شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:54 منتشر شده در مورخ: 1399/12/16 شناسه خبر: 1714465

رونمایی از لوح ثبت ملی هنر بافت فرش بزچلو در میراث ناملموس کشور در کمیجان

رونمایی از لوح ثبت ملی هنر بافت فرش بزچلو  در میراث ناملموس کشور در کمیجان
طی مراسمی از لوح ثبتی هنر بافت قالی بزچلو و پنج اثر ثبت شده در میراث ناملموس کشور رونمایی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ در مراسمی با حضور مدیر کل ارشاد اسلامی و امام جمعه شهرستان در محل فرمانداری شهرستان کمیجان از لوح ثبتی هنر بافت قالی بزچلو و پنج اثر ثبت شده در میراث ناملموس کشور رونمایی شد.

مصطفی مرزبان مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در این آیین ضمن تقدیر از هنرمندان و فعالان فرهنگی شهرستان و گروه بیزیم بزچلو  گفت: شهرستان کمیجان با ثبت این شش اثر ملی بعد از شهرستان اراک در جایگاه دوم ثبت آثار ملی در استان قرار گرفته که نشان دهنده غنای فرهنگی و جایگاه والای تاریخی و هنری این شهرستان است.

 مرزبان تصریح کرد: یکی از برندهای شناخته‌شده قالی ایران در بازارهای داخلی و خارجی، برند بُرچَلو یا بُزچَلو است که در نشست اخیر کمیته ملی ثبت آثار فرهنگی ناملموس در تاریخ 11 بهمن 1399 با عنوان «مهارت بافت قالی برچلو (بزچلو)» به ثبت ملی رسید.

وی افزود: نام این برند برگرفته از نام ایلی ترک است که از جمله 32 ایل یاری‌دهنده شاه اسماعیل برای تشکیل حکومت صفوی بوده است و سکونتگاه تاریخی و اصلی ایل یادشده در ایران، شهرستان کمیجان به مرکزیت شهر کمیجان واقع در غرب استان مرکزی است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به اینکه صنایع دستی پیشینه فرهنگی و هر شهر و منطقه‌ای است و باعث شناسنامه دار شدن و ایجاد هویت فرهنگی در مناطق می‌شود ادامه داد: «استاد عیسی بهادری طراح نامدار فرش ایران نیز متولد روستای آقچه‌کهریز شهرستان کمیجان و فردی برخاسته از فرهنگ ایل برچلو است.»

وی ادامه داد: قالی برچلو از فرش‌های سبک روستایی است که در بافت این قالی از گره متقارن با تار و پود پنبه‌ای و پشمی استفاده می‌شود. این قالی‌های یک‌پوده و پرزبلند، اغلب در سبک گلدار با طرح‌های لچک و ترنج و بالوخ (ماهی) و به رنگ‌های شتری، گلی، آبی و عاجی بافته می‌شوند.

ترنج دایره‌ای‌شکل قالیچه‌های این منطقه با دو سر ترنج بزرگ که در حقیقت دو گلدان مملو از دسته های گل هستند و همچنین چهار دسته گل بزرگ که سایر جوانب آن را احاطه می‌کنند، با رنگ‌های شاداب بر زمینه عاجی فرش جلوه خاصی دارند. حاشیه این قالیچه‌ها که اکثراً در اندازه‌های دو ذرعی و ذرع و نیم بافته می‌شوند، مانند غالب فرش‌های نواحی غرب ایران از سه نوار تشکیل شده و نوار مرکزی معمولاً در رنگ آبی تیره است.

قالی‌های این منطقه از منظر نوع استفاده و ابعاد به‌شکل پشتی، خرک، ذرع و نیم، دو ذرع، کله‌ای و تمام فرش بافته می‌شوند. ابعاد قالی‌های این منطقه عمدتاً به اندازه 50/2 در 50/1 متر است. نوع دیگری از قالی هم در این منطقه بافته می‌شود که طول آن زیاد است (3-4 متر) و عرضش حدود یک متر تا نود سانتی متر که به آن کناره گفته می‌شود.

در گذشته در رنگ‌آمیزی خامه قالی‌های برچلو از رنگ‌های گیاهی مانند روناس، پوست انار، پوست گردو و کاه استفاده می‌شده است. بعدها رنگ‌های صنعتی ساخت آلمان با برند بایر وارد منطقه می‌شوند.

رایج‌ترین نقشه‌های قالی در این منطقه عبارتند از بالوخ (ماهی)، بوته‌ای، شاه عباسی، پرده‌ای، لچک ترنجی و ترنجی، حیوانی و شکارگاهی (شامل انواع حیوانات از قبیل اسب و خرگوش و آهو و سگ و شیر و پلنگ و قوچ و کل).

 


انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1714465
ارسال نظر
نظرات