شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 09:43 منتشر شده در مورخ: 1399/12/17 شناسه خبر: 1714647
رئیس نظام پزشکی مشهد مطرح کرد؛

ضرورت تمرکززدایی پزشکان از اطراف بیمارستان‌‌ها/ مشهد پتانسیل قطب گردشگری سلامت خاورمیانه را دارد

ضرورت تمرکززدایی پزشکان از اطراف بیمارستان‌‌ها/ مشهد پتانسیل قطب گردشگری سلامت خاورمیانه را دارد
بیرجندی نژاد گفت: تجمع پزشکان پیرامون دو بیمارستان قائم و امام رضا(ع) در مشهد از لحاظ پدافند غیر عامل خطرناک است و برای خروج بخش درمان دولتی و پزشکان خصوصی از این منطقه باید اقدامی صورت گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر علی بیرجندی نژاد، رئیس نظام پزشکی مشهد در گفت‌وگو تفصیلی با صبح توس، در خصوص تمرکز پزشکان متخصص مشهد در چند خیابان محدود مانند پرستار که باعث ترافیک‌های شدید و دسترسی سخت شهروندان به این مناطق شده است، گفت: این موضوع چند دلیل متفاوت دارد که اصلی‌ترین دلیل آن حضور دو بیمارستان بزرگ مشهد در این منطقه است از طرف دیگر به دلیل اینکه کار پزشکی یک فعالیت وابسته به هم است بدین معنی که بیمار برای طی روند درمانش باید چندین آزمایش یا عکس‌های مختلف بگیرد از این رو من پزشک متخصص مجبور هستم برای راحتی بیماران و نزدیکی به دیگر آزمایشگاه‌ها و مراکز رادیولوژی، سیتی اسکن و ... مطب خود را در مجتمع‌های پزشکان مستقر در اطراف بیمارستان‌های قائم و امام رضا(ع) بازگشایی کنم.

وی افزود: تجمع پزشکان در نزدیکی دو بیمارستان مهم مشهد نیز از لحاظ پدافند غیر عامل خطرناک است از این رو اگر به دنبال این هستیم که یک تمرکززدایی از این مناطق انجام شود، باید کلونی‌ها یا مجتمع‌های پزشکانی در مناطق مختلف شهر ایجاد شود که فرد بیمار مجبور نباشد برای دریافت یک خدمت پاراکلینیکی به مرکز شهر یا یکی از بیمارستان‌های قائم یا امام رضا(ع) مراجعه کند.

رئیس نظام پزشکی مشهد ادامه داد: از طرف دیگر در حال حاضر دو بیمارستان بزرگ مشهد با بیش از هزار تخت بستری در منطقه میدان شریعتی حضور دارند و مطمئن باشید اگر بیمارستان قائم در کنار خیابان پرستار وجود نداشت، قطعاً پزشکان متخصص نیز در خیابان پرستار متمرکز نمی‌شدند از این رو اگر قرار است تمرکززدایی در این خصوص انجام شود نباید تمام فشار را بر روی بخش خصوصی بیاوریم زیرا این بخش نسبت به بخش دولتی توان استراتژیک کمتری دارد لذا ما به‌عنوان نظام پزشکی به تمامی مطب‌های پزشکان در منطقه پرستار اعلام می‌کنیم که از این خیابان بروند به شرطی که یکی از بیمارستان‌های قائم یا امام رضا(ع) نیز از این منطقه خارج شوند.

وی خاطر نشان شد: همان‌طور که مشاهده می‌کنید از زمانی که بیمارستان اکبر در منطقه فکوری احداث شده است، یک بیمارستان خصوصی نیز در نزدیکی آن در حال احداث است و به طبع، مطب‌های پزشکان نیز قابلیت جای‌گیری در این منطقه را به دست می‌آورند. علاوه بر آن در صنف پزشکان فردی که بخواهد در مشهد مطب بزند باید چیزی حدود 15 تا 20 سال از زمان تحصیل تا زمان گرفتن مجوز مطب، برای آن تلاش کند از این رو خارج از انصاف است اگر برای این فرد دوباره محدودیت مکانی ایجاد شود و او را مجبور به فعالیت در مناطق خاص مشهد کنیم.

لزوم ساخت کلونی‌های جدید پزشکی در مشهد

بیرجندی نژاد یادآور شد: جامعه پزشکی این آمادگی را دارد که در صورت اختصاص زمین در مناطق مختلف به آن‌ها، اقدام به تشکیل کلونی‌های پزشکی جهت ارائه تمامی خدمات درمانی کند و حاضریم در صورت اختصاص زمین از سوی شهرداری مشهد یا آستان قدس در قالب شرکت تعاونی مشترک با آن سازمان اقدام به ساخت کلونی‌های درمانی و پزشکی کنیم.

ظرفیت بالای مشهد برای تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های گردشگری سلامت منطقه

رئیس نظام پزشکی مشهد ضمن اشاره به ظرفیت بسیار خوب مشهد برای تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های گردشگری سلامت منطقه، گفت: خدمات درمانی و جراحی در کشور نسبت به کشورهای منطقه بسیار ارزان تر است از این رو سالیانه صدها هزار توریست برای دریافت این خدمات به کشور سفر می‌کنند که تعداد قابل توجهی از آن‌ها نیز به مشهد سفر می‌کنند که ارزآوری خوبی برای اقتصاد کشور دارد.

