شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 09:27 منتشر شده در مورخ: 1399/12/12 شناسه خبر: 1713047
گزارشی از پیگیری مطالبات مردمی؛

«بهار» محله‌ محرومی که فقط نام شهرک را یدک می‌کشد/ وعده‌های شورای‌شهر قزوین پس از ۲سال همچنان برزمین مانده!

«بهار» محله‌ محرومی که فقط نام شهرک را یدک می‌کشد/ وعده‌های شورای‌شهر قزوین پس از ۲سال همچنان برزمین مانده!
«بهار» محله محرومی است که فاصله ای تا مرکز شهر قزوین ندارد اما از کمترین امکانات شهری محروم مانده است و دو سال است فقط وعده حل مشکلات را به خود دیده و اقدام موثری در این محله رخ نداده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین، محله یا همان کوی بهار قزوین با قدمتی بیش از ۳۵ سال در ۷۰۰ متری میدان ۲۲بهمن، میدان دروازه رشت واقع شده است و حدود ۵۰۰ خانوار در این محله زندگی می‌کنند که از کوچک‌ترین امکانات مانند مدرسه، خانه بهداشت، فضای سبز و پارک بی‌بهره هستند.

آذرماه سال ۹۷ با پیگیری‌های پایگاه خبری صبح قزوین و تهیه گزارشی از محله محروم بهار قزوین، سخنگوی شورای شهر قزوین مطرح کرد برای حل مشکلات این محله در کمیسیون ماده پنج، این منطقه جزو شهر قزوین محسوب شده و رأی تغییر کاربری از فضای سبز و باغ به محل مسکونی برای آن صادر شده است.

به گفته سیده منیره قوامی عضو شورای شهر قزوین از سال ۱۳۵۰ مردم در محله "بهار" ساکن شده‌اند، در آن زمان این منطقه داخل شهر قزوین به شمار نمی‌رفت و سکونت‌گاه غیررسمی و غیرمجاز محسوب می‌شد که با محسوب شدن محله "بهار" به عنوان منطقه شهری باید امکاناتی که برای مناطق شهری و مسکونی تعریف شده به آن اختصاص پیدا کند، در همین راستا تمام مشکلات محله مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به رفع آن‌ها اقدام خواهد شد.

متاسفانه براساس پیگیری‌های مجدد پایگاه خبری صبح‌قزوین و ارتباط با امام جماعت محله بهار بعد از گذشت دو سال هیچ اقدامی در این محله صورت نگرفته و طی این مدت تنها نام شهرک را به یدک کشیده است.

حجت الاسلام علی‌اصغر سهرابی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح‌قزوین در این باره اظهار کرد: متاسفانه با پیگیری‌های فراوانی که صورت گرفت، تنها توانستیم این محله را در حد یک نام به منطقه شهری تبدیل کنیم؛ در حالی‌که از آن روز به بعد هیچ اتفاق خاصی در مورد برخورداری از امکانات در اینجا اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که بارها مطرح شده، عدم وجود امکانات ضروری نظیر مرکز بهداشت و مدرسه در شهرک بهار است؛ چه بسا که حتی دورافتاده‌ترین روستاهای استان قزوین نیز از این امکانات برخوردار هستند که این امر مشکلات زیادی را برای ساکنان این منطقه ایجاد کرده است. 

امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) بیان کرد: از آنجایی که دسترسی به شهر و رفت و آمد برای بانوان و کودکان سخت است، لذا پیگیری‌های فراوانی در این زمینه انجام شده که حداقل در حد یک اتاق مرکز بهداشت و یک کلاس درس مستقر شود تا به مردم خدمات ارائه کند.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از عدم اتصال پساب منازل به شبکه فاضلاب شهری ابراز کرد: اجرای شبکه فاضلاب شهری، یکی از الزامات زندگی شهری به منظور حفظ بهداشت و سلامت و استفاده بهینه از چرخش آب گرانبهاست.

سهرابی عنوان کرد: آب‌های فاضلاب اکثر مردم محله بهار وارد کوچه می‌شود و این معضل تابستان‌ها مشکلات بسیاری را از قبیل افزایش بیماری‌ها و عارضه‌های پوستی و زیاد شدن حیوانات موزی نظیر سگ، گربه، موش، عقرب و رتیل را فراهم می‌کند.

 
وضعیت نامناسب جاده محله بهار آزاردهنده است

وی با اشاره به وضعیت نامناسب آسفالت محله بهار و عدم جدول کشی معابر و کوچه‌های آن عنوان کرد: متاسفانه از زمان انقلاب به بعد یعنی حدود ۴۰سال پیش یک مرتبه مسیر این محله آسفالت شده و با پیگیری‌های متعدد تنها لکه‌گیری انجام شده است و نامساعد بودن شرایط جاده، موجب شده که حتی گشت‌ها نیز محدود به این محله سرکشی کنند.

سهرابی تصریح کرد: باتوجه به اینکه این محله جزو بافت شهری است، باید از تمام امکانات شهری برخوردار باشد؛ اما علی رغم اینکه چند سال از شهرک شدن آن می‌گذرد هیچ امکاناتی ندارد به طوریکه حتی هیچ حصار و حائلی برای تفکیک شدن محله با باغات سنتی وجود ندارد و همین سبب شده تا شب‌ها حیوانات در این محله پرسه بزنند و موجب ایجاد رعب و وحشت مردم شوند.
 
