شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:38 منتشر شده در مورخ: 1399/12/10 شناسه خبر: 1712316
پیگیری مطالبات مردمی؛

علت اعتراضات روزهای اخیر مردم روستای «راوه» چه بود/ مردم و محیط زیست، معترض به تاسیس معدن مس در نزدیکی روستا

علت اعتراضات روزهای اخیر مردم روستای «راوه» چه بود/ مردم و محیط زیست، معترض به تاسیس معدن مس در نزدیکی روستا
چند روز گذشته ویدئو هایی در فضای مجازی از اعتراض اهالی روستای راوه (از توابع شهرستان دلیجان) به احداث معدن مس در نزدیکی روستا منتشر شده است. دیارآفتاب برای پیگیری موضوع گفتگویی با دهیار این روستا ترتیب داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ راوه، روستایی از توابع شهرستان دلیجان استان مرکزی است که جمعیتی حدودا ۳هزار نفری دارد. چند روز گذشته ویدئو هایی در فضای مجازی از اعتراض اهالی این منطقه به احداث معدن مس در نزدیکی روستا منتشر شده است. دیارآفتاب برای پیگیری موضوع گفتگویی با دهیار این روستا ترتیب داده است که مشروح آن را در ذیل مطالعه می کنید.

سلمانی دهیار روستای راوه از توابع شهرستان دلیجان در گفتگو با دیارآفتاب، در خصوص اعتراضات چند روز گذشته مردم این روستا جهت جلوگیری از احداث معدن مس در نزدیکی آنجا، گفت: این معدن در سال ۱۳۸۳ مجوز اکتشاف گرفته است ولی با توجه به فاصله بسیار کم(۲۰۰-۳۰۰ متر) با مزارع مردم روستا و فاصله حدودا ۵کیلومتری با روستا و تخریب های زیست محیطی که به بار می آورد، اعتراض مردم منطقه را به همراه داشته است.

وی علت اصلی اعتراضات مردم روستا را آلودگی زیست محیطی معدن دانست و گفت: بنا بر شنیده ها در جداسازی مس از ناخالصی ها، از اورانیوم استفاده می شود و همین باعث می شود تا هوای منطقه تا چند ده کیلومتر آلوده شود.

سلمانی افزود: با توجه به اینکه راوه زیر مجموعه محیط زیست استان قم محسوب می شود، در سال ۱۳۹۲ محیط زیست قم منطقه ما (منطقه پلنگ دره) را حفاظت شده اعلام کرده است و همین باعث شده تا محیط زیست هم نسبت به احداث این معدن معترض باشد چرا که احداث آن را مغایر با قوانین منطقه محافظت شده می داند.

دهیار راوه با بیان اینکه کارخانه سیمان در نزدیکی روستا قرار دارد و در زمان تاسیس آن توافق شد که یک درصد فروش آن به منطقه تعلق بگیرد، گفت: ولی پس از تاسیس و فروش محصول کارخانه، این اتفاق نیفتاد و مردمی که برای تاسیس کارخانه سیمان مشتاق بودند با این عدم پایبندی به توافق صورت گرفته، بدبین شدند و الان هم با توجه به تغییر نام معدن مس، نسبت به احداث این معدن هم بدبین شده و معترض اند. در حال حاضر هم عدم پایبندی به توافق صورت گرفته و  تجربه بدی که اهالی منطقه نسبت به کارخانه سیمان دارند باعث شده تا اعتراضات نسبت به احداث معدن مس بیشتر شود.

وی افزود: اعتراضات مردمی حدود یک هفته قبل (اواخر بهمن ماه) با ورود ماشین های حفاری معدن به منطقه به اوج خود رسید و مردم با تجمع در نزدیکی معدن خواستار توقف حفاری شدند. پس از آن نیز برای پیگیری مطالبات خود، با در دست داشتن پلاکارد هایی به تهران رفته و در مقابل ساختمان قوه قضائیه خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند. پس از این اعتراض قرار شد کارشناس قوه قضائیه به همراه کارشناس محیط زیست به راوه آمده و موضوع را از نزدیک پیگیری کنند که فعلا این اتفاق نیفتاده است.

سلمانی با اشاره به بازداشت شدن نیروهای محیط زیست و تعدادی از اهالی منطقه در جریان اعتراضات مردمی، گفت: این بازداشت ها که به دستور دادستان دلیجان انجام شد، باعث شد تا تشنج در میان اهالی منطقه بیشتر شود.

وی با اشاره به توافقی که سال ۱۳۸۶ با مالک معدن انجام شد، گفت: مالک این معدن موافقت کرد اسم معدن به نام "راوه" باشد ولی در حال حاضر این معدن "دالی دلیجان" نامگذاری شده است.

دهیار راوه با بیان اینکه سرمایه گذار این معدن در توافقات اولیه این قول را داد که برای احداث این معدن نظر اهالی منطقه را جلب کند، تشریح کرد: متاسفانه این اتفاق رخ نداده و این عدم توافق با اهالی منطقه در کنار خطراتی که احداث معدن برای منطقه و روستای راوه ایجاد می کند باعث شده تا روستاییان به این موضوع معترض باشند.

سلمانی با اشاره به مشکل مشابهی که در معادن مس وجود دارد، گفت: در بازدیدی که از معادن مس کرمان داشتم متوجه شدم که در آن جا هم مردم منطقه اعتراضاتی داشتند. با توجه به اینکه تعداد ۳۰پروانه چرای دام در منطقه راوه داریم، زمانی که معدن احداث شود یک سری از مراتع از بین می روند؛ همچنین به علت حفاری ۴۰۰ تا ۵۰۰متری زمین، آب های زیر زمینی و سطحی منطقه نیز تاثیر قرار می گیرد. در واقع با توجه به اینکه احداث این معدن مشکلات زیادی را برای مردم منطقه به وجود می آورد ولی متاسفانه هیچ پیش بینی خاصی نشده که چه نفعی به مردم منطقه می رساند.

سلمانی با بیان اینکه مسئولین نباید بخاطر اشتغال اهالی منطقه در کارخانه سیمان، منتی بر سر مردم روستا بگذارند، گفت: این حداقلی ترین حق اهالی منطقه است که از کارخانه ای که در نزدیکی آنان فعالیت می کند، نفعی هم به آنان برسد و این منت گذاشتن ها مردم را آزرده خاطر می کند.

وی با بیان اینکه فعلا احداث این معدن متوقف شده است تا رسیدگی ها صورت پذیرد، گفت: پس از اعتراضات مردمی به احداث این معدن، دستور توقف ساخت و ساز آن صادر شده تا بازرسی ها انجام شود و مجوز های لازم اخذ گردد. قرار است جلسه ای بین اهالی و سرمایه گذار در فرمانداری دلیجان برگزار شود تا به نتیجه ای برسیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1712316
ارسال نظر
نظرات