شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:34 منتشر شده در مورخ: 1399/12/19 شناسه خبر: 1715355
نایب‌رئیس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع):

نقش ادیان در گسترش صلح جهانی بی‌بدیل است

نقش ادیان در گسترش صلح جهانی بی‌بدیل است
آیت‌الله دری نجف‌آبادی نقش ادیان در گسترش صلح و امنیت جهانی را بی‌بدیل دانست و گفت: رهبران تمامی ادیان الهی به‌خصوص مسیحیان و مسلمانان باید نسبت به این مسئله مهم توجه ویژه داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ آیت‌الله قربانعلی نجف‌آبادی نایب‌رئیس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با صدور پیامی نقش ادیان در گسترش صلح و امنیت جهانی را بی‌بدیل دانست و گفت: رهبران تمامی ادیان الهی به‌خصوص مسیحیان و مسلمانان باید نسبت به این مسئله مهم توجه ویژه داشته باشند.

دری نجف‌آبادی در این پیام آورده است:

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین

امروزه دیگر نمی توان نقش بارز ادیان و ضرورت توجه به پیام‌های زندگی‌بخش آن را نادیده گرفت و هدف ادیان الهی، برقراری صلح در جهان است که تنها شامل پایان جنگ‌ها نیست بلکه جنبه‌های اجتماعی یعنی حذف محرومیت، قحطی، سرکوبگری و گرسنگی را نیز دربرمی گیرد که باید مورد توجه قرار گیرد.

در سنت اسلامی، پیوند میان حقیقت و سلام (صلح) ذاتی است و در اصل و مبدا تمامی شناختها و حقایق وجود دارد و در این دین مبین ، "حق، هستی و سلام" در ذات خداوند گره خورده اند که این اشتراک، پایه ای بس عمیق را برای پیوند میان مفهوم صلح و حقیقت و همچنین عمل به آن فراهم می کند.

 پیروان ادیان الهی در یک کشتی به نام دین نشسته‌اند و هر گونه صدمه ای به این کشتی سبب غرق شدن مردم در این آب های متلاطم خواهد شد و از آنجایی که سکولاریسم و اومانیسم و دیگر فرقه‌های افراطی درصدد ضربه زدن به دین و زیر سوال بردن گرایش‌های مذهبی هستند باید وحدت و همکاری بیش از گذشته بین ادیان الهی شکل بگیرد.

جنگ و توسعه طلبی در جامعه بشری از همان ابتدا تا به امروز به علت طمع و حرص انسانهای حریص و سلطه طلب به وجود می آمده اند و تا زمانی این خصلت شوم و بدانسانی وجودداشته باشد،جنگ و خونریزی ها ادامه خواهندیافت،زیرا تجاوز به حریم، مال و اموال دیگران با عکس العمل افراد جامعه مواجه خواهد گردید و کشمکش ها نیز افزایش خواهند یافت و در این رهگذر مذاهب توحیدی و ابراهیمی حرص و طمع را به عنوان عوامل زیادی خواهی انسان ها همیشه رد کرده و به جای آن عدالت اجتماعی، همیاری و دوستی بین مردم را تشویق کرده اند، بنابراین تنها راه رسیدن به صلح جهانی و آرامش در جامعه بشری عمل و توجه ویژه به این آموزه های مهم ادیان الهی می باشد، تا دستان افراد زیاده خواه با روشنگری افکار و اذهان عمومی از مال و منال مردم قطع گردد و زمینه ایجاد زندگی مسالمت آمیز و برادرانه و احترام متقابل به پیروان دیگر ادیان و احترام به اعتقادات دیگران، در جامعه بشری فراهم آید.

وی با اشاره به سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان و دیدار با حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی از مراجع عالیقدر شیعه، بیان کرد: شخصیت این عالم وارسته ذخیره ارزشمندی برای جهان اسلام و پیروان مذهب مقدس تشیع در سراسر جهان است و ایشان نقش بسیار مهمی در وحدت و یکپارچگی ملت عراق به خصوص در مبارزه قاطعانه به گروهک تروریستی و ضداسلامی داعش داشتند و همگان زحمات ایشان را در این خصوص ارج می‌نهند.

