب داشته باشد. 
 
انتهای پیام
https://www.dana.ir/1710604
ارسال نظر
نظرات