شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 12:18 منتشر شده در مورخ: 1399/12/06 شناسه خبر: 1711381
واعظی در حاشیه نشست هیئت دولت:

آماده تعامل با مجلس هستیم

آماده تعامل با مجلس هستیم
رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اختلاف ایجاد شده بین مجلس و دولت در ماجرای اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها گفت: ما از اول به مجلس گفتیم با هم تعامل کنیم الان هم با اینکه دیر هنگام است اما ما آماده تعامل هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۶ اسفند) در جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: از روز پنجم اسفندماه بر اساس قانون ما پروتکل الحاقی را متوقف کردیم، لذا طبیعی است که این موضوع نه برای آژانس و نه برای اعضای برجام خوشایند نیست و ابراز تأسف کردند، اما این قانونی بود که دولت هم مصمم به اجرای آن بود.

وی با بیان اینکه اجرای قانون مجلس برای آنها هم که تعهدات خود را انجام ندادند پیامد دارد ادامه داد: آن‌ها اگر می‌خواهند همه چیز به روال صحیح برگردد لازمه اش این است که به تعهدات خود پایبند باشند و تحریم هایی که در دوران ترامپ گذاشته شده هم برگردد. در این صورت ما هم برمی‌گردیم. مهم این است که ما باید از منافع برجام برخوردار شویم.

واعظی با بیان اینکه ما مصمم به اجرای قانون بودیم تصریح کرد: انتظار ما از مجلس این بود که اگر می خواهند تعامل کنند قبل از آنکه در مجلس به دولت و مسئولان توهین کنند و عملاً صدای مخالف را به بیرون بفرستند با مسئولان (دولتی) مذاکره می‌کردند. 

وی با بیان اینکه شرایطی که به وجود آمد در شأن مجلس و نظام نبود، گفت: بر این اساس بعد از اینکه مقام معظم رهبری تذکر دادند، گفتند بیایید با هم تعامل کنیم. ما که از اول این مجلس گفتیم با هم تعامل کنیم. الان هم با اینکه دیر هنگام است اما ما آماده تعامل هستیم. سخنان رهبری آویزه گوش باشد تا پس از هر اشتباه دنبال اصلاح نباشند.

واعظی درباره حوادث سراوان گفت: وزارت اطلاعات گزارشی در این زمینه به دولت ارائه داده است. پیش‌تر اقدامات رسمی از ناحیه مردم تحت عنوان طرح رزاق برای انتقال سوخت صورت گرفته است که متاسفانه گویا افراد دیگری هم خودشان در این طرح دخیل کردند و سوخت را از معابر دیگری منتقل می‌کردند. 

واعظی افزود: نتیجه این اقدامات بروز درگیری در سمت پاکستان شد که همین درگیری به داخل مرز ما کشیده شد و نتیجه آن اخباری است که شنیده شده است. در تماسی که با استاندار سیستان داشتم گفتند وضعیت آرام است.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آقای قالیباف ماموریتی به برخی نمایندگان برای تعامل با دولت داده است، بیان داشت: ما همواره از اینکه جلسه و همکاری داشته باشیم استقبال می‌کنیم.  

واعظی اضافه کرد: اتفاقی که روز دوشنبه در مجلس افتاد برای ما خیلی عجیب بود. ما قانون را اجرا کردیم و مصمم بودیم بر اینکه قانون را اجرا کنیم و برای خودمان هم مهم بود تا به کشورهای خارجی بگوییم که دولتی که در ایران بر سر کار است اگر قانون خود را اجرا نکند طبیعی است که به آنچه که با آن‌ها نیز امضا می‌کند، به آن هم متعهد نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه چیزی که مهم است این است که در ابتدا قانون کشور خودمان اجرا شود و ما خودمان بر این موضوع اصرار داشتیم و به خوبی آن را اجرا کردیم، تصریح کرد: شورای عالی امنیت ملی جلسه گذاشت و اتفاقاً در آن جلسه آقای قالیباف حضور داشت و در شورای عالی امنیت ملی هم وقتی بحث شده رئیس مجلس حضور داشته است و آنچه که مصوبات جلسه بوده و به تایید مقام معظم رهبری رسیده به رییس مجلس هم ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه آقای قالیباف در همه مراحل حضور داشته و کاری هم که ما انجام دادیم بر اساس همان مصوبه و حفظ قانون بوده، خاطر نشان کرد: ما گمان می‌کردیم نقش رئیس مجلس این است که گزارشی از آنچه که اتفاق افتاده است را به نمایندگان مجلس بدهند. که این کار انجام نشد و متاسفانه مجلس مدیریت نشد و شرایطی به وجود آمد و این همه بداخلاقی‌ها و تهمت‌هایی به دولت و مسئولین زده شد که به هیچ عنوان در شان مجلس و نظام ما نبود.

واعظی تصریح کرد: بعد از اینکه رهبر انقلاب در ملاقاتی که نمایندگان مجلس خبرگان خدمت ایشان رسیده بودند تذکر دادند، بعد از تذکر عنوان کردند که بیاییم و با هم تعامل کنیم. ما از روز اول که این مجلس بر سر کار آمده اعلام کرده‌ایم که آمادگی داریم به خاطر مردم تعامل کنیم. اگر تعامل نزدیک میان سه قوه و یا دو به دو باشد، مردم از این سود می‌برند. آنچه رهبر انقلاب که هم در ارتباط با بودجه و هم در این ارتباط تذکر داده‌اند آویزه گوش باشد و اینطور نباشد که هر بار آنها کاری انجام دهند و بعد بخواهند اصلاح کنند.

وی در مورد شکایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور مبنی بر عدم اجرای صحیح قانون مجلس شورای اسلامی، بیان داشت: در داخل مجلس براساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس هر کدام از این اقدامات یک سیر بررسی دارد. اینکه در طول یک ساعت هم امضا جمع شد و هم کمیسیون بررسی کرد و آن هم بدون حضور نماینده دولت و هم نتیجه را به هیات رییسه ارائه دادند و هیات رییسه آن را در صحن مطرح کرده و امضا گرفتند، این بیشتر یک کار هیجانی است تا اینکه منطقی باشد و بخواهند موضوعی را راستی‌آزمایی کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1711381
ارسال نظر
نظرات