شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:34 منتشر شده در مورخ: 1399/12/12 شناسه خبر: 1712998
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

استفاده از اقتصاد مردمی در مرمت بناهای تاریخی حرکت هوشمندانه دولت است

استفاده از اقتصاد مردمی در مرمت بناهای تاریخی حرکت هوشمندانه دولت است
مونسان گفت:استفاده از اقتصاد مردمی برای مرمت بناهای تاریخی و در اختیار قرار گرفتن این بناها به حوزه گردشگری کشور، در واقع یک حرکت هوشمندانه از سوی دولت بود که به انجام رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از دیار آفتاب؛علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شامگاه دوشنبه در آیین بهره‌‌برداری از هتل کاروانسرای دودهک دلیجان با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید مرمت کاروانسراها اهتمام ویژه داشته است و هتل کاروانسراها به مجموعه گردشگری کشور افزوده شده‌اند، اظهار کرد: استفاده از اقتصاد مردمی برای مرمت بناهای تاریخی و در اختیار قرار گرفتن این بناها به حوزه گردشگری کشور، در واقع یک حرکت هوشمندانه از سوی دولت بود که به انجام رسید.

وی با بیان اینکه مسلما با بودجه دولت و وزارتخانه امکان رقم زدن این حرکت وجود نداشت، گفت: خوشحالیم که با مشارکت مردم و حمایت دولتی شاهد افزایش هتل کاروانسراها در کشور هستیم.

مونسان تصریح کرد: استان مرکزی ظرفیت‌های بسیاری دارد، در کنار ظرفیت‌های صنعتی این استان، می‌تواند بخش گردشگری در اقتصاد این استان نقش‌آفرین باشد.

وی افزود: حدود ۲۵ میلیون نفر در پیرامون این استان زندگی می‌کنند، استان مرکزی به استان‌های پرجمعیت مانند تهران و اصفهان نزدیک است و می‌توان از ظرفیت‌های گردشگری این استان در توسعه اقتصاد و افزایش اشتغال استفاده حداکثری برد و خوشبختانه این روند آغاز شده است؛ هرچند که با توجه به ظرفیت‌ها باید در حوزه گردشگری تلاش بیشتری انجام شود و این استان به مقصد مهم گردشگری کشور تبدیل و پروژه‌های جاذب گردشگر به استان افزوده شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تاکید بر توسعه و هدف‌گذاری پروژه‌های تفریحی در این استان، افزود: مسلما برای تحقق این اهداف باید تبلیغات مناسبی انجام شود، در پایتخت استان مرکزی به‌عنوان استان صنعتی شناخته می‌شود در حالی که در کنار ظرفیت‌ تاریخی بی‌نظیر، پتانسیل طبیعت‌گردی فوق‌العاده ای دارد و باید در این راستا تلاش ویژه‌ای انجام شود.

بیش از ۹ هزار هنرمند در ۲۷۰ رشته در استان مرکزی فعالیت دارند

مصطفی مرزبان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، در آیین افتتاح هتل کاروانسرای دودهک شهرستان دلیجان با حضور مونسان وزیر میراث فرهنگی اظهار کرد: استان مرکزی به لحاظ موقعیت جغرافیایی و صنعتی ممتاز و از حیث علمی و فرهنگی، همواره مهد اندیشه به شمار می رود.

مرزبان با اشاره به اینکه استان مرکزی در حوزه میراث فرهنگی دو هزار اثر شناسایی شده دارد، افزود: از این دو هزار  اثر ۸۹۵ اثر ثبت ملی شده است، ۱۳ کاوش باستان شناسی انجام گرفته که در جریان یکی از مهمترین کاوش ها در تپه سرسختی شهرستان شازند، اسکلت ۷۵۰۰ ساله کشف شد و در واقع سهم شهرستان دلیجان ۱۵ اثر تاریخی، مرمت و ثبت شده است، یک اثر تعیین حریم و ۴ اثر طبیعی ثبت، ۴ اثر ثبتی ناملموس داشته است.

وی با اشاره به شهر تاریخی نراق بیان کرد: در بافت تاریخی این شهر با همکاری شهرداری و اوقاف، مرمت بناها و بازار شمس السلطنه به انجام رسیده است.

مرزبان با بیان اینکه ۶۲ پروژه فعال سرمایه گذاری با سرمایه ۳۷۰ میلیارد تومان و اشتغال ۳۶۰۵ نفر در استان وجود دارد که سهم شهرستان دلیجان در این راستا ۴ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد تومان است، گفت: میانگین پیشرفت فیزیکی استان ۵۵ درصد است که نسبتا قابل قبول است و هتل کاروانسرای دودهک نیز با کمک ماده ۲۷ از طریق صندوق احیا با سرمایه ای بالغ بر ۱۱ میلیارد تومان شامل ۶ میلیارد تومان تسهیلات و ۵ میلیارد تومان آورده شخصی و اشتغال ۳۰ نفر به بهره برداری رسید.

وی در خصوص وضعیت صنایع دستی در استان مرکزی گفت: در این راستا بیش از ۹ هزار هنرمند در ۲۷۰ رشته در استان وجود دارد که ۱۱۰ رشته فعال است و تقریبا ۱۰ اثر ثبت جهانی یونسکو و ۹۴ اثر نیز ثبت ملی شده است و بیش از ۲۴۰۰ هنرمند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و ۴۰۰ نفر تحت پوشش بیمه روستایی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با بیان اینکه در ساخت بازارچه هایی صنایع دستی استان، در کشور پیشرو است، افزود: «در استان ۱۰ بازارچه فعال احداث شده است که هر بازارچه دارای ۱۰ غرفه دارد و ۳ فرصت شغلی مستقیم و ۳۰ فرصت شغلی غیرمستقیم را رقم زده است و تنها دو شهرستان استان فاقد بازارچه است که با تامین یک میلیارد تومان اعتبار، تا پایان سال در خنداب و زرندیه کلنگ زنی این بازارچه ها انجام خواهند شد.

 هتل‌کاروانسرای دودهک در زمینی به مساحت ۴۲۰۰ مترمربع و زیربنای ۱۸۰۰ مترمربع، مرمت، احیا و تجهیز شده است. این هتل دارای ۳۸ تخت و ۱۷ اتاق، با ظرفیت پذیرش ۵۵ نفر است. برای مرمت، احیا و تجهیز این کاروانسرا ۱۵۵ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده که از این میزان، ۱۰۰ میلیارد ریال آن از محل سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی و ۵۵ میلیارد ریال آن نیز از طریق تسهیلات بانکی تأمین شده است.

با بهره‌برداری از مجتمع کاروانسرای دودهک دلیجان برای ۳۵ نفر اشتغال ایجاد شده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1712998
ارسال نظر
نظرات