شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 13:45 منتشر شده در مورخ: 1399/12/09 شناسه خبر: 1712042
کارشناس ارشد ویروس شناسی:

امکان تشخیص تخصصی کرونای انگلیسی در قزوین مهیا می‌شود

امکان تشخیص تخصصی کرونای انگلیسی در قزوین مهیا می‌شود
اکرم اذعانی گفت: در استان قزوین، تشخیص اولیه ویروس کرونا در آزمایشگاه مرجع دانشگاه و سه آزمایشگاه خصوصی دارای مجوز قابل انجام است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اکرم اذعانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ در مورد تشخیص واریانت انگلیسی کرونا ویروس اظهار کرد: تشخیص مولکولی ویروس جهش یافته جدید کرونا، مستلزم طی سه مرحله است که مرحله اول انجام آزمایش Real time PCR توسط کیت‌های مورد استفاده در آزمایشگاه‌های تشخیص مولکولی کرونا است.

وی افزود: در صورت مثبت شدن نمونه و تشخیص وجود ویروس کرونا در بدن بیمار، انجام یک آزمایش مولکولی (Real time PCR) دیگر به صورت تخصصی برای تشخیص اولیه واریانت انگلیسی لازم است.

کارشناس ارشد ویروس شناسی و مسئول بخش مولکولی آزمایشگاه مرجع دانشگاه علوم پزشکی قزوین عنوان کرد: در مرحله دوم جهش اصلی ایجاد شده در نوع انگلیسی تشخیص داده می‌شود و اگر نمونه در این مرحله نیز مثبت شود باید در مرحله سوم کل ژنوم ویروس جدا شده از بیمار مورد آنالیز و بررسی قرار گیرد تا با مقایسه آن با واریانت انگلیسی با ضریب اطمینان کامل نوع انگلیسی تایید شود.

این کارشناس ارشد ویروس شناسی ادامه داد: در استان قزوین، تشخیص اولیه ویروس کرونا در آزمایشگاه مرجع دانشگاه و سه آزمایشگاه خصوصی دارای مجوز  قابل انجام است.

وی در پایان تصریح کرد: مرحل دوم (تشخیص جهش اصلی واریانت انگلیسی)  به صورت محدود فقط در آزمایشگاه مرجع و مرحله سوم (سکانس ژنوم ویروس) تنها در دو مرکز تحقیقاتی در استان تهران انجام می‌شود و نمونه‌های مشکوک مرحله دوم، توسط آزمایشگاه مرجع و با انجام هماهنگی‌های لازم به یکی از این دو مرکز ارسال می‌شود.

گفتنی است؛ انجام تست تشخیصی و تاییدی واریانت انگلیسی کرونا ویروس بر اساس تشخیص پزشک متخصص و طبق فرایندهای بالینی تدوین شده، صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1712042
ارسال نظر
نظرات