شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 10:43 منتشر شده در مورخ: 1399/12/20 شناسه خبر: 1715781
در میزگرد بررسی مطالبه‌گری انقلابی، مبارزه با فساد مطرح شد؛

مطالبه‌گری تخصصی جوانان یکی از راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم است/ تفکر انقلابی و عملکرد جهادی؛ لازمه پیشرفت کشور

مطالبه‌گری تخصصی جوانان یکی از راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم است/ تفکر انقلابی و عملکرد جهادی؛ لازمه پیشرفت کشور
با توچه به اهمیت مطالبه‌گری انقلابی و مبارزه با فساد این رویکرد مهم با محوریت رسیدگی به محرومان و جوانان متخصص انقلابی در مشهد آغاز شده و تلاش دارند تفکر انقلابی و عملکرد جهادی وارد عرصه های تصمیم گیری و تصمیم سازی شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس، با صدور بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب و تأکید بر امیدآفرینی نقش جوانان در راستای برداشتن این گام بسیار برجسته تر از گذشته مورد توجه قرار دارد و در این راستا اهمیت جریان‌های مطالبه مردمی در شکل گیری نظام قانونمند نیز با بهره مندی از جوانان متخصص دوچندان شده است.

در همین راستا علی اسماعیلی دکترای مهندسی مکانیک دانشگاه فردوسی مشهد و عضو تشکل جمعیت جوانان انقلابی مشهد در میزگرد تخصصی «بررسی مطالبه‌گری انقلابی؛ مبارزه با فساد» اظهار کرد: جمعیت جوانان از آنجایی شکل گرفت که دیدیم اکثر تشکل های دانشجویی و نیروهای موجود در آنها بعد از فارغ التحصیلی رها می شوند و نه کارکردی برای آنها تعریف می شود و نه خود آنها فضایی پیدا می کنند که کار قبلی را جدی تر پیگیری کنند.

مسئولیت سنگین جوانان در گام دوم انقلاب

وی افزود: از طرفی در بحث گام دوم انقلاب خیلی بار روی دوش جوانان را سنگین تر کردند و به طور کلی هر کاری بخواهد انجام شود دو بال لازم دارد که یکی انگیزه و دیگری تجربه است که هر یک از اینها نباشد نمی شود. بهترین جایی که هر دوی اینها به طور نسبی وجود دارد همین فارغ التحصیلان تشکل های دانشجویی هستند که در فضای دانشگاه یک سری تجربیاتی را به دست آورده اند.

این عضو تشکل جمعیت جوانان انقلابی مشهد با اشاره به اینکه فارغ التحصیلان تشکل ها این ظرفیت را دارند هم تجربه دارند و هم به واسطه جوانی یک سری انگیزه ها و شور و نشاط جوانی دارند که وارد عرصه های مختلف شوند گفت: رهبر معظم انقلاب هم همین را از طیف جوان می خواهد که بیاید و وارد شود و نقش آفرینی کند و در جامعه اثرگذاری کند و کارها را به دست گیرد.

 

وی افزود: به این نتیجه رسیدیم که باید همانطور که رهبری خواستند ورود کنیم و نقش آفرینی خود را در زمینه های مختلف جامعه داشته باشیم. لذا ابتدا یک جمعی شکل گرفت از بچه های همه تشکل های انقلابی دانشگاه های مشهد و کم کم شروع به عضو گیری کرد و نهایتا کارگروههای مختلف در زمینه‌های مختلف دارند با هدف نقش آفرینی مختلف در حوزه مسائل مختلف کشور فعالیت می کنند.

اسماعیلی با بیان اینکه ما می خواهیم گام دوم انقلاب را محقق کنیم و مطالبات رهبری از جوانان را بروز عینی بدهیم و کم کم وارد عرصه شده و نقش آفرینی و کاری که کشور و جامعه و مردم لازم دارد را انجام دهیم ادامه داد: در این حوزه مطالبه گری یکی از راهکارها هست که در هر حوزه ای می شود انجام داد و پیگیری کرد.

