شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 11:28 منتشر شده در مورخ: 1399/12/10 شناسه خبر: 1712395
با تصمیم نمایندگان صورت گرفت؛

مخالفت مجلس با افزایش حقوق گمرکی کالاهای اساسی و دارو در سال ۱۴۰۰

مخالفت مجلس با افزایش حقوق گمرکی کالاهای اساسی و دارو در سال ۱۴۰۰
بر اساس مصوبه مجلس، حقوق گمرکی کالاهای اساسی، نهاده های کشاورزی و دامی، دارو و تجهیزات پزشکی در سال آینده افزایش نمی‌یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بند الحاقی یک تبصره ٧ را به تصویب رساندند.

بر اساس این مصوبه؛

۱- نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی، بر اساس برابری نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی (نرخ سامانه مبادله الکترونیکی ETS) در روز اظهار و مطابق ماده (۱۴) قانون امور گمرکی است.

۲- در سال ۱۴۰۰ نرخ چهار درصد (۴%) حقوق گمرکی مذکور در صدر بند (د) ماده (۱) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد (۱%) و برای سایر کالاها به دو درصد (۲%) ارزش گمرکی کالا تقلیل می‌یابد.

۳- در سال ۱۴۰۰ مبلغ ریالی حقوق ورودی هر واحد کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی مصرفی و نهاده‌های کشاورزی و دامی نباید افزایش یابد.

۴- حقوق ورودی خودروهای سواری حداقل به میزان هشتاد و شش درصد (۸۶%)ارزش گمرکی آن تعیین می‌شود.

قالیباف: سود بازرگانی کالاهای اساسی کاهش یابد

محمدباقر قالیباف در جریان بررسی این موضوع، گفت: برای ما  مهم است که حدود ۸ میلیارد دلاری که ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی و تجهیزات و دارو پیش‌بینی شده است، زمانی که می‌خواهد وارد کشور شود، حقوق گمرکی و سود بازرگانی‌ آن نسبت به سال ۹۹ افزایش نیابد.

وی بیان کرد: یک راه این است که برای حقوق گمرکی، ets و ارز ترجیحی را قرار دهیم که شفافیت لازم را ندارد و یک راه دیگر این است که این کالاها را با یک قیمت وارد کنیم و برای کالاهای اساسی، سود بازرگانی را آنقدر کاهش دهیم که قیمتها از سال ۹۹ بالاتر نرود.

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1712395
ارسال نظر
نظرات