شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 15:51 منتشر شده در مورخ: 1399/12/11 شناسه خبر: 1712861
عضو شورای اسلامی شهر یزد:

شاکله بودجه ۱۴۰۰ شهرداری یزد به هم ریخته است/ سهم ۷۰ درصدی بخش عمرانی صحت ندارد است

شاکله بودجه ۱۴۰۰ شهرداری یزد به هم ریخته است/ سهم ۷۰ درصدی بخش عمرانی صحت ندارد است
شایق گفت: سهم بخش عمرانی در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری یزد مشخص نیست و اینکه گفته می‌شود سهم عمرانی در آن ۷۱ درصد است، واقعیت ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مرتضی شایق عضو شورای اسلامی شهر یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، گفت: بودجه شهرداری یزد در سال 99 حدود یک هزار و 200 میلیارد تومان به تصویب رسید که به دلیل عملکرد سال 98، ازنظر ما این بودجه زیاد و تورمی بود و معمولا زمانی که بودجه به میزان بالا بسته می‌شود سهم جاری آن محقق می‌شود اما سهم عمرانی آن به دلیل برخی مسائل و مشکلات بر زمین می‌ماند.

وی با بیان اینکه بودجه سال جاری شهرداری کمتر از هزار میلیارد تومان آن محقق شده است، گفت: با توجه به کاهش عملکرد بودجه‌ای بیش از 200 میلیارد تومانی شهرداری یزد در سال جاری، نظر ما این بود که بودجه شهرداری برای سال 1400 حداکثر 25 درصد افزایش یابد اما متاسفانه اینگونه نشد.

شایق با بیان اینکه بودجه شهرداری یزد در سال آینده کارشناسی نشده درستی و توزیع به صورت متوزان انجام نشده است، گفت: با وجود اینکه شهردار یزد نیز در کمیسیون تلفیق اذعان داشت که رسیدن به بودجه 1800 میلیاردی پیشنهادی نیز به آسانی ممکن نیست اما برخی اعضای شورای شهر آن را به بیش از 1850 میلیارد تومان رساندند و اعتقاد دارند هر چه بالاتر بودجه مصوب شود تلاش برای تحقق آن بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه وام 400 میلیاردی که در بودجه سال آینده شهرداری یزد پیش بینی شده محقق نمی‌شود، تصریح کرد: این افزایش‌های نجومی نشان می‌دهد که بودجه محقق نخواهد شد، چرا که یزد دارای امکانات، ظرفیت‌ها، مردم و وصولی‌های مشخصی است و تورم نیز مشخص است و باید بودجه به گونه‌ای بسته  شود که امکان تحقق آن باشد.

عضو شورای شهر یزد با بیان اینکه باید اتمام پروژه‌های نیمه تمام در بودجه اولویت قرار می‌گرفت، عنوان کرد: اولویت بودجه سال 1400 بحث سیما و منظر شهرداری، مناسب سازی، ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و ... قرار گرفته است این کار خوبی به نظر می‌رسد اما باید درصد آنها مشخص باشد، هر چه از پروژه‌های نیمه تمام بگذرد هزینه‌های آن بیشتر و کم کم از حیّز انتفاع خارج می‌شود و هم اکنون 50 پروژه نیمه تمام در شهر وجود دارد که باگذشت سه سال و نیم از آن، هیچ اقدامی برای تکمیل آن نشده است.

شایق ادامه داد: متاسفانه در بودجه سال 1400 تملک‌هایی که قدم اول کار عمرانی در شهرداری است و برای عملیات‌های عمرانی ابتدا باید این تملک‌ها صورت گیرد، رئیس شورای شهر در بودجه 1400، 40 درصد این تملک‌ها را کاهش دادند که همین موضوع کلا شاکله بودجه را به هم زده است و نشان می‌دهد سهم عمرانی بودجه کاهش یافته است.

وی افزود: برخی اعضای شورای شهر بر ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی تاکید داشتند در حالی که باید از امکانات و مجموعه‌های موجود و بالفعلی فرهنگی در سطح شهر استفاده کرد و برنامه فرهنگی و آموزشی برای آن ترتیب داد، مجموعه‌های زیادی از جمله سالن‌های مدارس، ادارات، مساجد، حسینیه‌ها و ... وجود دارند که می‌توان در انها برنامه‌های مختلف اجرا کرد، از طرفی برای نمونه سینمای روباز پارک هفت تیر بلااستفاده مانده است، همچنین سیتما روباز کنار پارک بزرگ شهر نیمه کاره رها شده است و متاسفانه توجه به برنامه‌های فرهنگی در حد شعار باقی مانده است.

شایق با بیان اینکه متاسفانه تناسب و شاکله بودجه شهرداری یزد در سال 1400 به هم خورده است، گفت: سهم بخش عمرانی در این بودجه مشخص نیست و اینکه گفته می‌شود 71 درصد از سهم بودجه به بخش عمرانی تخصیص یافته واقعیت ندارد و لازم است کارشناسان و اقتصاد دانان به بحث بودجه ورود کنند تا سهم عمرانی در آن مشخص شود.

وی ادامه داد: بودجه مربوط به کل شهر است و ده‌ها محله دارد و نباید به یک محله خاص توجه شود متاسفانه برخی اعضای شورای شهر با بودجه معامله می‌کنند مثلا یکی از اعضای شورای شهر گفته بوده اگر برای فرهنگسرای فلان محله یکی میلیارد اختصاص می‌دهید من در جلسه حضور پیدا می‌کنم و گرنه نمی آیم که به او گفته بودند که ما این بودجه را تخصیص می‌دهیم، این در حالی است که اعضای شورای شهر، نماینده مردم شهر هستند و باید بودجه برای شهر دیده شود.

عضو شورای شهر یزد در خصوص تصویب عوارض شهرداری برای سال آینده گفت: متاسفانه با وجود اینکه در جلسه بنده در این زمینه اعلام کردم و در صورت جلسه هم آوردم، تعرفه عوارض و دفترچه عوارض برای سال 1400 مشخص نشده است و هم اکنون نیز فرمانداری و دستگاه‌های نظارتی اعلام کرده‌اند که تعرفه عوارض برای سال آینده باید 15 بهمن از شواری شهر اعلام و برای تایید به فرمانداری ارسال میشده  ولی چون اعلام نشده است افزایش عوارض شهرداری برای سال آینده نمی‌تواند اجرایی شود و باید با تعرفه سال 99 عوارض دریافت شود و در واقع عملا از این بخش نیز نمی‌توان شاهد افزایش درآمدی در بودجه شهرداری بود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1712861
ارسال نظر
نظرات