شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 11:46 منتشر شده در مورخ: 1399/12/16 شناسه خبر: 1714300

آستارا؛ شهرستانی با ابعاد اقتصادی، فرهنگی و گردشگری/ مرزهای سه گانه آستارا، گذرگاه امن منطقه ای در شمال کشور

آستارا؛ شهرستانی با ابعاد اقتصادی، فرهنگی و گردشگری/ مرزهای سه گانه آستارا، گذرگاه امن منطقه ای در شمال کشور
مرزهای سه گانه فعال در شهرستان مرزی بندر آستارا سهم مهمی در صادرات و واردات کالا دارند، در میانه تحریم ها، مرزهای آستارا فعال هستند و در ۱۰ ماهه سال جاری به ارزش نیم میلیارد دلار کالا از مرزهای زمینی، دریایی و ریلی آستارا صادر شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، شهرستان مرزی و گردشگرپذیر آستارا در غرب گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان، بیش از آنکه به خاطر دهها جاذبه گردشگری و اقتصادی اش مشهور باشد، از نظر غنا و اصالت فرهنگی شهره است که نام این دیار زیبا، فرهنگ و اخلاق ستودنی را در ذهن ها تداعی می کند.

موقعیت فرهنگی بندر آستارا

شمار بالای نویسندگان و شعرا، تعدد کتاب های ادبی و فرهنگی چاپ شده، حضور فرهیختگان و هنرمندان نام آور معاصر، فعالیت اصولی انجمن ها و گروه های هنری و ادبی، برپایی نمایشگاه های خوشنویسی، نقاشی، صنایع دستی، تکاپوی نونهالان و نوجوانان برای یادگیری علم و هنر، میزبانی المپیادهای علمی و ورزشی ملی و بین المللی و میزبانی شایسته گردشگران و مسافران در نوار ساحلی بیانگر زیرساخت تاریخی و فرهنگی اصیل آستاراست و امروز فرزندان خلف این مرز و بوم، با درخشش در حوزه های فرهنگی و اجتماعی یاد اسلاف نیکنام خود را گرامی می دارند.

همچنین روزگاری که در بسیاری از شهرهای ایران برای تحصیل دانش آموزان پسر مدرسه دایر نبوده، در شهر آستارا برای دختران مکتبخانه فعال بوده است و بنای نخستین کتابخانه گیلان در آستارا در سال ۱۳۰۲ نیز موید توجه مردان و زنان گذشته این دیار به علم و فرهنگ است و باید این ویژگی منحصر به فرد به نیکویی پاسداشته شود.

از لحاظ اقتصادی در حال حاضر آمارها گویای اقتصاد در حال رشد و پویای بندر مرزی آستارا است و امکان حمل و نقل ترکیبی و درآمدهای سرشار از آن، بستر گسترده ای برای ورود با انگیزه بخش خصوصی را فراهم آورده است و با تاثیر صنعت حمل و نقل کالا و مسافر، زیرساخت های گردشگر درمانی، گردشگری یا ورزشی را نیز برای پذیرش مسافران داخلی و خارجی تامین خواهد کرد و دامنه اقتصاد این شهرستان فراتر از مرزهای استان گیلان خواهد بود.

فرماندار آستارا: آستارا در خدمت اقتصاد ملی است

عباس صابر، فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا در گفتگو با خبرنگار 8دی با اشاره به ظرفیت های ممتاز این شهرستان مرزنشین در حوزه های اقتصادی و گردشگری اظهار کرد: آستارا از سه مرز زمینی، ریلی و دریایی بهره مند است و هم اکنون پایانه های ریلی، دریایی و زمینی آستارا فعال و در خدمت اقتصاد ملی هستند.

 

صابر با بیان اینکه مرزهای سه گانه فعال در شهرستان مرزی بندر آستارا سهم مهمی در صادرات و واردات کالا دارند، اظهار کرد: در میانه تحریم ها، مرزهای آستارا فعال هستند و در ۱۰ ماهه سال جاری به ارزش نیم میلیارد دلار کالا از مرزهای زمینی، دریایی و ریلی آستارا صادر شده و با رشد ۵۰ درصدی مواجه هستیم.

فرماندار آستارا از تکمیل پایانه ریلی، انبارها و سکوهای آن خبر داد و افزود: راه اندازی پایانه بار مرزی را در دستور کار خود داریم تا آن را به ظرفیت شهرستان آستارا اضافه کنیم.

وی با اشاره به فعالیت کشتی های کانتینربر در مجتمع بندری آستارا، گفت: با توجه به اینکه کشتی های باری با تناژ سنگین نمی‌توانستند در بندر آستارا پهلو بگیرند و علت آن میزان عمق آب بود، در این رابطه ۳ لایروب در محدوده بندر آستارا در حال فعالیت و انجام کار هستند تا عمق مورد نیاز را برای پهلو گیری کشتی های باری با تناژ بالا در بندر آستارا تامین کنند.

