شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 13:01 منتشر شده در مورخ: 1399/12/16 شناسه خبر: 1714396
لحظاتی قبل انجام شد

آبگیری نخستین سد استان یزد با حضور معاون اول رئیس جمهور

آبگیری نخستین سد استان یزد با حضور معاون اول رئیس جمهور
سد مخزنی خوانسار در شهرستان خاتم به عنوان نخستین سد استان یزد پس از ۱۱ سال با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو آبگیری شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش یزدرسا، ظهر امروز در هفته چهل و چهارم پویش هر هرفته الف – ب – ایران، پروژه سد مخزنی هرات و تاسیسات وابسته با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رضا اردکانیان وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس آبگیری شد.

 
 پروژه سد خوانسار در سال ۸۸ عملیات احداث آن آغاز شد اما با فراز و نشیب های زیادی مواجه شد که اکنون به انتهای کار خود رسیده و امروز مورد آبگیری قرار گرفت.
 
تاریخ مطالعات  سد خوانسار از سال ۱۳۶۹ آغاز و در سال ۱۳۸۲ نیز مطالعات آن خاتمه یافت همچنین عملیات اجرایی آن نیز از سال ۱۳۸۸ آغاز شد اما با فراز ونشیب های زیادی مواجه بوده که باعث شد شروع آبگیری آن با تاخیر روبه رو بودهو در نهایت امروز این کار با حضور معاون اول رئیس جمهور انجام شد..
 
ارتفاع سد یاد شده از پی سنگی ۵۷ متر، حجم مخزن ۲۴ میلیون متر مکعب، طول تاج مخزن ۵۰۵ متر، عرض تاج ۷ متر و نوع سرریز پلکانی است.
 
این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و هدف از اجرای این پروژه کنترل سیلاب، تامین ۵/۶ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی ، بهداشت و صنعت جهت شهرهای هرات و بوانات ، تامین حق آبه های روستاییان پایین دشت و حق آبه های زیست محیطی است.
 
شهرستان خاتم با بیش از۷ هزار کیلومتر مربع وسعت در جنوب استان یزد واقع شده است.
 
 انتهای پیام/
 
https://www.dana.ir/1714396
ارسال نظر
نظرات