شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:02 منتشر شده در مورخ: 1399/12/11 شناسه خبر: 1712756
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد؛

جنگل‌ها و معیشت وابسته به آن در تلاقی بحران کووید ۱۹/ حفاظت از مناطق جنگلی معیشت پایدار را رقم می‌زند

جنگل‌ها و معیشت وابسته به آن در تلاقی بحران کووید ۱۹/ حفاظت از مناطق جنگلی معیشت پایدار را رقم می‌زند
وحید پورمردان گفت: جنگل ها، گونه های جنگلی و معیشتی که به آنها بستگی دارد، در حال حاضر در تلاقی بحران های متعددی از جمله بیماری همه گیر کووید ۱۹ قرار گرفته اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ وحید پورمردان، مدیرکل حفاظظت محیط زیست و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شصت و هشتمین جلسه خود در سال ۲۰۱۳، روز سوم ماه مارس هر سال را که مقارن با روز امضای کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های جانوری و گیاهان در معرض خطر است، به عنوان روز جهانی حیات وحش اعلام کرد تا ضمن پاسداشت و یادآوری ارزش های حیات وحش آگاهی عمومی در این خصوص نیز ارتقا یابد.

وی با بیان این که این روز امسال با عنوان جنگل ها و معیشت ها نام گذاری شده است، افزود: پایداری معیشت انسان و سیاره جشن گرفته می شود، راهی است برای برجسته کردن نقش اصلی جنگل ها، گونه های جنگلی و خدمات زیست بومی آن ها در تأمین معاش صدها میلیون نفر در سراسر جهان، به ویژه جوامع بومی و محلی که ارتباط تاریخی با مناطق جنگلی و مجاور جنگل دارند، این با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد و تعهدات گسترده آنها در زمینه کاهش فقر، اطمینان از استفاده پایدار از منابع و حفاظت از سرزمین های حیاتی همسو است.

این مقام مسئول اظهار کرد: بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیون نفر در مناطق جنگلی در سراسر دنیا و یا در مجاورت آن زندگی می کنند و با تکیه بر خدمات مختلف زیست بومی از طریق جنگل و گونه های جنگلی برای تأمین معاش خود و تأمین اساسی ترین نیازهای خود از جمله غذا، سرپناه، انرژی و داروها تلاش می کنند.

جوامع محلی؛ پیشتاز رابطه همزیستی بین انسان و جنگل

به گفته وی، مردم بومی و جوامع محلی پیشتاز رابطه همزیستی بین انسان و جنگل، گونه های حیات وحش ساکن جنگل و خدمات زیست بومی ارائه شده توسط آنها هستند، مناطق جنگلی نه تنها در رفاه اقتصادی و شخصی مردم محلی، بلکه در هویت فرهنگی آنها نیز تاثیر گذار است.

پورمردان ادامه داد: جنگل ها، گونه های جنگلی و معیشتی که به آنها بستگی دارد، در حال حاضر در تلاقی بحران های متعددی که با آن روبه رو  هستیم، از تغییرات اقلیم، از دست دادن تنوع زیستی و اثرات بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی بیماری همه گیر کووید 19 قرار گرفته اند.

وی گفت: ۱۳ اسفند ماه همزمان با روز جهانی حیات وحش ضمن گرامیداشت امرار معاش مبتنی بر جنگل، به دنبال ارتقای مدل ها و شیوه های مدیریت حیات وحش و جنگل هستیم که هم سلامت انسان و هم حفاظت طولانی مدت از جنگل ها، گونه های جانوری و گیاهی جنگلی و زیست گاه های آنها را ارتقا می دهند، اهمیت و ارزش شیوه ها و دانش سنتی که به ایجاد یک رابطه پایدارتر با این سیستم های حیاتی طبیعی کمک می کنند، نیز بسیار حائز اهمیت تلقی می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اضافه کرد: جنگل های حرا در خلیج گواتر، زیستگاه های جنگلی کوه بیرک، جنگل های داز، پوشش سبز حاشیه رودخانه های باهوکلات و کاجو و پوشش گیاهی اطراف تالاب هامون از مهمترین مناطق جنگلی در  سیستان و بلوچستان به شمار می روند که در نوع خود دارای اهمیت های ویژه در سطح محلی، ملی و جهانی هستند.

وی افزود: حفاظت از این مناطق به دلیل پناه و پوشش مناسب و ایجاد منابع غذایی باعث حفظ گونه های جانوری و همچنین ایجاد معیشت پایدار می شود، بنابراین وظیفه همگانی ما حفاظت و نگهداشت آنها در بهترین شرایط ممکن است.

انتهای پیام/
 

https://www.dana.ir/1712756
ارسال نظر
نظرات