شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:20 منتشر شده در مورخ: 1399/12/10 شناسه خبر: 1712397
دولت و وعده‌ها، دور باطلی که پایان ندارد؛

فرار از زیر بار مسئولیت با وعده‌های توییتری آقای وزیر/ حل مشکل بدهی‌های هپکو هم وعده بود؟!

فرار از زیر بار مسئولیت با وعده‌های توییتری آقای وزیر/ حل مشکل بدهی‌های هپکو هم وعده بود؟!
در حالی که هفته گذشته وزیر کار از حل مشکل تهاتر بدهی‌های هپکو با موافقت هیئت وزیران خبر داده بود اما نه تنها خبری از فرآیند اجرایی آن به گوش نمی رسد بلکه در گزارش منتشره شده از این نشست در پایگاه اطلاع رسانی دولت نیز به چنین مصوبه ای اشاره نشده است!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از دیار آفتاب؛ یکشنبه هفته گذشته سوم اسفندماه وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حالی پس از نشست هفتگی دولت خبر از موافقت هیئت‌وزیران با تهاتر بدهی‌های شرکت هپکو با مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت داد (اینجا) که صبح همان روز کارگران این شرکت در اعتراض به بی‌توجهی نسبت به مشکلات شرکت هپکو و عدم پایبندی مسئولین به قول‌های خود مبنی بر تهاتر بدهی‌ها اقدم به اعتراض کرده بودند. (اینجا)

شریعتمداری عصر یکشنبه در پیامی توییتری نوشت: «به لطف خدا تهاتر بدهی هپکو به بانک‌ها با بدهی دولت به تأمین اجتماعی امروز در جلسه هیئت‌وزیران به تصویب رسید که برای اجرا به بانک‌های عامل ابلاغ می‌شود. به‌این‌ترتیب با همکاری وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه مسئله تهاتر بدهی هپکو حل شد.»

اما وزیر کار در حالی از حل شدن مسئله تهاتر بدهی‌های هپکو و تصویب این موضوع در هیئت‌وزیران خبر می‌دهد که پایگاه اطلاع‌رسانی دولت و همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیئت دولت در گزارش نشست روز یکشنبه هیئت‌وزیران به این موضوع اشاره‌ای نداشته است.

از طرفی باگذشت حدود یک هفته از اعلام این خبر و اظهارات شریعتمداری مبنی بر ابلاغ موضوع تهاتر بدهی‌های هپکو به بانک‌های عامل اما کماکان از فرآیند اجرایی آن خبری به گوش نمی‌رسد و همه‌ی این موارد به ابهاماتی دامن می‌زند که دولت این بار هم برای فرار از زیر بار مسئولیت هپکو با وعده‌های توییتری به دنبال خرید وقت است کما اینکه عملکرد دولت طی ۵ سال گذشته مؤید همین امر است.

حالا این‌چنین به نظر می‌رسد که دولت اراده‌ای برای احیای هپکو ندارد که اگر می‌داشت این شرکت در سالی که مزین به‌عنوان جهش تولید است باید یکی از طلایه‌داران و پیشران‌های این حوزه بود و نه اینکه در گیرودار تعیین و تکلیف بدهی‌های بدون حسابی باشد که منشأ تحمیل آن بر هپکو همچنان مبهم و نامشخص است.

اکنون در حالی حدود یک نیمسال از عمر دولت دوازدهم باقی است که بحران‌ شرکت هپکو از نیمه‌های دولت یازدهم با اعتراضات کارگری بروز پیدا کرد و واگذاری مجدد و معروف آن با چک ۱۰ میلیونی در این دولت و رفت آمد تیم ها مدیریتی یا بهتر بگوییم باندها در طول سالیان اخیر تنها بر مشکلات، بدهی‌ها و نارضایتی کارگران این واحد صنعتی افزود و پتانسیل های این شرکت را به هدر داد.

دولت این بار پس از چهار مرتبه دست‌به‌دست کردن مالکیت هپکو طی سال‌های ۹۵ تا ۹۹ از شرکت واگن کوثر(سهامدار اول) به سازمان خصوصی‌سازی؛ واگذاری مجدد به شرکت هیدرواطلس (سهامدار دوم) و سپس خلع ید این سهامدار و بازگشت به دولت، زمزمه‌های واگذاری هپکو به ایمیدرو و انتقال ناگهانی سهام این شرکت به سازمان تأمین اجتماعی برای رد دیون حالا شاید به دنبال آن است تا ۶ ماه باقی‌مانده را هم فقط با وعده احیای هپکو سپری کند!

شرکت هپکو اراک در تیرماه سال جاری بر اساس مصوبه هیئت وزیران به منظور رد دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی واگذار شد اما بدهی انباشته سنگین بیش از ۱۲۰۰ میلیاردی این شرکت طی سال های اخیر به دلیل سوء مدیریت ها بعنوان مانعی بزرگ در مسیر بازگشت هپکو به تولید قرار گرفته و به گفته مدیران و فعالان کارگری عملیات های مرتبط بانکی و بازرگانی این شرکت را نیز با مشکلاتی مواجه کرده است هر چند صرف حتی عملیاتی شدن رفع این مانع دولت باید در نقش یک تسهیل گر شرایط تولید و یک مشتری ثابت در عمل حمایت مستمری از هپکو داشته باشد.

درباره «هپکو» بیشتر بخوانید:

وزیر کار از موافقت هیئت وزیران با تهاتر بدهی های هپکو خبر داد/ کارگران هپکو چشم انتظار عمل!

آصفری: مشکل کارگران هپکو در نشست سران قوا پیگیری شود/کریمی: حل موانع پرداخت حقوق کارکنان

کارگران هپکو در پی محقق نشدن وعده های مسئولین دست به اعتراض زدند

علیرغم وعده وزیر کار مشکلات هپکو در جلسه امروز هیئت دولت مطرح نشد!

قول وزیر کار برای حل مشکل حقوق کارگران و تهاتر بدهی های هپکو تا پایان هفته

جمعی از کارگران «هپکو« در اعتراض به بدقولی های مسئولین تجمع کردند

وزیر کار برای پاسخگویی درباره آخرین وضعیت «هپکو» به مجلس می رود

کارگران «هپکو» خسته از وعده های بی عمل و نگاهی نگران به آینده

بن بست هپکو باز می شود/ تهاتر مطالبات سازمان تامین اجتماعی طی هفته جاری

مطالبه کارگران هپکو از مسئولین؛ پایبندی به وعده ها و تسریع در فرآیند تهاتر بدهی ها

درخواست استاندار مرکزی از رئیس جمهور برای تهاتر بدهی های هپکو

بدهی‌ ۱۲۰۰ میلیارد تومانی هپکو تا یک ماه آینده پرداخت می‌شود

کارگران هپکو در اعتراض به مشکلات این شرکت گرد هم آمدند / رفع موانع تولید و تهاتر بدهی ها مطالبه اصلی کارگران

بررسی تهاتر بدهی های هپکو با حضور وزیر کار و مدیرعامل تأمین اجتماعی

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1712397
ارسال نظر
نظرات