شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 11:44 منتشر شده در مورخ: 1399/12/14 شناسه خبر: 1713831
رئیس علوم پزشکی استان قزوین:

نشت متادون از مراکز ترک اعتیاد قزوین کمتر از ۶درصد است/ تجدیدنظر در نحوه مدیریت کمپ‌ها

نشت متادون از مراکز ترک اعتیاد قزوین کمتر از ۶درصد است/ تجدیدنظر در نحوه مدیریت کمپ‌ها
پیمان نامدار،رئیس علوم پزشکی استان قزوین گفت: مسئله‌ مهم در استان ما این است که به جرات می‌توانیم بگوییم حداکثر زیر ۵ الی ۶ درصد متادون نشر شده در بازار ممکن است متادون‌هایی باشد که از مراکز متادون تراپی به هر نحوی خروج پیدا کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پیمان نامدار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ درباره فعالیت مراکز ترک اعتیاد در استان قزوین اظهار کرد: در بعضی از موارد کسانی که اعتیادهای سنگین و طولانی دارند جزو درمان‌های نگهدارنده و طولانی می‌شوند.

وی افزود: اکنون در مورد اینکه این مراکز به شکل فعلی اداره شوند یا سیستم دولتی و در مورد نحوه توزیع  و نوع دارو تجدیدنظرهایی صورت خواهد گرفت.

رئیس علوم پزشکی استان قزوین ادامه داد: یکی از مباحث شورای مبارزه با مواد مخدر استان در نوع داروهای مصرفی در مراکز ترک اعتیاد است که اصولا اکنون سیستم درمان به سمتی رفته است که داروی بوکر نورفین به دلیل عوارض کمتر و آنتاگونیست بودن آن، اساس درمان برای درمان‌های نگهدارنده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: متاسفانه عموما یک مقاومتی در استفاده از داروی بوپرنورفین در کسانی که مصرف‌کننده هستند وجود دارد و آن‌ها بیشتر دوست دارند متادون استفاده کنند که یکی از دلایل این است که این دارو اثرات سرخوشی متادون را ندارد.

نامدار بیان کرد: بر این اساس دو رویکرد مهم در وزارت بهداشت دنبال می‌شود، یکی اینکه مراکز متادون تراپی تبدیل به مراکز توزیع بوپرنورفین شوند که هم اثرات و عوارض کمتری دارد و هم می‌تواند در درمان قطعی‌تر کمک کننده باشد.

۱۳کمپ فعال در استان قزوین وجود دارد

وی عنوان کرد: دومین رویکرد این است که نوع مراکز در مراکز معاونت غذا و دارو و درمان بررسی می‌شود و احتمال دارد در سال‌های آینده به سمتی برویم که نحوه توزیع دارو یا به بخش دولتی یا به داروخانه‌ها واگذار شود و مراکز متادون درمانی صرفا بحث مشاوره‌ها را داشته باشند.

رئیس علوم پزشکی استان قزوین درباره نشت غیرمجاز متادون از مراکز ترک اعتیاد، اذعان کرد: مسئله‌ مهم در استان ما این است که به جرات می‌توانیم بگوییم حداکثر زیر 5 الی 6 درصد متادون نشر شده در بازار ممکن است متادون‌هایی باشد که از مراکز متادون تراپی به هر نحوی خروج پیدا کرده است و از این حیث شرایط مطلوبی داریم.

این مقام مسئول تاکید کرد: سعی حوزه دانشگاه و بخش نظارتی دانشگاه در حوزه غذا و دارو و درمان بر این بوده که کمترین میزان نشر را در استان داشته باشیم.

نامدار در پایان گفت: ۱۹ کمپ ترک اعتیاد در استان قزوین وجود دارد که اکنون به دلیل شیوع کرونا تعداد آن‌ها به ۱۳ کمپ رسیده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1713831
ارسال نظر
نظرات