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) اضافه کرد: متاسفانه در این محله هیچ فضای سبزی وجود ندارد و با وجود اینکه حدود سه سالی است، مکانی را برای فضای سبز درنظر گرفتیم و رایزنی‌های بسیاری با شهردار و اعضای شورای شهر انجام شده؛ اما تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است در حالیکه فضای سبز تاثیر بسیاری بر روی سلامت جسم و روان، مخصوصا در سالمندان دارد.

عدم رعایت اصول ایمنی و شهرسازی در محله بهار

وی با بیان اینکه منازل این محله بدون رعایت اصول ایمنی و شهرسازی ساخته شده است، ابراز کرد: متاسفانه منازل این محله مقاوم سازی نشده‌اند به طوریکه با صراحت اعلام می‌کنم که با وقوع یک زلزله دو ریشتری ممکن است در یک لحظه ۹۰ درصد منازل اینجا تخریب شود.

سهرابی بیان کرد: از آنجایی که این محله، منطقه مستضعف و فقیرنشین است توانایی بازسازی منازل خود را ندارند و از طرفی دولت هیچ کمکی جهت بازسازی منازل به مردم نمی‌کند لذا امیدوارم مسئولین نگاه ویژه‌ای به این منطقه داشته باشند.

امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) با بیان اینکه از محله بهار تا مرکز شهر ۶۰۰ تا ۷۰۰ متر فاصله وجود دارد، ادامه داد: تقاضای فراوانی برای درنظر گرفتن نیم متر پیاده رو برای تردد مردم به شهر، داده شده چون مغازه‌داران میدان ۲۲بهمن تا محله بهار بیشتر مکانیکی بوده و به دلیل پارک ماشین‌ها، جایی برای رفت و آمد باقی نمی‌ماند.

وی با اشاره به اینکه این محله تنها یک مسجد دارد، اظهار کرد: باوجود اینکه هشت سال بیشتر از تاسیس مسجد نمی‌گذرد اما به تدریج در حال تخریب است؛ چراکه مردم مستضعف هستند و شرایط مالی ندارند تا آن را تکمیل کنند و اکنون هم به صورت نیمه کاره از آن استفاده می‌کنیم به طوریکه با بارش باران سقف آن چکه می‌کند؛ لذا انتظار داریم شهرداری مساعدت لازم را داشته باشد.۲۰ دانش‌آموز در محله بهار و آزادی گوشی و تبلت ندارند
 
سهرابی افزود: تمام ‌کلاس‌های تدریس برای کودکان و ‌نوجوانان مانند کلاس فوق برنامه ریاضی، زبان و قرآن و کلاس‌های هنری مانند خیاطی و گلدوزی برای بانوان در این مسجد برگزار می‌شود؛ در واقع این مسجد تنها دارایی مردم محسوب می‌شود که متاسفانه با بارش باران، کلاس‌ها تعطیل شده و برگزار نمی‌شوند.

وی با اشاره عدم بضاعت مالی برخی خانواده‌های دانش‌آموزان گفت: متاسفانه ۲۰ دانش‌آموز و یکی از دانشجویان ساکن در دو محله بهار و آزادی، به دلیل نداشتن شرایط اقتصادی مناسب تاکنون نتوانستند گوشی اندروید یا تبلت تهیه کنند تا از آموزش مجازی استفاده کنند و با این شرایط برخی ترک تحصیل کرده‌اند.

امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) تصریح کرد: سفت کاری این مسجد انجام شده اما داخل آن در حد گچ و خاک باقی مانده است و پیگیر هستیم که بنای آن را از خارج تکمیل کنیم تا با بارش باران، کلاس‌ها تعطیل نشود و بعد داخل را تکمیل کنیم.

وی عنوان کرد: انتظارات بالایی نظیر برخورداری از امکانات آتش نشانی، مدارس پایه‌های مختلف، کتابخانه، درمانگاه و امکانات دیگر شهری را نداریم، تنها انتظار ما یک مرکز بهداشت و یک کلاس درس است درصورتی که بیشتر روستاهای ما نیز به مدرسه و مراکز بهداشت مجهز است؛ درحالیکه این منطقه یک شهرک بوده و از حداقل امکانات نیز برخوردار نیست.سهرابی اذعان کرد: از مسئولان مجموعه مدیریت شهری دعوت کردیم که در این محله حضور پیدا کرده تا در جریان محرومیت‌ها و مشکلات ساکنان محله بهار قرار بگیرند؛ زیرا این منطقه علی‌رغم نزدیکی به شهر قزوین محرومیت‌های زیادی دارد.

امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) اظهار کرد: باتوجه به وضعیت نامناسب آسفالت این منطقه، نیروی انتظامی دفعات محدودی برای سرکشی مراجعه می‌کرد و همین عامل موجب فساد و جولان افراد اراذل و اوباش و قاچاقچیان شده بود که با همکاری نیروی انتظامی در طرح پاکسازی محلات توانستیم این مشکل را برطرف کنیم، اما مجدد امکان بروز این موضوع وجود دارد.

وی در پایان گفت: برخورداری از عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی حق طبیعی مردم است، لذا امیدوارم که مسئولین نگاه ویژه‌ای به حل معضلات و مشکلات مردم داشته باشند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1713047
ارسال نظر
نظرات