شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 11:54 منتشر شده در مورخ: 1399/12/17 شناسه خبر: 1714696
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد

سایه مافیای محصولات کشاورزی بر سر بازار میوه

سایه مافیای محصولات کشاورزی بر سر بازار میوه
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: حداقل یک میلون تن برنج در انبارها دپو شده که این نشان می‌دهد دست مافیای بزرگ پشت این قضیه است که در حال ایجاد تلاطم در بازار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه خبری تهران نیوز ذبیح‌اله اعظمی با اشاره به عدم تامین میوه شب عید اظهار داشت: وزارت صمت بهتر بود حداقل 4 ماه پیش از شب عید اقدام به خرید میوه نماید تا اینگونه بتواند با قیمتی نازل میوه مورد نیاز شب عید را تامین کند.

وی گفت: در صورت یکه وزارت صمت حداقل سه ماه پیش اقدام به خرید میوه می‌کرد می‌توانست با کمترین قیمت و هزینه باربری و بسته بندی انواع اقلام میوه را خریداری نماید و به این ترتیب هم بازار تنظیم می‌شود و هزینه‌های حمل به سردخانه و بسته بندی نیز کمتر می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت خرید میوه از باغداران بیان کرد: دوماه پیش پرتقال کمتر از 7 یا 8 هزار تومان بود اما الان در استان‌های تولید کننده کمتر از 13 هزار تومان یافت نمی‌شود که این اقدام دیرهنگام وزارت صمت همچنین در خرید محصول کشاورزی مثل برنج سبب افزایش دو برابری قیمت آن در بازار شده است.

وی به وجود مافیایی در بازار محصولات کشاورزی و باغی اشاره و عنوان کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته شده در کمیسیون کشاورزی حداقل یک میلون تن برنج در انبارها دپو شده که این خود نشان می‌دهد دست مافیای بزرگ پشت این قضیه است که در حال ایجاد تلاطم در بازار است.

اعظمی این را هم گفت که در حال حاضر با توجه به درگیری مجلس در بررسی بودجه 1400، جلسات کمیسیون کشاورزی برگزار نمی‌شود و بنابراین فرصتی وجود ندارد که در این کمیسیون بتوان با موضوع نظارت بر قیمت‌های بازار جلسه‌ای تشکیل داد.

وی باردیگر به وجود دست‌هایی در گرانی قیمت‌ها اشاره کرد و ادامه داد: در موضوع تامین نهاده‌های خوراک دام که باعث افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ و حتی شیر و گوشت شد مافیایی وجود داشت که 50 درصد محصول وارداتی را با ارز دولتی وارد بازار آزاد می‌کرد که سامانه بازارگاه وزارت کشاورزی موفق به کنترل این رویه شد و در حال حاضر همه واردات ابتدا وارد سامانه بازارگاه شده و بعد بین دامداران و مرغداری‌ها توزیع می‌شود و این یک موقفیت بزرگ بود و جلوی یک مافیای بزرگ و دست‌های نابکاری که بازار را به تلاطم می‌انداختند، گرفته شد.  

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس کنترل بازار میوه را اقدامی عملی و امکانپذیر دانست که در صورت ورود و همکاری چندین وزارتخانه و سازمان‌های مختلف مشکلات این حوزه قابل رفع و پیگیری است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1714696
ارسال نظر
نظرات