شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 15:42 منتشر شده در مورخ: 1399/12/13 شناسه خبر: 1713636
مدیرکل انتقال خون استان قزوین:

قزوین جزو استان‌های دارای کمترین ضایعات فرآورده‌های خونی است/ راه‌اندازی پایگاه سیار انتقال خون در آوج

قزوین جزو استان‌های دارای کمترین ضایعات فرآورده‌های خونی است/ راه‌اندازی پایگاه سیار انتقال خون در آوج
مریم مدرسی گفت: میزان ضایعات فرآورده‌های خونی در استان قزوین بسیار پایین و حدود ۱.۶درصد است و قزوین جزو استان‌های دارای کمترین ضایعات فرآورده‌های خونی در کشور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مریم مدرسی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین در مورد اقدامات اداره انتقال خون استان قزوین اظهار کرد: برای تولید محصول پلاکت فرزیس از دستگاه آفرزیس استفاده می‌شود که خوشبختانه در تولید این محصول رشد خوبی داشتیم و جزو شاخص‌هایی بوده که حدود ۱۳درصد تا پایان بهمن ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی افزود: پلاکت فریزیس محصولی است که برای بیماران سرطانی، افرادی که شیمی درمانی می‌شوند و هر بیماری که ممکن است جراحی داشته باشد یا به هر دلیلی خون دریافت کند به ازای هر چند واحد خون، باید پلاکت را هم دریافت کند و جزو محصولاتی است که ما دغدغه تولید آن را داریم.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین تصریح کرد: می‌توان گفت کمترین دوره طول مدت انقضا با حدود ۳ تا ۵ روز مربوط به این محصول است برای همین منظور باید روزانه این محصول را به تعداد مورد نیاز مراکز درمانی تولید کنیم.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه آمار اهدای خون کاهش یافته است و به شدت به خون و فرآورده‌های خونی نیاز داریم؛ اما هیچ وقت از استانداردهای انتقال خون کوتاه نمی‌آییم یعنی معاینه و مصاحبه از مراجعه کنندگان برای اهدای خون با دقت و شدت بالا انجام می‌شود.

مدرسی بیان کرد: در غربالگری اهداکنندگان دو هدف مهم داریم که شامل سلامت اهداکننده و سلامت گیرنده خون است که هر دو مورد برای ما بسیار حائز اهمیت بوده و در اولویت قرار دارد تا در نهایت خون که به عنوان یک امانت در دست ماست، سالم و باکیفیت لازم به دست مصرف‌کننده برسد.


۵۵ درصد اهداکنندگان خون در قزوین، مستمر هستند
 
وی در ادامه گفت: پیگیری لازم برای ایجاد پایگاه سیار انتقال خون در آوج در حال انجام است و در مراحل مقدماتی جلسات مکرری با مسئولان ذیربط برگزار شده تا به کمک خیرین، مرکز سیار انتقال خونگیری در این شهرستان احداث شود.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: میزان ضایعات فرآورده‌های خونی در استان قزوین بسیار پایین و حدود ۱.۶درصد است و با همکاری و مدیریت خوب دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین و روسای مراکز درمانی، قزوین جزو استان‌هایی است که کمترین ضایعات فرآورده‌های خونی را در کشور دارد.
 
وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در اهدای خون گفت: اهدای هر واحد خون می‌تواند نجات‌بخش جان سه انسان باشد و هم اکنون نزدیک به ۵۵ درصد اهداکنندگان استان قزوین جزو اهداکنندگان مستمر هستند.
 
مدرسی در پایان گفت: استانداردها به صورت سختگیرانه رعایت می‌شود تا خون سالم در اختیار بیماران قرار بگیرد؛ لذا هر عاملی که موجب آسیب رسیدن به پوست به عنوان سد دفاعی بدن وارد شود مانند تتو، سوراخ کردن گوش،حجامت و الکترولیز، فرد اهداکننده تا یکسال از اهدای خون معاف می‌شود.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1713636
ارسال نظر
نظرات