شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:59 منتشر شده در مورخ: 1399/12/11 شناسه خبر: 1712842
یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛

ضرورت انجام ورزش در روزهای کرونایی/ ورزش؛ عامل ایجاد رضایت شغلی

ضرورت انجام ورزش در روزهای کرونایی/ ورزش؛ عامل ایجاد رضایت شغلی
زهرا کاظمی گفت: ترویج فعالیت بدنی، روش سودمندی جهت پیشگیری از بیماری‌های مزمن و ارتقاء سلامت جامعه است؛ والدین برای تشویق فرزندان به ورزش کردن باید خود آغازکننده ورزش باشند تا تحرک در نسل کودک و نوجوان افزایش پیدا کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ استاد دانشگاه البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: ورزش علاوه بر تاثیر جسمی، تاثیرات روحی و شناختی در انسان دارد. همچنین در اجتماعی شدن انسان ها و کودکان نیز تاثیر بسزایی دارد.

"زهرا کاظمی" ادامه داد: تاثیر ورزش بر جسم عبارت است از افزایش سرعت انتشار اکسیژن و در نتیجه کارایی بهتر ریه‌ها و افزایش گنجایش آنها می شود. افزایش متابولیسم سوخت و ساز بدن به هضم و جذب غذا و دفع سموم بدن کمک می‌کند. علاوه بر فواید جسمی، ورزش در درمان افسردگی نیز موثر است، ورزش باعث شادابی و نشاط می‌شود که افسردگی را کاهش می دهد.

وی افزود: یکی از مهمترین عوامل ایجاد و حفظ سلامتی، فعالیت بدنی منظم است و به دلیل ارتباط آن با سلامتی به‌عنوان یکی از ۱۵ اولویت تغییر رفتار جهت بهبود وضعیت جسمی در نظر گرفته شده است.

این مدرس دانشگاهی تصریح کرد: ترویج فعالیت بدنی، روش سودمندی جهت پیشگیری از بیماری های مزمن و ارتقاء سلامت جامعه است. امروزه اکثر مشاغل از جمله کارمندی، بدون تحرک هستند. فعالیت فیزیکی نه تنها عملکرد و سلامت کارکنان را بهبود می بخشد، بلکه منجر به ایجاد رضایت شغلی و ارتقاء کیفیت زندگی آنان می شود.

کاظمی ادامه داد: از آنجا که کارمندان، قشر عظیمی از شاغلین را تشکیل می‌دهند و کار کم‌تحرکی دارند، ضروری است جهت تامین سلامت این افراد برنامه ریزی شود. با توجه به اینکه، یکی از موثرترین راهکارها جهت ارتقاء سلامت و کیفیت زندگی این افراد انجام فعالیت فیزیکی و ورزشی است.

وی افزود: یک سالی است که از همه گیری کرونا در کشور می گذرد و این باعث شده فعالیت بدنی اعضای خانواده به شدت کاهش یابد و پدیده چاقی در جامعه رواج پیدا کند.

این کارشناس تاکید کرد: والدین برای تشویق فرزندان به ورزش کردن باید خود آغاز کننده ورزش باشند تا تحرک در نسل کودک و نوجوان افزایش یابد. مادری نزد من آمد و از چاقی فرزند 10 ساله خود به شدت گله داشت، خانواده ها نباید اجازه دهند که فرزندان به حدی چاق شوند که کنترل وزن آن از حد متوسط خارج شوند.

کاظمی ادامه داد: از طرفی تغذیه سالم نیز باید در برنامه غذایی خانواده ها قرار گیرد، غذاهای فست فودی ضمن ناسالم بودن به شدت کالری دارند و از طرفی نوشیدنی های صنعتی و شیرین به شدت سلامتی را تهدید می کند، لذا خانواده ها این غذاها و نوشیدنی های ناسالم را از سفره‌های خود حذف کنند.

وی در خاتمه تاکید کرد: تحرک و ورزش را از روزی 5 دقیقه شروع کنید و به تدریج افزایش دهید مداوم و مستمر بودن ورزش به شدت اهمیت دارد، این گونه نباشد که یک روز نیم ساعت ورزش کنید و در طول هفته دیگر ورزش نکنید. روزی 10 دقیقه در هر روز ورزش کنید و برای تحرک بدنی تان مانند سایر امور برنامه ریزی داشته باشید.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1712842
ارسال نظر
نظرات