وی عنوان کرد: علی‌رغم دریافت سه برابری تعرفه خدمات درمانی از توریست‌های خارجی که این تعرفه قانونی است، هزینه درمان توریست‌ها با احتساب هزینه سفر و تفریحاتشان در ایران، به هیچ عنوان قابل مقایسه با هزینه‌های درمان در کشور خودشان نیست علاوه بر آن کیفیت ارائه شده خدمات درمانی در ایران بسیار بالاتر از خدماتی است که در کشور خود دریافت می‌کنند.

ارائه خدمات درمانی در آرایشگاه‌های زنانه ممنوع است

بیرجندی نژاد تأکید کرد: ارائه خدمات درمانی در آرایشگاه‌های زنانه و خارج از فضای درمانی ممنوع است از این رو تزریق بوتاکس، ژل، لیزر درمانی، سوراخ کردن گوش، میکرونیدلینگ و سایر موارد در سالن‌های زیبایی ممنوع بوده و به‌عنوان مداخلات پزشکی قابلیت پیگیری دارد و طبق آئین نامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، افراد خاطی برای اعمال قانون به مراجع ذیصلاح معرفی می‌شوند.

رئیس نظام پزشکی مشهد در پایان خاطر نشان شد: از شهروندان تقاضا می‌شود از مراجعه به مراکز غیر مرتبط با حوزه سلامت و انجام اقدامات درمانی توسط افراد ناآشنا و غیرحرفه‌ای خودداری کنند زیرا در بسیاری از موارد، عوارض ایجادشده توسط مراکز غیرقانونی بسیار شدید است به گونه‌ای که برای درمان مجدد باید هزینه‌های بالاتری پرداخت کنند و یا درمان مجدد به دلیل آسیب‌های وارده، امکان‌پذیر نیست.

بیرجندی نژاد در خصوص پرونده فوت دو نفر در یکی از بیمارستان‌های مشهد گفت: این پرونده در حال طی مراحل اداری خود است زیرا واحد انتظامی نظام پزشکی که وظیفه رسیدگی به تخلفات پزشکی را دارد، قسمتی از دستگاه قضا است از این رو استقلال کافی دارد و بر اساس فرمول‌های رسیدگی به شکایات قوه قضاییه به تمام پرونده‌ها رسیدگی می‌کند.

صدور حکم برای پرونده‌های تخلف پزشکی حدود یک سال زمان می‌برد

رئیس نظام پزشکی مشهد ادامه داد: به‌عنوان مثال یک پرونده در واحد انتظامی ما ابتدا به دادسرا ارسال می‌شود و پس‌ازآن باید مدارک و مستندات آن جمع‌آوری شود، پس‌ازآن به هیئت بدوی ارسال می‌شود و پس از صدور رأی هیئت بدوی شاکی و متهم می‌توانند به رأی صادره اعتراض کنند و پس از اعتراض پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال می‌شود و رأی این دادگاه نیز قابل اعتراض است و پس‌ازآن به دلیل حساسیت‌های کار پزشکی این فرصت قرار داده شده که در صورت اعتراض طرفین پرونده به شورای عالی انتظامی نظام پزشکی در تهران ارسال شود لذا امکان دارد یک صدور حکم برای پرونده تخلف پزشکی چیزی حدود یک سال زمان ببرد.

تشکیل و بررسی 844 پرونده تخلفات پزشکی در نظام پزشکی مشهد/ بیشترین شکایات متعلق به خدمات زیبایی است

وی خاطر نشان شد: واحد انتظامی نظام پزشکی به هیچ عنوان تحت تأثیر افراد یا ارگان خاصی نبوده و همواره به دنبال این بوده که نگذارد حق کسی پایمال شود از این رو از ابتدای سال جاری 529 جلسه کارشناسی برای بررسی دقیق 732 پرونده‌های ورودی به واحد انتظامی تشکیل شده است و همچنین 291 پرونده شکایت در دادسرا و 328 پرونده در هیئت بدوی تشکیل شده است و در کل طی یک سال گذشته 844 پرونده طی دفعات مختلف در دادسراهای هیئت انتظامی نظام پزشکی مشهد تشکیل و مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بیشترین دلیل شکایات، ایجاد عوارض پس از درمان و بیشترین شکایات موضوعات پزشکی، خدمات زیبایی بودند.

عمل‌های جراحی غیر ضروری در ایام کرونا ممنوع

بیرجندی نژاد ضمن اشاره به بالا رفتن میزان آمار جراحی‌های زیبایی با نزدیک شدن به ایام نوروز، گفت: در حال حاضر به دلیل شرایط خاصی کرونایی، توصیه می‌شود نه تنها جراحی‌های زیبایی بلکه تمامی جراحی‌هایی که امکان دارد به زمان دیگری موکول شوند و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کند، به تأخیر بیافتد تا وضعیت بیماری کرونا کنترل شود زیرا در روند درمان تماس افراد با محیط‌های آلوده اجتناب ناپذیر است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1714647
ارسال نظر
نظرات