شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 13:06 منتشر شده در مورخ: 1399/12/05 شناسه خبر: 1711006
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد:

مشکلات مناطق حاشیه‌‌نشین در یزد/ حل ریشه‌ای مشکلات نیاز به برنامه‌ریزی بلند مدت دارد

مشکلات مناطق حاشیه‌‌نشین در یزد/ حل ریشه‌ای مشکلات نیاز به برنامه‌ریزی بلند مدت دارد
رحیمی‌زاده گفت: برای اینکه مشکلات مناطق حاشیه نشین یزد به صورت ریشه‌ای حل شود به برنامه دقیق و زمانبندی شده نیاز است تا عقب افتادگی‌ها در این مناطق جبران شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد حسین رحیمی زاده، در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص مناطق حاشیه نشین در یزد گفت: مناطق حسن آباد و اسکان یزد از مناطق حاشیه نشین یزد محسوب می‌شوند و یکی از مواردی که در این مناطق به دادگستری ارتباط دارد مسئله اراضی این مناطق است.

وی ادامه داد: اکثر اراضی که در مناطق حاشیه نشین وجود دارد پلاک دولت است و سودجویانی هستند که با کلاهبرداری و سوء استفاه اقدام به قطعه بندی و فروش این اراضی به مردم می‌کنند که طبق قانون راه و شهرسازی باید با این موارد برخورد کند و قبل از آن وظیفه آگاه سازی دارند که باید با نصب تابلو اراضی دولتی را مشخص کنند تا زمینه کلاهبرداری فراهم نشود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان یزد با اشاره به اقدامات این نهاد در پیشگیری از وقوع جرم گفت: با راه‌اندازی سامانه جامعه ارتباطات مردمی (سجام) در استان یزد به عنوان دیده‌بان پیشگیری از وقوع جرم، آحاد و اقشار مختلف جامعه بالاخص بزرگان محلات در یزد که اشراف کاملی به موضوعات دارند می‌توانند در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در راستای پیشگیری از وقوع جرم گزارشات خود را به این سامانه ارسال کنند.

رحیمی‌زاده افزود: برای جلوگیری از سودجویی، تأمین امنیت اقتصادی و سامان‌دهی معاملات زمین و مسکن در استان نیز سامانه یکپارچه معاملات املاک یزد (سیما) راه‌اندازی شد و همه افرادی که می‌خواهند معاملات مسکن انجام دهند می‌توانند از این سامانه استعلام بگیرند و با ثبت خرید و فروش مسکن در این سامانه از تخلفات در این حوزه مخصوصا در مناطق حاشیه نشین جلوگیری می‌شود.

وی گفت: موضوع دیگری که در منطقه حسن آباد وجود داشت، بحث خرید و فروش و توزیع مواد مخدر بود که دادگستری، فرمانداری یزد و ... در این موضوع ورود پیدا کردند و در شورای پیشگیری از وقوع جرم استان نیز مطرح شد و طبق مصوبه شورا مقرر شد شهرداری و فرمانداری یزد طی مدت زمان مشخصی اقداماتی را در نقاطی که آلودگی و مسئله توزیع مواد مخدر وجود دارد انجام دهند.

رحیمی زاده افزود: در این زمینه در نقاطی از محله حسن آباد پاتوق‌هایی وجود داشت که البته به صورت خانه نبود بلکه به صورت چهار دیواری، محلی را درست کرده بودند که اقدام به مصرف و توزیع مواد مخدر می‌کردند که این پاتوق‌ها شناسایی شد و راه و شهرسازی و یگان حفاظت اقدامات لازم را در این زمینه انجام دادند و حتی دوربین در نقاطی که آلودگی وجود داشت نصب شد.

وی تصریح کرد: اقداماتی که دادگستری در مناطق حاشیه نشین به خصوص در منطقه حسن آباد انجام داده اقدامات کوتاه مدت و فوری است و برای اقدامات بلند مدت باید برنامه‌ریزی داشت و کار اساسی صورت گیرد که این مناطق از حاشیه خارج شوند تا کمتر شاهد جرایم و تخلفات در این مناطق باشیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان یزد افزود: بسیاری از اقداماتی که باید در مناطق حاشیه نشین انجام گیرد در حوزه کاری دستگاه قضا نیست برای اینکه مشکلات به صورت ریشه‌ای در این مناطق حل شود باید برنامه دقیق و زمانبندی شده‌ای وجود داشته باشد که عقب افتادگی‌ها در این مناطق جبران شود و تبدیل به احسن شود.

رحیمی‌زاده عنوان کرد: نبود یک مرکز دولتی و حتی یک شعبه بانکی در منطقه حاشیه نشین خود موجب به حاشیه رفتن بیشتر این مناطق می‌شود، و بنابراین باید در این مناطق اقداماتی صورت گیرد که منجر به ایجاد حاشیه جدید نشود و باید با برنامه‌ریزی از ایجاد حاشیه نشینی در نقاط دیگر استان جلوگیری کرد.

وی گفت: یکی دیگر از اقداماتی که می‌توان برای جلوگیری از ایجاد حاشیه در نقاط مختلف استان انجام داد توانمند کردن روستاها و جلوگیری از مهاجرت از روستا به حاشیه شهرها است، چنانچه اقدامات موثری در مبدأ مهاجرت صورت بگیرد تاثیر زیادی در جلوگیری از ایجاد حاشیه نشینی در شهر خواهد داشت.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1711006
ارسال نظر
نظرات