شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 13:25 منتشر شده در مورخ: 1399/12/05 شناسه خبر: 1711013
دانا گزارش می‌دهد؛

دامنه نوسان نامتقارن جواب نداد؛ نقدشوندگی بازار هم از دست رفت/ تصمیمات غیر کارشناسانه، محکم به شکست است

دامنه نوسان نامتقارن جواب نداد؛ نقدشوندگی بازار هم از دست رفت/ تصمیمات غیر کارشناسانه، محکم به شکست است
رئیس جدید سازمان بورس در بدو ورود به ساختمان ملاصدار تصمیماتی گرفت که مهم‌ترین آن دامنه نامتقارن است؛ اما با گذشت ۱۰ روز از اجرای این تصمیم، مشکل تشدید و حتی نقدشوندگی بازار سهام را نیز زیر سوال برد و مانع از تداوم ریزش نشد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد در ماه‌های پایانی سال ۹۸ و بهار ۹۹ دولت با حمایت ویژه از بازار سهام، مردم را به سمت این بازارها سوق داد و رئیس جمهور هم مردم را برای ورود به بورس دعوت کرد تا جایی که، بازدهی آن در ۵ ماه به حدود ۳۰۰ درصد رسید.
 
بورس از اواخر مردادماه سال جاری با برداشته شدن حمایت‌های دولت در مسیر نزولی قرار گرفته و از قله ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحدی به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد سقوط کرده است. شاید به لحاظ ظاهری شاخص کل، ۵۰ درصد ریزش را تجربه کرده اما در طی ۶ ماه گذشته بسیاری از سهام‌ها تا ۷۰ درصد افت قیمت را ثبت کردند؛ اقدامات سازمان بورس هم مانع از تداوم ریزش و جبران بخشی از خسارت مردم نشد.
 
در تابستان امسال، بسیاری با هدف کسب سود مضاعف و یا حفظ سرمایه خود از تبعات تورم، به صورت بی محابا وارد بازار سهام شدند؛ اما در نهایت با تغییر شرایط اقتصاد کلان و از بین رفتن انتظارات تورمی و نوسانات بازار ارز (نرخ دلار) شرایط به طور کلی تغییر کرد و عملاً رؤیای کسب سود از بورس به کابوس تبدیل شد.
 
 
تصمیمات جدید  سازمان بورس
 
سازمان بورس برای تغییر وضعیت و ایجاد تعادل در بازار سهام تصمیمات متعددی گرفت که فعالان این تصمیمات را مقطعی و غیرکارشناسی شده عنوان می‌کردند؛ سرانجام حسن قالیبافا اصل رئیس سابق سازمان بورس بعد از ۸ ماه فعالیت به دلیل مرتفع نشدن خواسته‌هایش استعفا داد و محمدعلی دهقان دهنوی سکاندار سازمان بورس شد.
 
نمایندگان مجلس نیز تلاش کردند با پیش کشیدن تخلفات حقوقی‌ها با موج انتقادی شکل گرفته همراه شوند، ابتدا بحث استیضاح وزیر اقتصاد و سپس معرفی حقوقی‌های متخلف به مراجع قضایی مطرح شد اما هیچ یک از اقدامات مانع ریزش بازار نشد.
 
دهقان دهنوی در ابتدای راه تصمیم‌های جدیدی را برای بازار گرفت که این تصمیم‌ها حدودا ۱۰ روز است که اجرایی شده است. یکی از این مقررات تغییر دامنه نوسان به دامنه نامتقارن و ۲- تا ۶+ درصد بود. با این وجود، کارشناسان زیادی در این باره نظرهای متعدد داشتند. گروهی با بر شمردن مزایا آن را مفید و گروهی با اشاره به مشکلات آن را ناکارآمد خواندند.
 
 
دامنه نوسان نامتقارن مشکلات را تشدید کرد
 
باز بودن دامنه نوسان در بازار سرمایه قبلا هم در برخی بورس‌های دنیا وجود داشته است؛ کما اینکه در سال ۸۲ برای اولین بار شاهد باز شدن دامنه نوسان در بورس بودیم که منجر به رشد قیمت‌ها شد.
 
دامنه نوسان نامتقارن در شرایط بحرانی و در شرایطی که قیمت‌ها رشد بسیار بالایی داشته است در بورس‌های دیگر هم مورد استفاده قرار گرفته بوده، اما اکنون پس از گذشت حدوداً ۱۱ روز از اعمال این روش سؤال این است که آیا این طرح موفق بود یا خیر؟
 
عظیم ثابت مدیرعامل کارگزاری بانک سپه در مورد تصمیمات جدید سازمان بورس، به راه دانا می‌گوید: تغییر و تعیین دامنه نوسان نامتقارن که تصویب و اجرایی شده، برای کوتاه مدت است؛ این تصمیم را گرفتند تا از این طریق به نوعی بازار را معطل نگه دارند و این اقدام موقتی است.
 
