شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:25 منتشر شده در مورخ: 1399/12/12 شناسه خبر: 1713097
گزارش تصویری؛

اقامتگاه سنتی کاروانسرای دودهک در دلیجان

اقامتگاه سنتی کاروانسرای دودهک در دلیجان
کارروانسرای دودهک در مجاورت ساحل شرقی رودخانه اناربار و در مسیر جاده قم - دلیجان قرار دارد و این بنای تاریخی دوران صفویه در سال ۱۳۷۷ با شماره ۱۹۸۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ کارروانسرای دودهک در مجاورت ساحل شرقی رودخانه اناربار و در مسیر جاده قم - دلیجان قرار دارد و این بنای تاریخی دوران صفویه در سال ۱۳۷۷ با شماره ۱۹۸۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

مساحت مجموع این کاروانسرا ۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع است که یک‌هزار و ۳۰۰ متر مربع آن را عرصه و یک‌هزار و ۵۰۰ مترمربع را اعیان تشکیل می‌دهد و پس از مرمت به یک مکان اقامتی تبدیل شده است.

کاروانسرای دودهک مربوط به دوره صفویه است و در زمره ۹۹۹ کاروانسرایی است که در دوره شاه عباس صفوی در کشور ساخته شده اما از یکصد سال قبل به علت بهره‌برداری های شخصی و محلی استفاده از آن متوقف شد و هر ساله بودجه ای برای مرمت این بنای تاریخی در نظر گرفته شد.

کاروانسرا و پل دودهک، مجموعه بازار نراق، امامزاده سلیمان، امامزاده یحیی، امامزاده بی بی زبیده خاتون، غار نخجیر، قلعه و غار کهک، بادگیرها و آب انبارها و منازل تاریخی نراق،منطقه گردشگری جاسب، سنگ نگاره های راونج و قالهر از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان دلیجان به شمار می روند.

این اقامتگاه شب گذشته با حضور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری به بهره برداری رسید.

 

عکس از حمیدرضا زاهدی

https://www.dana.ir/1713097
ارسال نظر
نظرات