مطالبه گری تخصصی جوانان یکی از راهکارهای تحقق گام دوم انقلاب است

وی افزود: گروهای با تجربه ای هستند که این کار را انجام می دهند هم گروههای جوانی که می خواهند کار کنند ولی این که بیاییم و نقطه ای یک سری آدمهایی که تجربه خوبی در کارهای اجرایی و فرهنگی و ... دارند را انتخاب کنیم؛ فارغ التحصیلانی که در تشکل های دانشجویی مسئولیت داشتن را انتخاب کنیم وجود نداشته.

عضو تشکل جمعیت جوانان انقلابی مشهد تصریح کرد: کسی که در تشکل مسئولیت داشته هم نیروی انسانی داشته هم بودجه در اختیارش بوده که اینها را مدیریت کرده.، این آدم با کسی که تجربه زیادی نداشته زمین تا آسمان متفاوت است.

وی با بیان اینکه از طرفی هدف گذاری این جمعیت که حلقه میانی باشد و جامعه را خط دهی کند با ارائه راهکار و ... چنین جمعی نبوده تا الان. اما این گستردگی را نداشتند افزود: معمولا کار سایر تشکل ها حداکثر در حوزه خودسازی است اما ما هم بحث خودسازی را مطرح می کنیم هم نقش آفرینی در فضای جامعه را. این را ندیدیم. از طرفی بحث هم افزایی که رهبری در تشکل های فرهنگی به آن تاکید دارند. ما داریم سعی می کنیم افرادی که در حوزه های مختلف توانمند هستند و سابقه خوبی دارند را جذب کنیم.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: بنابراین با این مشخصاتی که گفته شد چنین تشکلی در سطح مشهد وجود نداشته تاکنون. در واقع اسم تشکل زیاد است اما هدف گذاری نشده و به عبارتی واقعی نیست.

وی با اشاره به اینکه خیلی جاها از قدیم بحث مطالبه گری را مطرح می کنند و تعریف ماموریت را برای قشر جوان انجام می دهند ولی وقتی به قشر نخبگان می رسند این مطالبه گری را تخصصی می کنند افزود: مطالبه‌گری تخصصی یعنی بروی مشکل را با توجه به تخصصت بفهمی و ریشه یابی کنی، بعد روی آن ریشه کار شود.

عضو تشکل جمعیت جوانان انقلابی مشهد با بیان اینکه ریشه مشکلات کشور ما عموما از سه دسته سهل انگاری مسئولین، کمبود علم و فناوری و تکنولوژی، و فساد خارج نیشت. در هر کدام از اینها می توان یک راهکار ارائه داد گفت: کارگروه دانش بنیان ما در حوزه کمبود علم ورود کرده. در حوزه سهل انگاری شاید همان مطالبه گری عادی کافی است. اما در حوزه فساد باید یک کار موازی انجام شود و مردم ببینند یک شخصی به عنوان مسئول کاری نمی تواند بکند بعد از طرفی یک شخص غیر مسئول با تفکر جهادی این کار رانجام می دهد خود مردم متوجه شده و همراه تشکل می شوند و مسئول فاسد را کنار می گذارند لذا در این سه حوزه می شود مطالبه گری را به صورت تخصصی انجام داد و مشکلات کشور را حل کرد.

مشهد قابلیت بروز و ظهور مطالبه گریها را دارد

فرمانده اسبق بسیج دانشجویی فردوسی اظهار کرد: در حوزه مطالبه گری بزرگواران قائل به وحدت نیستند، اینجا شاید خیلی وحدت نیاز نیست. اما وحدت رویه نیاز است. آن هم به تفکر مجموعه مطالبه گر بستگی دارد و در این حوزه به نظر باید هم افزایی شکل بگیرد ولی در خود مطالبه گری خیلی نیاز به وحدت نیست و حتی اگر یک جا برای مطالبه گری نباشد بهتر است.

وی افزود: ما در مشهد تجربه های مثبت زیاد داریم و نشان می دهد مشهد قابلیت بروز و ظهور مطالبه گرها را دارد. برای مثال مطالبه گری کوهپارک که سنگین بود و به نتیجه هم رسید. موارد زیاید وجود دارد که نشان می دهد فضای مطالبه گری جواب میدهد و نشان می دهد فضای کار وجود دارد. از طرفی مردم هم نشان دادند پای کار کسانی که مطالبه گری می کنند هستند.

