شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 13:03 منتشر شده در مورخ: 1399/12/08 شناسه خبر: 1711792
وقتی روغن کیمیا می‌شود؛

نگاهی به دلایل کمبود روغن در بازار کشور

نگاهی به دلایل کمبود روغن در بازار کشور
کمبود روغن در ماه پایانی امسال سبب نگرانی مردم و شکل‌گیری صف‌های طولانی جلوی فروشگاه‌های توزیع روغن در سراسر کشور شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به‌نقل از شبکه خبری تهران نیوز، کمبود روغن در شهرهای مختلف کشور به‌گونه‌ای است که این کالای اساسی سبد خانوارها را به سهمیه‌بندی کشانده است. این در حالی است که با وجود توزیع بخشی از نیاز بازار به این کالای اساسی هنوز هم در بسیاری از شهرهای کشور مردم برای خرید روغن در فروشگاه‌ها صف می‌کشند و یا از آنها برای توزیع سهمیه‌های جدید ثبت نام به عمل می‌آید موضوعی که در نوع خود حتی می‌توان گفت در این سال‌ها بی نظیر بوده است.

کمبود ادامه دار روغن در بازار شهرهای مختلف کشور

گزارش های میدانی حاکی از کمبود روغن خوراکی آن هم در ماه منتهی به سال جدید در بسیاری از شهرهای کشور است.

با اینکه رئیس انجمن صنایع روغن نباتی ایران چندی پیش گفته بود که در بهمن ماه ۱۸۰ هزار تن روغن در کشور توزیع شده و این رقم بالاترین میزان توزیع روغن در ادوار گذشته است اما ظاهرا این میزان روغن توزیع شده جوابگوی نیاز بازار نبوده و یا به نوعی توسط برخی سودجویان احتکار و انبار شده است.

براساس آخرین مشاهد ات میدانی خبرنگار تهران نیوز کمبود روغن در بازار ادامه‌دار است و همچنان بسیاری از شهروندان برای تهیه این کالای اساسی با مشکل مواجه هستند. این در حالی است که برخی از فروشگاه‌ها تنها اقلام خاصی از روغن مانند روغن سرخ کردنی توزیع می‌کنند و در برخی دیگر از فروشگاه‌های زنجیره‌ای تنها روغن مایع آن هم به مقدار کم یافت می‌شود.

کاهش واردات دانه‌های روغنی

البته برخی کارشناسان نیز این احتمال را هم می‌دهند که بسیاری از شهروندان روغن‌های مازاد بر نیاز خود را در انبارهای خانگی به دلیل نبود و کمبود روغن دپو کرده‌اند.

این در حالی است که به گفته رئیس انجمن صنایع روغن نباتی ایران، علت کمبود روغن در بازار افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت دانه آفتابگردان در سال ۲۰۲۱ است. همین مساله باعث کاهش واردات دانه‌های روغنی شده است.

ابوالحسن خلیلی علاوه بر این مشکل به دپوی خانگی روغن توسط برخی شهروندان و نیز کاهش تولید جهانی روغن به شکل قابل توجهی اشاره کرده و گفته: روغن سرخ‌کردنی، روغن کلزا مایع است اما مردم روغن آفتابگردان را روغن مایع می‌دانند که واردات آن کم شده است.

کمبود روغن در حالی در بازار مشهود شده است که دی ماه امسال ابوالحسن خلیلی، رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی گفته بود: نیاز هر ماه بازار ۱۳۰ هزار تن روغن است اما در آذر ماه ۴۰ هزار تن روغن مازاد تولید و توزیع شده است. با این شرایط چرا همچنان در بازار روغن یا نیست و یا اگر هم هست به صورت سهمیه‌بندی به فروش می‌رسد؟

قاچاق روغن به کشورهای همسایه

احتمال دیگری که برای کمبود روغن این روزهای کشور مطرح می شود، قاچاق این کالای اساسی به کشورهای همسایه است.

این موضوع را هم امیر هوشنگ بیرشک دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران اخیرا گفته و توضیح داده: با توجه به اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای خرید مواد اولیه مورد نیاز روغن و قیمت مناسب روغن در ایران در قاچاق این کالا به کشورهای همسایه بسیار موثر است و دستگاه های اجرایی به خصوص نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا با این پدیده که غذای مردم را هدف قرار داده مقابله کند.

بیرشک این را هم گفته که تا آذر ماه سال جاری بیش از ۹۷۹ هزار تن روغن به بازار تزریق شده و حتی در دی ماه سال جاری به میزان ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تن روغن نباتی در سطح کشور توزیع شده است اما بازهم در برخی از استان‌ها شاهد کمبود آن هستیم.

بیرشک میزان مصرف روغن نباتی و یا روغن مایع در کشور را به طور متوسط ماهانه حدود ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تن اعلام کرده و گفته: ۵۱ تولید کننده در کشورتلاش می‌کنند که روغن در بازار کمبودی نداشته باشد.

البته وی به دلیل دیگری نیز برای افزایش تقاضای خرید روغن در کشور اشاره کرده و گفته: در روزهای اخیر نیز به علت نزدیک شدن به شب عید و ماه مبارک رمضان تقاضا مصرف روغن افزایش یافته است.

هرچند افزایش خرید برخی اقلام خوراکی در مناسبت‌های مختلف سال همواره وجود داشته و چیز جدیدی نبوده که بتواند به بهانه‌ای برای کمبود این کالای اساسی در بازار تبدیل شود اما به نظر منطقی‌ترین دلیل که بتوان  آن را برای این کمبود روغن در بازار پذیرفت همان قاچاق این کالا به کشورهای همسایه است که مسئولان باید به هر نحوی مانع از این روند شوند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1711792
ارسال نظر
نظرات