 فرماندار آستارا این شهرستان مرزی و گردشگر پذیر شمال کشور را که با کشور جمهوری آذربایجان همسایه است، یکی از از قطب‌های اقتصادی و گردشگری کشور و استان گیلان دانست و گفت: با همکاری مسئولان کشوری و استانی توسعه همه‌جانبه شهرستان مرزی بندر آستارا در دستور کار است.

موقعیت اقتصادی شهرستان آستارا

به گزارش ۸دی، راه آهن آستارا – آستارا بین ایران و جمهوری آذربایجان در فروردین ماه ۹۷ افتتاح شده اما هنوز به راه آهن رشت برای تکمیل کریدور ریلی شمال – جنوب متصل نشده است . با تحقق این امر در آینده نزدیک، آستارا در بالاترین و پایانی ترین نقطه کریدور ریلی شمال – جنوب، جایگاه بسیار مهمی از منظر صادرات، واردات و حمل و نقل کالاها خواهد داشت و ظرفیت های مرزی این شهرستان به روشنی نمایان خواهد شد.

 

آستارا با موقعیت خاص خود در شرایط کنونی نقش مهمی در تجارت ایفا می‌کند و علاوه بر مرز‌های چهارگانه زمینی، دریایی و ریلی، از منطقه ویژه اقتصادی نیز در بندر برخوردار است و با کامل شدن طرح توسعه آن جایگاه بسیار مهمی از منظر صادرات، واردات و حمل و نقل کالا‌ها خواهد داشت.

در همین رابطه ارسلان زارع، استاندار گیلان چندی پیش گفت: صادرات بیش از ۱۶۶ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۸۰ میلیون دلار در ۲ ماه نخست امسال از مرز‌های این استان و افزایش ۳۳ درصدی آن از لحاظ وزن و ۶۰ درصدی از نظر ارزش نسبت به سال قبل، موقعیت بسیار عالی استان برای تجارت خارجی را نمایان می‌کند و مرز‌های آستارا در این راستا نقش مهمی ایفا می‌کنند.

زارع، اتصال راه آهن آستارا به رشت را به منظور تکمیل قطعات کریدور ریلی شمال – جنوب مهم عنوان و تصریح کرد: ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تملک اراضی راه آهن آستارا-رشت تامین و قرارگاه خاتم‌الانبیاء به عنوان پیمانکار این طرح انتخاب شده ‌است و با ساخت این راه آهن، ریلی شمال – جنوب تکمیل و امکان انتقال کالا از جنوبی ترین بنادر کشور به بندر آستارا برای صادرات، فراهم خواهد شد.

موقعیت گردشگری آستارا

در حال حاضر اداره کل گمرک آستارا به عنوان بزرگترین گمرک زمینی شمال کشور بوده که علاوه بر ارائه خدمات مختلف گمرکی، در زمینه امور مسافری نیز فعالیت می‌کند.

آستارا را می توان یکی از توریستی ترین شهرهای ایران دانست که به خاطر سواحل زیبای صدفش شناخته شده است تا جایی که در واقع ساحل صدف این شهر از بکرترین سواحل دریای خزر است. بکر بودن این ساحل باعث می شود تا هر ساله گردشگران زیادی از هر جای ایران خود را به آن جا برسانند، البته این ساحل در ۱۰ کیلومتری آستارا به سمت رشت قرار دارد و با یک رانندگی چند دقیقه ای می توان راحت به آن جا رسید.

آرامگاه امامزاده قاسم و ابراهیم، شیندان، قلعه تک آغاج، بقعه پیرقطب الدین، بقعه شیخ تاج‌الدین محمود خیوی، بقعه سیدمحمد دوست، امامزاده ابراهیم و قاسم، مسجد جامع آستارا، آبشارلاتون، خانه‌هایی با بام‌های سفالین در کنار مرداب آستارا، تالاب استیل، خانه‌ای روستایی در آستارا از اماکن گردشگری این شهرستان است.

در مجموع وجود بندر آستارا به عنوان بندر چند منظوره با ۶۰ هکتار وسعت به عنوان نخستین بندر بخش خصوصی کشور با ۳۸ کیلومتر مرز خاکی و ۱۶ کیلومتر مرز دریایی با جمهوری آذربایجان، راه آهن بین المللی آستارا – آستارا و محور ارتباطی اردبیل – آستارا به عنوان یکی از شاهراه های ارتباطی شمال کشور، به کانون تجارت، حمل و نقل و صادرات و واردات شمال ایران و منطقه و یک کانون گردشگری تبدیل شده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1714300
ارسال نظر
نظرات