اسماعیلی ادامه داد: ما می گوییم معمولا مشکلات یا کلان هستند یا مشکل مختص شهر مشهد است یا مشکلات محله ای است که همان ها هم جای مطالبه دارد. شاید خیلی از اول کار نتوانیم مشکل کلان را حل کنیم ولی اگر بتوانیم در هر محله یک مشکل را حل کنیم برآیند اینها به نفع کشور است.

اولویت کل کشور موضوعات معیشتی است

وی افزود: در حوزه کلان بحث های معیشتی مساله حادی است و مشهد هم با آن درگیر است و بحث های دیگری هم هست اما اولویت در کل کشور بحث معیشتی است با توجه به اتفاقات یکی دو سال اخیر که در فضای حاشیه شهر برجسته شده است.

عضو تشکل جمعیت جوانان انقلابی مشهد با اشاره به اینکه در شهر مشهد به صورت تخصصی ماهیت شهر مشهد، نگاه مدیریت شهری، گسترش مشهد خیلی مهم است تصریح کرد: ضمن اینکه در کارگروههای ما به صورت تخصصی کار ریشه یابی انجام می شود و قرار است در یک ماه آینده نتیجه کار اعلام شود. اینهایی که گفتیم ناظر بر اطلاعات شخصی ما از وضعیت موجود است. اما اگر کار تخصصی انجام شود می شود خیلی دقیق صحبت کرد.

وی افزود: در حال حاضر ما هنوز در قالب جمعیت به این داستان ورود نکرده ایم که بدانیم مطالبه چقدر جواب خواهد داد یا نه بعدا می توان بررسی کرد و قاعدتا اکثر مسئولین نسبت به تغییر یک واکنش نشان می دهند، خود ما در زندگی شخصی نسبت به تغییر مقاومت نشان می دهیم. پس مطالبه گری اینطوری نیست که در خود مشهد سخت بشد اما نکته این است که در مورد بحث افراد جمعیت خود ماست.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: افرادی که در مجموعه جذب شدند کسانی بودند که تجربه های مثبت در حوزه دانشجویی داشتند و انسانهای توانمندی بودند و همچین کسی روی زمین نمی ماند. تعدادی از این بچه ها در مجموعه های مختلف مسئولیت دارند.

وی با بیان اینکه وقتی مسئولی می بیند مطالبه از سمت همکار خودش اانجام می شود پذیرش این مساله آسان تر بوده و پاسخگویی راحت تر خواهد شد افزود: بنابراین این یک نقطه مثبت است که مطالبه گری های جمعیت جوانان انقلابی مشهد خیلی راحت تر و بهتر و سریعتر به جواب خواهد رسید.

سعید اصغریان، عضو هیئت رئیسه تشکل جمعیت جوانان انقلابی مشهد در  ادامه اظهار کرد: خلأهایی که حس می شد در مشهد، که جوانان انقلابی به ویژه دانشجویان انقلابی بعد از فارغ التحصیلی جایی نیست که نقش آفرینی کنند. ما شاهد بودیم که دوستان دچار روزمرگی شده بودند.

وی افزود: اولین دستاوردی که جمع ما داشت و با این هدف به پیش می رود این است که جایی تشکلی وجود داشته باشد که بعد از جنبش دانشجویی بخواهند دغدغه های خود را پیگیری کنند مکانی وجود داشته باشد.

جوانگرایی، روح بیانیه گام دوم انقلاب

عضو هیئت رئیسه تشکل جمعیت جوانان انقلابی مشهد گفت: بعد از بیانیه حضرت آقا ضرورت این کار بیشتر حس می شود، اگر بخواهیم یک روح برای بیانیه گام دوم تعریف کنیم همین جوانگرایی و حضور جوانان در عرصه های تصمیم گیری و تصمیم سازی است و ما به این رسیدیم که اگر بخواهیم نقش آفرینی جدی داشته باشیم چاره ای نداریم جز اینکه تشکیلاتی کار کنیم، ما داریم برای نقش آفرینی جوانان در عرصه گام دوم یک مامن و مجمعی باشد برای نقش آفرینی آنها.

وی افزود: عبارتی که رهبری استفاده کردند در جمع دانشجویان، از عبارت حلقه های میانی صحبت کردند. این حلقه های میانی باید نقش آفرینی داشته باشند برای حضور جوانها. تشکل ما می خواهد این نقش حلقه میانی را ایفا کند در عرصه پیشرفت و پیشبرد کشور.