یکی از دلایل تغییر دامنه نامتقارن این است که اگر دامنه نوسان به سمت بالا افزایش یابد، آیا انگیزه خرید بیشتر می‌شود و اینکه این تصمیم می‌تواند بر بازار تأثیر گذار باشد یا نه؛ البته روز نخست اجرا خوب بود و اما در روزهای بعد با توجه به دامن نوسان بالا، سهم‌ها پس از رشد، وارد اصلاح شدند.
 
 
بررسی کارشناسی نحوه عملکرد دامنه نامتقارن در بورس
 
محمد گرجی‌آرا، کارشناس بازار سهام نیز می‌گوید: دامنه نامتقارن نوسان که پس از کش و قوس فراوان و باوجود هشدارهای کارشناسان از ابتدای هفته گذشته به اجرا درآمد، پیامدی جز تشکیل صفوف طولانی فروش نداشت و نخواهد داشت.
 
او افزود: زمانی که بازار منفی می‌شود سهام‌داران با تشدید رفتارهای هیجانی صف‌نشینی را ترویج و تشدید می‌کنند. کسانی که در سال‌های گذشته دامنه نوسان را به بازار تحمیل کردند در حال حاضر جزو منتقدان این قانون هستند و معتقدند تبدیل دامنه نوسان به دامنه نامتقارن نوسان می‌تواند مشکلات بازار سهام را حل کند.
 
گرجی‌آرا گفت: ایجاد دامنه نوسان در روزهای منفی دادوستدها باعث به وجود آمدن صفوف طولانی می‌شود؛ به‌طوری‌که این قانون به‌عنوان یک پدیده رفتاری، هیجان فروش را بیشتر و تمایل سهام‌داران به فروش را بالاتر می‌برد. مروری بر اتفاقات بازار سهام طی چند ماه اخیر به روشنی نشان می‌دهد که مشکل بازار سهام به تغییر دامنه نوسان محدود نمی‌شود. جایگزینی دامنه نامتقارن نوسان به جای دامنه نوسان نیز در این شرایط نه تنها منجر به بهبود وضعیت کلی بازار نشد.
 
این فعال بازار سرمایه معتقد است: در شرایط کنونی مهم‌ترین ریسکی که سهام‌داران را تهدید می‌کند، نوع رفتار دولت با صنایع مختلف است. مشکلاتی را که خارج از بازار ایجاد کرده‌اند را نمی‌توانند با کم کردن دامنه نوسان بر طرف کنند. شاید جلوی ریزش شدید شاخص کل به‌صورت مقطعی گرفته شود؛ اما قطعاً بازار دوباره با نوسانات جدی مواجه خواهد شد.
 
 
تغییر در دامنه نوسان، نقدشوندگی بازار را با خود برد
 
به گزارش دانا؛ پس از تصمیمات رئیس سازمان بورس و مصوب شدن آن در شورای عالی بورس، از روز شنبه هفته گذشته دامنه نامتقارن در بازار اجرایی شد؛ در روز نخست عطش بازار را برای خرید افزایش داد اما از روز بعد کاهش داشت و باعث صف‌های فروش در ۷ روز کاری گذشته شده است.
 
حالا با در نظر گرفتن اینکه میزان نقد شوندگی بازار که مزیت آن است، بسیار پایین آمده و تصمیمات غیر کارشناسانه تنها اثری مقطعی (یک روزه) در بازار داشته و فقط ریزش شاخص را کُند کرده و میزان تقاضا در بازار بسیار کم شده است.
 
منفی بودن بازار سهام این روزها به دلیل دخالت‌های بیرونی و برخی عوامل دیگر مانند آینده نرخ ارز منجر می‌شود و همچنان ترس و عدم اعتماد در معاملات و فروش‌ها دیده می‌شود، دولت باید با تصمیمات خود و حمایت منطقی از این بازار، پشتیبانی کند؛ موضوعی که در چند ماه گذشته اصلا شاهد آن نبودیم.
 
حال باید منتظر ماند و در بازه زمانی باقی مانده از این طرح دید خروجی‌اش به کجا ختم خواهد شد، آیا مانند بحث برخورد با حقوقی‌های متخلف به نتیجه خاصی نمی‌رسد؛ اما تا اینجا این تصمیمات سرانجام نداشته و به جای حل مشکلات، آن را تشدید کرده است و شاهد رکود در این بازار هستیم که شاید عواقب بدتری داشته باشد.
 
انتهای پیام/امیر طاهری

 

https://www.dana.ir/1711013
ارسال نظر
نظرات