شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 15:43 منتشر شده در مورخ: 1399/12/12 شناسه خبر: 1713237
دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با موادمخدر چهارمحال و بختیاری:

بی تفاوتی اجتماعی؛ علت شکل‌گیری آسیب‌ها در جامعه است

بی تفاوتی اجتماعی؛ علت شکل‌گیری آسیب‌ها در جامعه است
دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با موادمخدر چهارمحال و بختیاری با اشاره به نقش اصحاب رسانه گفت: متاسفانه در فضای مجازی چارچوب درستی وجود ندارد و هر شایعه و آمار بی اساسی منتشر می شود اما از اصحاب رسانه و فضای مجازی در لردگان انتظار داریم نسبت به خبرهای منتشر شده توجه بیشتری کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز سید قدیر مرتضوی، دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با موادمخدر چهارمحال و بختیاری پیش از ظهر امروز در نشستی با حضور اصحاب رسانه و فعالین فضای مجازی گفت: هر طرح و برنامه ای در راستای کاهش آسیب های اجتماعی نباید به صورت مقطعی و کوتاه مدت باشد.

وی افزود: امروز مکانی در کنار چشمه برم شهر لردگان که یک تفرجگاه زیبا است و در زبان محلی به کبوده معروف است تبدیل به پاتوقی برای جوانان معتاد شده است و منشاء آن خود اهالی محله، مسئولین، همشهریان و کسانی که در آنجا زندگی می کنند هستند، از بس از کنار این معضل اجتماعی بی تفاوت گذر کردیم این منطقه به یک پاتوق برای معتادان تبدیل شد.

مرتضوی تصریح کردد: از اول انقلاب تا به امروز یعنی از سال ۶۸ برای مبارزه با مواد مخدر در حال تلاش هستیم اما اولین مرحله مقابله با ورود موادمخدر بود که از سال 68 تا 78  طرح و اجرا شد که تاکنون 3608 شهید و 12 هزار جانباز در جهت مقابله با مواد مخدر تقدیم شد.

دبیر مواد مخدر استان افزود: دومین مرحله بعد از اینکه متاسفانه تعداد معتادان افرایش پیدا کرد اقدام به درمان بود، اما بدون توجه به اینکه ظرفیت های درمانی فایده دارد یا نه، آیا با ویژگی های بومی و منطقه ای مطابقت دارد یا نه و در واقع بدون توجه به این مسائل اقدام به ایجاد مراکز درمانی مختلف کرده اند، امروز موفقیت در مدل درمانی موجود 20 درصد یا کمتر است اگر چه در صورت عدم وجود همین مراکز درمانی شاید آسیب های اجتماعی خیلی بیشتر بود.

وی گفت: 199 کشور در دنیا گرفتار مواد مخدر هستند و قانون مبارزه با مخدر در ایران یکی از قوی ترین قانون ها است اما متاسفانه برخی مجریان قانون را به درستی اجرا نمی کنند.

مرتضوی بیان داشت: بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای عربی آمار دقیقی از معتادان خود ارائه نمی دهند در حالی که در ایران این آمار با صداقت مطرح می شوند.

وی با اشاره به نقش اصحاب رسانه گفت: متاسفانه در فضای مجازی چارچوب درستی وجود ندارد و هر شایعه و آمار بی اساسی منتشر می شود اما از اصحاب رسانه و فضای مجازی در لردگان انتطار داریم نسبت به خبرهای منتشر شده توجه بیشتری کنند.

مرتضوی در ادامه گفت: در سبد شناسی اعتیاد می گویند سه دلیل عامل اصلی گرایش به اعتیاد است. یک. مجاورت، دوم: ژنتیک، سوم: نگرش و باور است .

 این کارشناسی مسائل آسیب های اجتماعی گفت: نگرش و باور را باید با دانش و آگاهی افزایش داد، اعتیاد یک مسیر است یعنی از جایی که شروع شده و طرف معتاد شده و نگرش ما باید ابتدایی باشد نه انتهایی، به عبارتی لایه های مختلف را باید بررسی کرد مثل دلایل، انگیزه ها، تاثیر گرفتن از فرد ناباب این ها لایه هایی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.

وی تاکید داشت: تلاش ما باید بر این باشد که کسی در جامعه امروز معتاد نشود درواقع راه های پیشگیری متفاوت است، اما همگی در یک چیز نظر مشترکی دارند و آن این است که فرد در اقدامی که می خواهد انجام دهد به اندازه یک دقیقه آن را به تاخیر بیاندازد یعنی یک دقیقه تفکر و تامل کرد.

وی در پایان افزود: تلاش ما مدیریت فعالیت رسانه ای در حوزه اعتیاد است تا بر اساس مدل و الگوی بومی بتوانیم به نتایج مطلوبی برسیم.
 
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1713237
ارسال نظر
نظرات