شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:48 منتشر شده در مورخ: 1399/12/19 شناسه خبر: 1715479
عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون کارگری مجلس:

امروز کارگران با دریافتی زیر ۶ میلیون تومان امکان گذران زندگی ندارند/ دولت نسبت به تأمین بن کالای کارگران اقدام کند

امروز کارگران با دریافتی زیر ۶ میلیون تومان امکان گذران زندگی ندارند/ دولت نسبت به تأمین بن کالای کارگران اقدام کند
آصفری با اشاره به اینکه امروز کارگران با دریافتی زیر ۶ میلیون تومان امکان گذران زندگی، تأمین معیشت و هزینه‌های تحصیل فرزندان خود را در این شرایط گرانی و مشکلات اقتصادی ندارند گفت: دولت یا نسبت به تأمین بن کالا برای کارگران اقدام کند یا برای افزایش حقوق آن‌ها تصمیم درستی بگیرید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ روز گذشته جلسه شورای عالی کار برای بررسی مزد ۱۴۰۰ برگزار و بدون نتیجه عدد و رقم برای دستمزد به پایان رسید و ادامه چانه‌زنی‌ها به هفته آینده موکول شد، هرچند اخبار ضدونقیضی از این جلسه شنیده شد اما نمایندگان کارگری و کارفرمایی اعداد و رقم‌های مطرح‌شده در رسانه‌ها را تأیید نمی‌کنند.

در این بین نمایندگان کارگری بر جبران قدرت خرید از دست رفته کارگران طی یکسال اخیر تأکید دارند حتی سال گذشته نیز در نهایت نمایندگان گروه کارگری نسبت به پایین بودن میزان افزایش حقوق سال ۹۹ معترض بودند و در نهایت صورتجلسه نشست شورای عالی کار را نیز امضا نکردند، حتی در طول سال پیگیری‌هایی برای ابطال مصوبه شورای عالی کار انجام گرفت که گویا به نتیجه‌ای نرسید.

از سال ۶۹ که قانون کار جمهوری اسلامی مصوب شد، برای تعیین دستمزد، نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار در آخرین روزهای بهمن و اسفند مبنا قرار می‌گیرد و یکی از ملاک‌های موردبحث اعضای شورای عالی کار است، همچنین ملاک دیگر سبد معیشت خانوار است که در جلسات قبلی این شورا ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان تصویب‌شده است.

امروز کارگران با دریافتی زیر ۶ میلیون تومان امکان گذران زندگی ندارند/ دولت نسبت به تأمین بن کالا برای کارگران اقدام کند

محمدحسن آصفری عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیارآفتاب گفت: در رابطه با بحث حقوق و دستمزد کارگران، هفته گذشته جلسه‌ای را با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی داشتیم و خواسته‌ایم تا نسبت به پایین بودن حقوق کارگران که با توجه به وضعیت تورمی بیش از ۴۵ درصدی در کشور جوابگوی معیشت آن‌ها نیست اقدام به افزایش واقعی صورت گیرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب تصریح کرد: برای برخی شرکت‌های بزرگ که درآمدهای خوبی دارند دولت اعلام می‌کند که امکان افزایش حقوق دارند اما شرکت‌ها و کارگاه کوچک‌تر را امکان‌پذیر نمی‌داند و این قابل‌قبول نیست چراکه حداقل باید دولت یا نسبت به تأمین بن کالا برای کارگران اقدام کند یا برای افزایش حقوق آن‌ها تصمیم درستی گرفته شود.

آصفری افزود: امروز کارگران با دریافتی زیر ۶ میلیون تومان امکان گذران زندگی، تأمین معیشت و هزینه‌های تحصیل فرزندان خود را در این شرایط گرانی و مشکلات اقتصادی ندارند.

عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شورای عالی کار باید حداقل نسبت به بالا بردن ۱۰۰ درصدی حقوق و دستمزد فعلی کارگران اقدام کند و اگر کمتر این میزان افزایش داشته باشد امکان معیشت کارگران به‌سختی میسر است.

وی در ادامه گفت: درخواست ما از دولت و شورای عالی کار این است که ضمن اینکه هزینه‌های تمام‌شده تولیدکننده را با یارانه هایی که گذاشته می‌شود کاهش می‌دهند حقوق کارگران را بالا بیاورند و یا اینکه با در اختیار گذاشتن بن کالا از صندوق ذخیره مشکل کارگران را حل کنند چراکه با این دریافتی‌ها امکان گذران زندگی برای کارگران میسر نیست.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا پرداخت بن کارگری در بودجه سال آینده پیش شده است خاطرنشان کرد: متأسفانه دولت پیشنهادی را در این رابطه نیاورد ولی توقع این است که با درآمدهایی که در اختیار دارد چنین اقدامی را انجام بدهد تا حداقل بخشی از هزینه‌های معیشتی کارگران را حل کند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1715479
ارسال نظر
نظرات