شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 09:10 منتشر شده در مورخ: 1399/12/11 شناسه خبر: 1712654
سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی کُنارصندل خبر داد؛

"تپه‌های کُنار صندل" با قدمت ۵ هزار سال در آستانه ثبت جهانی+عکس

"تپه‌های کُنار صندل" با قدمت ۵ هزار سال در آستانه ثبت جهانی+عکس
نصیر اسکندری گفت: هدف ما از کاوش تپه های کُنار صندل این است که می خواهیم میزان وسعت این بنای تاریخی را مشخص کنیم تا در ادامه بتوانیم پرونده این محوطه را تهیه و برای ثبت جهانی اقدام کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نصیر اسکندری در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به آغاز کاوش مجدد در محوطه کُنار صندل جیرفت گفت: سال ۸۶ آخرین کاوش ها در این منطقه انجام شده است و در سال جاری مجدد این کار را شروع کرده ایم و هدفمان از این کار این است که بتوانیم برای ثبت جهانی کُنار صندل اقدام کنیم.

سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی کُنارصندل ادامه داد: کاوش ما در راستای تعیین محوطه این بنای تاریخی است تا در ادامه بتوانیم پرونده این محوطه را تهیه و برای ثبت جهانی اقدام کنیم؛ چرا که این محوطه دارای ارزش جهانی است و شایستگی ثبت شدن در یونسکو را دارد.

وی با اشاره به اینکه پروژه تعیین محوطه کُنار صندل به مدت دو ماه در نظر گرفته شده است، عنوان کرد:  محوطه این بنا به دلیل آنکه جزو نخستین شهرهای ایران و شهرهای بشری است و جاذبه تاریخی خوبی دارد، می تواند ظرفیت مناسبی برای گردشگران باشد.

اسکندری افزود: کاوش هایی که پیش از این صورت گرفته، بخش هایی از این شهر را مشخص کرده است که می توانیم به ارگ شاهی و ارگی که محل حضور شاه و حاکم شهر بوده، اشاره کنیم که بقایای آن نیز موجود است.

سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی کُنارصندل در پایان خاطر نشان کرد: هدف ما از کاوش این است که می خواهیم میزان وسعت این بنای تاریخی را مشخص کنیم و نتایج ما نشان می دهد که این محوطه در پنج هزار سال گذشته، دارای وسعت چند صد هکتاری بوده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1712654
ارسال نظر
نظرات