اصغریان با بیان اینکه این خلا به شخصه در مشهد و حتی روزمرگی را حس کردیم و همچین تشکلی به این شکل و فراگیری با این ماموریت و عملکرد و چشم انداز و این جمعیت دیده نمی شود ادامه داد: کار با آمار و حرف پیش نمی رود. یعنی کارهای روی زمین مانده انقلاب با آمارسازی و حرف درمانی پیش نمی رود. اگر قرار بود پیش رود تا الان پیش رفته بود. اتفاقا یکی از مشکلات فعلی ما این است که مسئولین بیشتر از عمل، به حرف درمانی می پردازند.

وی با اشاره به اینکه اما این جمع با رویکرد عمل گرایی شکل گرفته و مثل خیلی از تشکل های این نیست که فقط مطالبه کند. مطالبه های ما ایجابی خواهد بود نه سلبی افزود: مزیت این جمع و ماهیت آن این است که نخبگانی است به معنای این است که از بدنه دانشگاه شکل گرفته و نه هر دانشگاه، بلکه دانشجوی انقلابی که سابقه تاثیرگذاری جدی در سطح دانشگاه خود داشته است.

عضو هیئت رئیسه تشکل جمعیت جوانان انقلابی مشهد ادامه داد: ما جمع خود را فراخوانی شکل نداده ایم بلکه به صورت گزینشی نفر به نفر اضافه شده اند. رویکرد این جمع هم عمل گرایی است. در این رویکرد سلبی نگاه نمی کنیم بلکه ایجابی نگاه می کنیم. ما قرار است بگوییم اینجا چگونه قرار است باشد و از چه راهی قرار است بشود.

وی افزود: در عرصه مطالبه هم همین است. مطالبه ما غوغاسالارنه نخواهد بود بلکه ایجابی با چشم انداز دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی است.ماموریت ویژه این جمع بیانیه گام دوم است یعنی نباید خود را درگیر گذشته و حال کنیم بلکه باید درگیر این باشیم که چگونه حرکت نظام اسلامی را به سمت تمدن اسلامی پیش ببریم.

تفکر انقلابی و عملکرد جهادی؛ لازمه پیشرفت کشور

دبیرکل سابق اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان کشور تصریح کرد: لازمه پیشرفت و تعالی کشور ما می توان به دو عبارت تفکر انقلابی و عملکرد جهادی برسیم. جمع بایستی جوانانی که با این تفکر دارند فکر می کنند مطالبه ما این است که باید با این دو مشصه وارد عرصه های تصمیم گیری و تصمیم سزی شوند.

وی با بیان اینکه این جمع ما شکل گرفته که جوانانی که دارای تفکر انقلابی و عملکرد جهادی هستند میدان دار عرصه های تصمیم گیری شوند. مطالبه ما هم برداشتی از بیانیه گام دوم انقلاب است افزود: اگر بخواهیم این مشکلات را برطرف کنیم لازمش جوان گرایی با این دو مولفه است.

اصغریان خاطرنشان کرد: مطالبه گری انقلابی، یک نوع مطالبه گری سازنده است که به پیشرفت منجر می شود. به جای اینکه تخریب کنیم رو به آینده و سازندگی هستیم. مطالبه گری باید به گونه ای باشد که دشمنان نظام نتوانند از ان استفاده کنند. مطالبه گری باید در چارچوب آرمان های انقلاب باشد. در این نوع مطالبه گری اصلی و فرعی و اولویت مهم است.

وی افزود: آسیب شناسی از مطالبه گری اگر بخواهیم داشته باشیم  چند تا مساله به هن می رسد که خیلی مهم است. اولین موضوع این است که مطالبه چقدر دغدغه مردم و نظام است. موضوع جزو مسائل اصلی و واولویت های مردم به حساب می آید یا نه؟

عضو هیئت رئیسه تشکل جمعیت جوانان انقلابی مشهد با اشاره به اینکه نگاه ما این است که مردم مشهد مردم غالبا انقلابی و حزب اللهی هستند. اگر موضوع جزو اولویت های اصلی مردم باشد خود این مساله عاملی می شود برای به ثمر نشستن مطالبه گفت: دومین موضوع این است که موضوع مطالبه در تخصص سیاسی تعریف می شود؟ مردم و مسئولین سریع تقسیم بندی می کنند که مساله مورد مطالبه سیاسی است یا به نفع مردم است؟ لذا مردم به نوع مطالبه نگاه می کنند. اگر احساس کردند این کار دغدغه اصلی آنهاست بلکه برای خود آنهاست آنموقع همراهی می کنند.

