شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 15:43 منتشر شده در مورخ: 1399/12/19 شناسه خبر: 1715600
با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو صورت گرفت؛

بهره برداری از پروژه‌های آبرسانی برای ۲۶ هزار روستایی/ شاخص بهره‌مندی روستاهای سیستان و بلوچستان از آب سالم به ۷۰ درصد رسید

بهره برداری از پروژه‌های آبرسانی برای ۲۶ هزار روستایی/ شاخص بهره‌مندی روستاهای سیستان و بلوچستان از آب سالم به ۷۰ درصد رسید
۲۶ هزار روستایی سیستان و بلوچستان با افتتاح پروژه های آّبرسانی به ۷۳ روستا که با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو صورت گرفت، از آب سالم بهره مند شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ امروز در قالب هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، پروژه آبرسانی به ۴۰۰ روستا در استان‌‌های سیستان و بلوچستان، گیلان، خراسان‌ رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان و کرمان با اعتبار ۳۰۱.۹ میلیارد تومان، با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

علیرضا قاسمی، مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در حاشیه افتتاح این پروژه ها به خبرنگار ما گفت: از میان پروژه های آبرسانی به ۴۰۰ روستا، ۷۳ روستا سهم سیستان و بلوچستان است که طرح های آبی آن با ۹۴۷ میلیارد ریال اعتبار افتتاح و این روستاهای فاقد شبکه از چرخه آبرسانی سیار خارج شد.

وی با اشاره به جمعیت بهره مند از این پروژه ها افزود: با افتتاح این طرح ها ۲۶ هزار و ۴۲۶ روستایی در قالب ۶ هزار و ششصد و چهل و شش خانوار از نعمت آب سالم بهره مند شدند.

قاسمی اضافه کرد: این پروژه ها در قالب سه مجتمع آبرسانی شاخص استان شامل مجتمع تلنگ، پلان، پیرسهراب، مجتمع سیب وسوران و غرب و شرق بمپور در چهار شهرستان چابهار، قصرقند، سوران و بمپور افتتاح شد.

به گفته وی، بر این اساس شاخص بهره مندی از آب شرب روستاهای چابهار به ۶۱ درصد، قصرقند ۵۳ و سیب و سوران ۶۴ درصد رسید و با در مدار قرار گرفتن این پروژه ها، تعداد روستاهای دارای تاسیسات آب شرب و بهداشتی سطح استان به سه هزار و بیست روستا افزایش یافت.

این مقام مسئول با بیان این که با وارد مدار شدن این طرح ها شاخص بهره مندی از آب روستایی سیستان و بلوچستان به ۷۰ درصد ارتقا پیدا کرد، گفت:۱۳۵ لیتر بر ثانیه در راستای رفع نیاز آبی ۷۳ روستا پیش بینی و برای این پروژه بالغ بر ۳۲۲ کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع و ۲ ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۱۱۰ لیتر در ثانیه و چهار باب مخزن ذخیره به حجم ۶ هزار و پانصد متر مکعب اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه در هفته ی دولت سالجاری آبرسانی به ۲۰ روستا با جمعیت ۱۱ هزار نفر و با اعتبار ۲۶.۵ میلیارد تومان صورت پذیرفته است، تصریح کرد: تا پایان سالجاری ۲۶ روستای دیگر واقع در شهرستانهای تفتان و مهرستان با جمعیت هفت هزار نفر و سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد تومان از نعمت آب شرب بهره مند خواهند شد.

قاسمی افزود: تا تیرماه ۱۴۰۰ نیز آبرسانی به ۵۴ روستا با جمعیت بالغ بر ۱۶ هزار نفر صورت خواهد پذیرفت و برنامه ریزی شده تا تابستان آینده شاخص بهره مندی از آب شرب روستایی استان به ۷۱ درصد ارتقا یابد.

وی خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان با وسعت ۱۸۷ هزار و پانصد کیلومتر مربع، ۱۱.۴ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل داده و پهناورترین و در عین حال کم تراکم ترین استان کشور است، شمال این خطه برآمده از آبرفت های رودخانه هیرمند و دشت سیستان است که در گروه اقلیم بیابانی میانه قرار گرفته و بارش کمتر از ۶۵ میلیمتر را در سال دریافت می کند و میز ان تبخیر سالیانه آن به بیش از چهار هزار میلیمتر می رسد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1715600
ارسال نظر
نظرات