شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:17 منتشر شده در مورخ: 1399/12/18 شناسه خبر: 1715049
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان:

با متخلفان انتخاباتی برخورد می‌شود/ شکست؛ نتیجه فتنه‌های بدخواهان نظام

با متخلفان انتخاباتی برخورد می‌شود/ شکست؛ نتیجه فتنه‌های بدخواهان نظام
حجت الاسلام علی مصطفوی نیا گفت: با متخلفان انتخاباتی در سیستان و بلوچستان برخورد و هر سخنران و ستادی که امنیت استان را بر هم بزند تحت تعقیب قرار می گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، حجت الاسلام علی مصطفوی نیا، رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان صبح امروز در نخستین نشست کارگروه پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی استان که در سالن شهید بهشتی دادگستری کل برگزار شد گفت: نظام اسلامی به جد به دنبال برگزاری انتخابات در همان تاریخ تعیین شده است و انتخابات مقدس ترین هدیه ای که انقلاب اسلامی برای ما به ارمغان آورده است.

وی ادامه داد: رجوع به آرا و خواسته های مردم دغدغه امام راحل از همان اول پیروزی انقلاب اسلامی بود، شاید خیلی از سیاسیون این نظر امام را بر نمی تابیدند، زیرا تازه انقلاب شکل گرفته است و این اقبال عمومی نسبت به شخص امام را کافی می دانستند.

این مقام قضایی اظهار کرد: امام با زیرکی و آگاهی، بر اساس آموزه ها و تعالیم قرآنی و سیره اهل بیت فرمودند: باید مردم نظر بدهند و به همین دلیل ۱۲ فروردین و روز جمهوری اسلامی نشان داد مردم بالای ۹۸ درصد در همه پرسی شرکت کردند و به نظام جمهوری اسلامی رای دادند.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان عنوان کرد: لذا رجوع به آرای مردم برای نظام ما واقعا مهم است و نمی خواهد به صورت نمایشی هم برگزار کند.

مصطفوی نیا گفت: برخی بدخواهان در خارج از کشور و بد دلان در داخل کشور در گذشته می خواستند این موضوع را ترویج دهند که نظام جمهوری اسلامی امین نیست و انتخابات مهندسی می شود و در آن تقلب رخ می دهد.

این مقام قضایی اظهار کرد: با وجود این اقدامات تاکنون با هوشیاری از این فتنه ها جلوگیری شده و از این پس هم بدخواهان و بددلان موفق نمی شوند.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان عنوان کرد: ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات موازی با دیگر دستگاه ها نیست و جایگاه و مکان آن تعریف شده و در راستای مواد قانونی و بخشنامه ریاست قوه قضاییه تشکیل شده است.

مصطفوی نیا افزود: بر این اساس هر آنچه به عنوان تخلف از آن یاد و قانونگذار از آن جرم نام می برد این ستاد به دنبال پیشگیری و رسیدگی به آن است.

عرصه برابر برای رقابت کاندیداهای انتخابات

وی ادامه داد: نظر و تاکید ما این است که وقتی می خواهیم درباره انتخابات صحبت کنیم می گوییم عرصه باید برای همه کاندیداهای تایید صلاحیت شده برابر باشد، به گونه ای که همه اجازه تبلیغ داشته باشند.

این مقام قضایی بیان کرد: اگر ما دیدیم در فضای مجازی نشر اکاذیب، تشویش اذهان و سیاه نمایی دیده می شود دیگر عرصه برابر نیست.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: به نظر می رسد که ما در این ستاد باید به دنبال این مسائل باشیم که اگر در حوزه شهرستان های مختلف کاندیدا و ستاد خاصی بنیان نظام را هدف قرار گرفته باشد، هر فردی حتی اگر شاخص باشد در صورتی که تخلف مرتکب شود باید با آن برخورد صورت گیرد.