مسئله فلسطین و جنایت‌های اسرائیل غاصب نسبت به مردم مظلوم این خطه، همچنان مسئله نخست جهان اسلام است و از پاپ فرانسیس نیز انتظار می‌رود در حل این مسئله و رهایی ملت مظلوم فلسطین از چنگال صهیونیزم نقش آفرینی نموده تا یکبار دیگر صلح و آرامش در منطقه خاورمیانه حاکم شود.

تحکیم بنیان خانواده، گسترش اخلاق و معنویت، مبارزه با سقط جنین و نسل کشی و پدیده هم‌جنس‌بازی از دیگر مسائلی است که در صورت بی‌توجهی به آنها، جامعه بشریت را حتی در کوتاه مدت دچار مشکلات فراوان نموده و لایه‌های مختلف اجتماعی را به فساد و تباهی می‌کشاند بنابراین برای مبارزه همه جانبه با این پدیده‌های شوم باید از ظرفیت ادیان ابراهیمی بیش از پیش استفاده شود و معرفی موازین کتب آسمانی ادیان الهی و مکتب پربار اهل بیت(ع) می‌تواند در این مسیر راهگشا باشد.

خداوند در قرآن کریم به مسیحی ها اشاره نموده و آنها را نزدیک‌ترین پیروان ادیان آسمانی به مسلمانان معرفی نموده است؛ اسلام مدافع حضرت عیسی و رسالتش مانند دیگر پیامبران بوده و ناقض آنها نیست، بلکه از پیروان تورات و انجیل خواسته که به آموزه های دینی خود عمل کنند.

خداوند از همه می‌خواهد که با تمام وجود به دین آسمانی خود عمل کنند و اسلام  رسالت های آسمانی را تکمیل کننده یکدیگر معرفی کرده است، لذا اگر به مسیح ایمان داشته باشی و به اسلام گرویدی به این معنا نیست که دست از ایمان به مسیح برداری بلکه کامل کننده آن خواهد بود.

تنها راه رسیدن به صلح جهانی وعدالت اجتماعی درسایه مذاهب توحید و الهی محقق می‌شوند و چنانچه انسان ها به خدا و مذاهب الهی روی آورند و به دستورات خداوند متعال عمل کنند،صلح و عدالت اجتماعی تامین خواهد شد و این چیزی است که خدای متعال برای انسان ها وتمام وجودات زنده می خواهد و ما مواظف هستیم به خواست خدا برای رسیدن به این مهم عمل کنیم.

مذهب توحیدی والهی و رهبران این مذاهب دراین عصر دارای وظیفه بسیار سنگینی هستند و بایستی با ایفای نقش مذهبی و معنوی خود، افکار عمومی جهان را روشن و برضرورت داشتن جهانی مملو ازصلح براساس عدالت اجتماعی برگرفته از آموزه های الهی تاکید ورزند.

امید است حضور پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در عراق و دیدار با حضرت آیت‌الله سیستانی گام بلندی در جهت گسترش صلح و امنیت، اخلاق و معنویت، حفظ کرامت و حرمت انسان‌ها، تدابیر حکیمانه برای سعادت جامعه بشری، آزادی ملت‌های دربند، آزادی قدس شریف و مردم مظلوم فلسطین و کوتاه شدن دست استکبار و صهیونیزم از بلاد اسلامی در منطقه خاورمیانه و سایر نقاط جهان باشد و قرن ۲۱ با نقش آفرینی رهبران مذاهب مختلف ادیان الهی با عنوان صلح، دوستی، عدالت، اخلاق، توسعه ارزش‌های متعالی، تحکیم بنیان خانواده و رفاه عمومی تا ابد در تاریخ بدرخشد.

خداوند بر توفیقات تمامی نیک‌اندیشان دلسوز و پاکباختگان خدمتگزار بیفزاید و روح بلند امام راحل و شهدای گرانسنگ به ویژه شهدای مقاومت و سرداران عزت و شرف شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهدی و دانشمند شهید فخری ‌زاده را در جوار بارگاه قدس مأوا عنایت فرماید.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1715355
ارسال نظر
نظرات