شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 14:13 منتشر شده در مورخ: 1399/12/15 شناسه خبر: 1714086

جزئیات رشد اقتصادی ۹ ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال ۹۹ + جدول

جزئیات رشد اقتصادی ۹ ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال ۹۹ + جدول
جزئیات رشد اقتصادی سال ۹۹ حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بر اساس آخرین نتایج حسابهای ملی فصلی مرکز آمار ایران، محصول ناخالص داخلیGDP به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ به رقم ۵۲۳۱ هزار میلیارد ریال با نفت و ۴۵۴۶ هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است.

 
در حالی که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت ۵۲۹۵ هزار میلیارد ریال و بدون نفت ۴۵۹۳ هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد ۲,۱- درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ۱- درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۹ دارد.
 

چند سالی است که به واسطه تشدید تحریم‌ها و تلاطم ارزی تولید ناخالص داخلی نتوانسته رشد داشته باشد و ارزش افزوده سال‌های قبل خود را حفظ کند. آمارهای فصل پاییز روند بهبودی برای بخش‌های مختلف اقتصادی را مخابره کرده است.که در مقایسه با فصل‌های قبل وضعیت بهتری دارند.
 
گروه کشاورزی که در فصل بهار تقریبا رشد صفر را تجربه کرده بود در فصل پاییز ۵.۵ درصد مثبت شد. گروه صنایع و معادن نیز از منفی ۵.۳ درصد خود را به مثبت ۳.۷ درصد رساند. در زیر گروه این بخش استخراج نفت و گاز طبیعی که منفی ۱۴.۵ درصد بود حکایت از بهتر شدن شرایط در تولید و صادرات دارد به طوری که در پاییز ۴.۹ درصد مثبت شده است.
 
بیشترین تاثیر کرونا طی یک سال گذشته در بخش خدمات بوده و همچنان نتوانسته به جایگاه اصلی خود بازگردد البته آمارها اندکی رو به بهبود است و از منفی ۴.۲ درصد به منفی ۱.۸ درصد رسید.
براساس اطلاعات مرکز آمار، یکی از شاخص‌هایی که می‌تواند مطلوب بودن شرایط را ملموس کند هزینه مصرف نهایی خصوصی است که همچنان منفی گزارش شد. دولت نیز با توجه به تحریم‌ها و افت صادرات نفت و کمبود منابعی که وجود دارد هزینه مصرف نهایی خود را ثابت نگه داشته که البته اگر این توان وجود داشته باشد باید در چارچوب سیاست‌های پولی و مالی افزایش یابد.
 
تشکیل سرمایه ثابت ناخالص یکی از مولفه‌های رشد اقتصادی و حرکت به سمت تولید و ارزش افزوده بیشتر است که توانسته بعد از چند فصل که رشد منفی را تجربه کرده در فصل پاییز ۴.۶ درصد مثبت شد.
 
بیشترین تشکیل سرمایه در بخش ساختمان بوده که از منفی ۲.۳ درصد به ۸.۶ درصد افزایش یافته البته بخش ماشین الات نیز روند رو به رشد را شروع کرده هرچند حرکت آن کند است اما می‌‌تواند در فصول آینده و به واسطه کاهش تحریم‌ها نیز در شرایط مطلوب قرار گیرد.
 
همانطور که در نمودار مشاهده می شود روند فراز و فرود رشد اقتصادی به هیچ وجه ثبات ندارد که همین عامل نااطمینانی از آینده و سرمایه گذاری را تحت الشعاع قرار می‌دهد.
 

رشد ناخالص داخلی فصلی کشور نیز به تفکیک بخش‌های حکایت از روند کند اما مثبت را دارد. با این وجود سهم هر بخش از تولید ناخالص داخلی در برخی بخش‌های از جمله تشکیل سرمایه در ماشین الات و صادرات کالا و خدمات و واردات کالا و خدمات افت مشاهده می‌شود.
 
مقایسه رشد اقتصادی در نه اول سال ۹۹ با مدت مشابه در سال ۹۸ نشان می‌دهد که تشکیل سرمایه در بخش ساختمان با کاهش روبرو شده و از ۹.۳ درصد به ۳.۸ درصد رسیده است.صادرات و واردات نیز با توجه به تحریم‌ها و شرایط ناشی از کرونا همچنان با افت روبرو است.
 

انتهای پیام

https://www.dana.ir/1714086
ارسال نظر
نظرات