شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:10 منتشر شده در مورخ: 1399/12/16 شناسه خبر: 1714409
یادداشت؛

هنجارسازی نامرئی و مخرب در رسانه ملی با سریال‌های کره‌ای

هنجارسازی نامرئی و مخرب در رسانه ملی با سریال‌های کره‌ای
رسانه ملی باید سعی کند در جریان نفوذ دشمن خط شکن باشد، نه اینکه با پخش سریال‌هایی مانند "خانواده جدید" به نفوذ دشمن به طور غیرمستقیم کمک کرده و به آن دامن بزند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ "اعظم زکی زاده" منتقد سینما و تلویزیون طی یادداشتی اختصاصی برای "تیتریک" نوشت: سریال کره‌ای "خانواده جدید" که از شبکه ۲ سیما پخش می‌شود و ۸۰ درصد صحنه‌های آن از جلوه‌های دختران جوان تشکیل شده، متأسفانه خیلی آرام هنجارسازی می‌کند. شاید در نگاه ابتدایی این صحنه‌ها قابل تحمل به نظر برسد، ولی به نرمی در حال عادی سازی گروهی از صحنه‌های غیر متعارف و تبدیل آن‌ها به عرف جامعه است.

از دیگر مشکلات این سریال، رابطه های تعریف نشده و خلاف سبک زندگی ایرانی اسلامی در آن است. در این سریال، دختران شبیه پسرانند و قیافه پسران شبیه دختران است. زن شوهردار برای صحبت و دوستی به دنبال ایجاد رابطه با پسر کوچک‌تر از خودش است و مردان هم همین‌طور، و این در شرایطی است که همسرانشان همراه آنها هستند.

دوستی های نامشروع و به شدت قبیح به تصویر کشیده شده در این سریال، چنان است که حتی دوبله هم نتوانسته این موضوع را به خوبی رفع و رجوع کند و بیننده به راحتی متوجه این موضوع می‌شود.

امروز نفوذ دشمن، سبک زندگی و خانواده های ایرانی را نشانه گرفته است. الگو و سبکی از زندگی که در دنیا زبانزد خاص و عام است و دشمن در جنگ نرم با تولید محتوای تاثیرگذار سعی در تغییر و تخریب آن دارد.

بارها مقام معظم رهبری بر لزوم توجه مسئولین به سبک زندگی تاکید کرده اند و در یکی از بندهای بیانیه گام دوم انقلاب به سبک زندگی ایرانی اسلامی اشاره کرده و این مهم را یکی از گام های پیشرفت در گام دوم انقلاب معرفی می کنند.

اساس هر جامعه‌ای مبتنی بر «خانواده» است. در جامعه‌ ایران نیز از دیر باز، خانواده به‌عنوان مهم‌ترین رکن اجتماع شناخته می‌شود. به‌همین علت، یکی از برنامه‌های محوری دشمن علیه مردم ایران، فروپاشی نظام خانواده است.

امروز، دیگر دشمن در آن سوی مرزها نیست، بلکه در داخل خانه‌ها نفوذ کرده و به راحتی می‌تواند نظرات و حرف‌های خود را با شبکه‌ها و سریال ها و محتواهای فرهنگی ای که تدارک می بیند، در هر خانه‌ به افراد القاء کند. در این بین اهمیت نقش رسانه به ویژه رسانه ملی بیش از پیش نمود پیدا می کند.

شما می بینید سریالی مانند "پایتخت" به ویژه در فصل های نخست فقط به بحث خانواده اصیل ایرانی اشاره می کند و این گونه مخاطب جذب می کند. این سبک زندگی در همه عرصه ها راهگشاست، اما امروز این سبکِ خاص و ویژه مورد هجمه دشمن قرار گرفته است.

رسانه ملی باید سعی کند در جریان نفوذ دشمن خط شکن باشد، نه اینکه با پخش سریال هایی مانند "خانواده جدید" به نفوذ دشمن به طور غیر مستقیم کمک کرده و به آن دامن بزند. زیرا ضمیر ناخودآگاه انسان به شدت بیدار است و کوچکترین پیام ها را ضبط و ثبت می کند، چه خوب است که این پیام ها در راستای حفظ سبک زندگی اصیل ایرانی اسلامی باشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1714409
ارسال نظر
نظرات