مصطفوی نیا افزود: در این جلسات سطح برخوردها را باید در نظر بگیریم، گاهی برخوردها با انذار و تذکر رفع می شود، اما گاهی بررسی می شود که نیاز به تشکیل پرونده و ... است یا خیر.

وی اظهار کرد: باید به برگزاری انتخابات سالم توجه داشته باشیم و به مردم منتقل کنیم که با ابزار قانونی مدافع آن ها هستیم و اجازه نمی دهیم کسی مظلوم واقع شود.

این مقام قضایی عنوان کرد: به عنوان مسئولان استان در ستاد پیشگیری از تخلفات و جرائم باید حضور داشته باشیم امیدواریم انتخابات در سطح و تراز انقلاب برگزار شود، زیرا منویات مقام معظم رهبری به حضور حداکثری مردم تاکید دارد.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان افزود: شرایطی برای حضور حداکثری نیاز است که وقتی ببینند عرصه برابر وجود دارد و همه تبلیغ و برنامه ها و دیدگاه های خود را اعلام می کنند، امکان حضور حداکثری فراهم می شود.

با متخلفان انتخاباتی برخورد می شود

مصطفوی نیا بیان کرد: برخی از افراد از ابتدای سخنرانی و تبلیغات فقط به دیگران ناسزا می گویند و برنامه ای ندارند و باید کاندیداها برنامه های خود را اعلام کنند، اینکه بد اخلاقی را در استان شاهد باشیم درست نیست.

وی ادامه داد: اگر سخنرانی دعوت می شود خدمات نظام را بگوید ضعف ها را هم بیان و راه حل را هم اعلام کند، باید امنیت استان را در نظر بگیرند.

این مقام قضایی اظهار کرد: بیشترین منابع بعد از تهران به سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا می کند، ولی گستردگی و شکاف استان سبب شده حل مشکلات زمان بر شود.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان عنوان کرد: ستادها به زودی فعال می شوند اینکه حرف هایی زده شود که مشکل ایجاد کند قبول نداریم، هر سخنران و ستادی که امنیت استان را بر هم بزند یقینا تعقیب می کنیم.

مصطفوی نیا گفت: اگر فردی سیاه نمایی کرد تبلیغات نیست و با آن برخورد می شود و پرونده تشکیل می دهیم، شور انتخابات باید باشد و همه در یک فضای برابر تبلیغ کنند.  

نگاه کنشی و واکنشی نسبت به جرائم انتخاباتی

محمدعلی حمیدیان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان در این جلسه بیان کرد: اولین جلسه ستاد رسیدگی به جرائم انتخاباتی برگزار شد و ادامه جلسات سال آینده برگزار می شود و ما در سال ۱۴۰۰ انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا را همزمان داریم.

وی ادامه داد: این جلسه با توجه به بخشنامه رئیس قوه قضاییه تشکیل شد، راهبردهای پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخابات قبل، حین و بعد از انتخابات در سطوح مختلف در نظر گرفته می شود.

این مقام قضایی بیان کرد: ۲ نگاه در پیشگیری از جرائم داریم که نگاه اول کنشی و غیر کیفری است که به دنبال انذار، ارشاد و هشدار هستیم از و راهبردهای اصلی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان عنوان کرد: نگاه بعدی واکنشی و کیفری است که به دنبال تعقیب متهم یا متهمانی هستیم که مرتکب جرائم در حوزه انتخابی هستند و در مراجع قضایی رسیدگی و شاید محاکمه شوند.

حمیدیان بیان کرد: به همین منظور در استان شعبات ویژه ای را بابت رسیدگی به جرائم انتخاباتی به منظور تسریع و رسیدگی به موقع در نظر گرفته شده است که امیدواریم با راهبرد کنشی و واکنشی بتوان با جرائم برخورد و فضا را برای افرادی که می خواهند آزادانه در انتخابات شرکت کنند تسطیح کنیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1715049
ارسال نظر
نظرات