شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 15:03 منتشر شده در مورخ: 1399/12/19 شناسه خبر: 1715578
آیت‌الله خاتمی در سالگرد شهید باکری در تبریز؛

روایتی از دلتنگی‌های آقا مهدی برای برادرش/ صدام برای ایران اهداف شومی داشت

روایتی از دلتنگی‌های آقا مهدی برای برادرش/ صدام برای ایران اهداف شومی داشت
نماینده ولی فقیه در زنجان گفت: آقا مهدی که کسی گریه‌اش را جز در روضه ندیده بود با چشمانی گریان گفت حاج آقا، حمیده گوره بتر داریخمیشام او منیم آییم دییردی گونومی‌دی.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، آیت الله علی خاتمی، نماینده ولی فقیه در زنجان ظهر امروز در مراسم سالگرد شهادت شهید مهدی باکری در تبریز اظهار داشت: هر سه برادر علی، حمید و مهدی باکری پیکرشان بازنگشته و این شعر مصداق این عزیزان است که هر آنکه کشته نشد از قبیله ما نیست و شهادت در این قبیله و دودمان از ازل مقدر بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۲۹ بهمن تبریز نقطه آغاز انقلاب بود، گفت: ۲۹ بهمن تبریز ما در زندان قصر بودیم و برای همدردی با شهدا اعتصاب غذا کردیم، بدون مبالغه می‌گویم ۲۹ بهمن تبریز انقلاب اسلامی‌را ده سال پیش انداخت.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان ادامه داد: این دیار همیشه عالمان و بزرگانی داشته که پیشتاز حرکت‌های آزادی خواهانه با رنگ و بوی دینی بوده‌اند و این مساله در لشکر همیشه سرافراز عاشورا هم تجلی داشته است.

وی با توصیه به جوانان برای مطالعه بیانیه گام دوم انقلاب یادآور شد: من به جوانان مطالعه گام دوم انقلاب را توصیه می‌کنم زیرا بار مسئولیت گام دوم انقلاب بر عهده شما جوانان است.

آیت الله خاتمی‌در خصوص شبهات درباره چرایی جنگ با عراق توضیح داد: جنگ ذاتا چیز خوبی نیست؛ زیرا نابسامانی دارد اما چرا جنگ کردیم؟شما حق دارید این را بپرسید و ماهم باید جواب بدهیم.

وی ادامه داد: به عنوان کسی که از نزدیک دیدم و گذشته را خواندم باید بگویم ماهم قبول داریم جنگ خوب نیست اما ما جنگ را شروع نکردیم، ما بعد از پیروزی انقلاب به فکر آباد کردن ویرانی‌ها بودیم اما ۲۵ بهمن سال ۵۷ جنگ مسلح با گروه‌های تروریستی کردستان آغاز شد.

امام جمعه زنجان خاطرنشان کرد: غائله کردستان تمام نشده غائله سیستان و بلوچستان شروع شد، این غائله تمام نشده جنگ خلق عرب و آذربایجان شروع شد؛ حرف این گروهک‌ها این بود که در این سالها به ما ظلم شده در حالیکه ظالم فرار کرده بود و فقط چند روز از پیروزی انقلاب می‌گذشت.

وی با بیان خاطره‌ای در خصوص روزهای نخست جنگ گفت: سه روز از آغاز جنگ گذشته بود که یک هلیکوپتر در عجبشیر ساقط شد و خلبان را دستگیر کردند، من در پایگاه شکاری بودم و به عنوان مترجم که با خلبان حرف زدم، نقشه را نشان داد و گفت به ما گفتند سه روزه تا میشو داغی را می‌گیریم.

آیت الله خاتمی‌ادامه داد: صدام در همان روزها در مصاحبه‌ای استقلال عرب‌ها و کردهای ایران و حذف نام خلیج فارس را از شرایط پایان جنگ نامید، پس جوانان بدانید که ما جنگ را شروع نکردیم؛ ما یا باید به صدام خوشامد می‌گفتیم و یا همه نیروهای نظامی‌و انتظامی‌وارد میدان می‌شدند. ما تنها با عراق نجنگیدیم بلکه با ۴۷ کشور جنگیدیم و از ۱۷ کشور دنیا اسیر داشتیم.

وی در پایان با تعریف دلتنگی‌های شهید مهدی باکری برای برادرش عنوان کرد: چند ماهی از شهادت حمید باکری گذشته بود و شبی به خاطر گرما از چادر بیرون آمدیم و آقا مهدی که کسی گریه‌اش را جز در روضه ندیده بود با چشمانی گریان گفت حاج آقا، حمیده گوره بتر داریخمیشام، او منیم آییم دییردی گونومی‌دی.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1715578
ارسال نظر
نظرات