شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 09:36 منتشر شده در مورخ: 1399/12/15 شناسه خبر: 1714027
تحمیل روزهای سخت به یزدی‌ها با ادامه روند کنونی؛

زنگ خطر شیوع گسترده کرونای انگلیسی در استان یزد به صدا درآمد

زنگ خطر شیوع گسترده کرونای انگلیسی در استان یزد به صدا درآمد
با وجود سخت‌تر شدن شرایط نسبت به سال گذشته و شیوع ویروس کرونای انگلیسی، اما خبری از محدودیت‌های سفر حتی به اندازه سال قبل نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، چند روز قبل احمد ترحمی جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان یزد از شناسایی اولین مورد کرونای انگلیسی در استان یزد خبر داد.

وی در این ارتباط گفت: با وجود همه تذکرها و توصیه های مسئولان و کارشناسان حوزه سلامت در زمینه وضعیت شکننده استان و امکان بروز موارد ویروس جهش یافته کرونا، متاسفانه اولین مورد بیمار مبتلا به این ویروس جهش یافته در استان شناسایی شد. بیمار مورد نظر از کارگران شاغل در یکی از واحدهای تولیدی شهرستانی است که به دلیل مسافرت به استان خوزستان به این بیماری مبتلا شده است.

شناسایی ۱۱ بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در چهار شهرستان استان یزد

روز گذشته اما ابراهیم سلمانی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از شناسایی ١١ مورد بیمار مبتلا به کرونای جهش یافته انگلیسی آن هم در چهار شهرستان استان یزد خبر داد.

وی عنوان کرد: تاکنون ۴٢ نمونه مشکوک به کرونا انگلیسی جهت بررسی به آزمایشگاه ژنتیک ارسال شده که متأسفانه نتیجه ١١ مورد از آن‌ها مثبت اعلام شده؛ بدین ترتیب تا کنون ١١ مورد مثبت مبتلا به کرونای انگلیسی در استان شناسایی شده است. این افراد از شهرستان های یزد، اردکان، میبد و خاتم بودند.

سلمانی تأکید کرد: با توجه به این که سرعت انتقال ویروس جهش یافته کرونا، نسبت به ویروس قبلی بیشتر است؛ اهمیت استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و شرکت نکردن در دورهمی‌ها بیش از پیش مورد تاکید است.

کاهش چشمگیر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در یزد

قبل از این نیز از کاهش قابل توجه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح استان خبر داده شده بود به طوری‌که به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی استفاده از ماسک در استان یزد ۶۱ درصد و رعایت فاصله اجتماعی به ۴۹ به درصد رسیده است.

همه این موارد بیانگر، عادی‌انگاری مردم در قبال کرونا است، عادی‌انگاری که با نزدیک شدن به ایام تعطیلات عید نوروز، خطر آن بیش از پیش احساس می‌شود. به ویژه آنکه طبق آنچه تا کنون اعلام شده، محدودیت قابل توجهی برای سفرهای نوروزی در نظر گرفته نشده است و احتمالا ادامه روند فعلی موجب شود بعد از تعطیلات عید شاهد شیوع شدید کرونا در استان باشیم.

روزهای سخت یزد را از یاد نبریم

استان یزد پاییز بسیار سختی را پشت سر گذاشت و این استان مدت‌ها از نظر تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونایی در کشور رتبه اول را داشت. در نیمه‌های آبان‌ها تعداد فوتی‌های کرونایی در استان یزد به ۳۰ نفر هم رسید و تعداد مبتلایان نیز حتی به ۱۲۰۰ نفر رسیده بود.

هرچند اعمال محدودیت‌ها و رعایت دستورالعمل‌ها موجب شد تا وضعیت استان رو به بهبودی برود و حتی روزهایی را بدون فوتی کرونایی پشت سر بگذاریم اما به نظر می‌رسد عادی‌انگاری شرایط توسط مردم بار دیگر کرونا را به اوج برساند و روزهای سختی در انتظارمان باشد.

نقش عملکرد مسئولین در عادی‌انگاری مردم

نکته قابل توجه اینکه عملکرد مسئولین نیز در این عادی‌انگاری نقش قابل توجهی دارد به عنوان مثال در شرایطی که انتظار می‌رود نسبت به مسافرت‌ها به ویژه در ایام تعطیلات عید نوروز محدودیت‌های جدی اعمال شود، اما شواهد نشان می‌دهد با وجود سخت‌تر شدن شرایط نسبت به سال گذشته و شیوع ویروس کرونای انگلیسی در کشور، اما خبری از محدودیت‌ها حتی به اندازه سال قبل نیست و وضعیت به سمت عادی‌انگاری در حال سوق است.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1714027
ارسال نظر
نظرات