شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:46 منتشر شده در مورخ: 1399/12/14 شناسه خبر: 1713786
در گفت و گو با یک کارشناس مسائل مذهبی عنوان کرد؛

درخت‌کاری از نگاه قرآن و روایات/حفاظت از منابع طبیعی وظیفه ای ملی و اسلامی است

درخت‌کاری از نگاه قرآن و روایات/حفاظت از منابع طبیعی وظیفه ای ملی و اسلامی است
حجت الاسلام و المسلمین حاتم بامری گفت: حفاظت و پاسداری از منابع طبیعی و ترویج درختکاری و همچنین ترویج این سنت حسنه یکی از وظایف ملی و دینی برای احترام گذاشتن به محیط پیرامون و زیبا سازی میهن مان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام و المسلمین حاتم بامری کارشناس مسائل مذهبی در گفت و گو با عصرهامون، با اشاره به اینکه درخت یکی از نعمت های مهم خداوند متعال به بشر است که بسیاری از نیازهای انسان را مرتفع می سازد، بیان کرد: درختکاری در ایران دارای پشتوانه تاریخی است که ایرانیان از دیر باز به درخت و درختکاری اهمیت و ارزش خاص و ویژه قائل بودند.

وی با توجه به اینکه کاشت درخت و افزایش سرانه فضای سبز هر جامعه به سلامت افراد و محیط زیست تاثیر مستقیم دارد، افزود: در کشور ما روز درختکاری در ۱۵ اسفند هر سال برگزار می شود و مردم با حضور در اماکن مختلف اقدام به غرس نهال های مثمر و غیر مثمر می کنند

این کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: ایرانیان هر سال با کاشت درخت در ۱۵ اسفند آخرین ماه زمستان به استقبال سال نو و روزهای پر طراوت بهار رفته و در واقع با این کار نمادین گام در جهت آبادانی کشور برمی دارند.

حجت اسلام و المسلمین بامری اضافه کرد: حفاظت و پاسداری از منابع طبیعی و ترویج درختکاری و همچنین ترویج این سنت حسنه یکی از وظایف ملی و دینی برای احترام گذاشتن به محیط پیرامون و زیبا سازی میهنمان است.

وی خاطر نشان کرد: در ادیان و فرهنگ های مختلف جهان، درخت و درختکاری جایگاه خاصی دارد، دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است و بعضی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته اند.

این کارشناس مسائل مذهبی گفت:  نبی اکرم صلی الله علیه و آله در جنگ‌ها می فرمودند: «درختی را قطع نکنید، مگر اینکه مجبور به این کار شوید.» این سخن بیانگر و اهمیت امر درختکاری و حراست از این نعمت بی بدیل خداوند متعال را نشان می دهد.

حجت الاسلام و المسلمین بامری اذعان کرد: در دین مبین اسلام همواره قطع و یا آسیب رساندن به درختان به ویژه درختان مثمر نهی شده که می توان گفت دین اسلام جایگاه و اهمیت خاصی به این موضوع قائل است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1713786
ارسال نظر
نظرات