وی افزود: البته مکمل سوم این است که مطالبه باید تخصصی باشد و رو به پیشرفت باشد. آنموقع مسئول هم همراهی می کند. وقتی برای مسئول راهکار می بریم قطعا همراهی می کند. لذا هم بایستی مطالبه ما دغدغه مردم باشد هم تخصصی بوده و هم رو به جلو باشد و سیاسی کار نباشد.

اصغریان ادامه داد: چیزی که جمع ما می خواهد کار تخصصی و ایجابی در چارچوب دغدغه های انقلاب است. اگر این مدلی کار کنیم خود سمت ها به سمت شما پیشنهاد می شود و چیزی که در مشهد مهم است این است که ماهیت مشهد و مردم آن را بدانید. مشهد اگر به عنوان شهری که محوریت زیارتی دارد و مردم آن انقلابی هستند، عملکردها باید با این ماهیت تنظیم شود. چه در عرصه های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی. انقلابی بودن هم تعریف دارد و دارای مولفه و زیرمولفه است.

وی افزود: طبیعتا رسیدگی به محرومین و حاشیه شهر جزو مسائل اصلی مشهد است. ما در انقلابی هستیم که مدعی این است که انقلاب مخصوص مستعفان است. اگر این دو مولفه را ببینیم یعنی شهر امام رضا بودن و رسیدگی به مستضعفان را ببینیم آنموقع معین الضعفا بودن امام رضا جلوی چشم می آید و می بینیم این حاشیه شهر برای مشهد معنا ندارد.

 

عضو هیئت رئیسه تشکل جمعیت جوانان انقلابی مشهد گفت: این عملکرد مسئول که دارد خارج می زند جایی در این شهر به عنوان مسول ندارد. یعنی در گزینش مسئولین باید این دو مولفه لحاظ شود. اگر این دو مولفه دیده شود و بعدش بر اساس آن، راهبرد و راهکار چیده شود شاهد پیشرفت چشمگیر در عرصه مدیریت شهری و سایر مسائل اجتماعی و فرهنگی هستیم.

وی افزود: جمع ما به صورت کارگروهی در حال فعالیت است یعنی اینکه هر چند نفر بسته به تخصص و دغدغه اصلی خود کارگروهی شکل می دهند و بر اساس آن برنامه ریزی می کنند. کارگروه ها هم تخصصی است مثل نظام سلامت که اختصاصی روی مساله نظام سلامت مشهد کار می کند.

توصیه آیت‌الله علم‌الهدی برای نقش آفرینی در مدیریت‌های میانی

اصغریان با اشاره به اینکه کارگروهی داریم به نام اقتصاد دانش بنیان و گروههای جهادی و ... . مواجهه ما با دستگاه ها این است که به صورت تخصصی با دستگاه ها ارتباط بگیریم اظهار کرد: واقعیت این است که چقدر رئیس دولت ما مطالبه پذیر است که مسئول مطالبه چذیر باشد؟ ما در یک دولتی به سر می بریم که بیشتر از عملگرایی و حل درد و مشکل مردم به دنبال حرف درمانی است و جدیدا از حرف درمانی خارج شده و رفته به سمت وارونه نمایی واقعیت ها و این وارونه نمایی واقعیت ها توسط مسئولین را یک نوع کج دهنی به مردم صبار و شکور می دانم. یک جور نمک پاشیدن به زخم های مردم است. اگر کاری نمی کند حداقل به زخم های مردم نمک نپاشید.

وی افزود: برخی از مسئولین بالاخص در این دولت هستند که چیزی که برای انها مهم است منافع گروهی و شخصی آنهاست. یا دچار ناکارآمدی هستند ولی مسئولین اگر کارامد بوده و دغدغه انقلاب را داشته باشند، مطالبه گری ایجابی که در جهت منافع مردم را استقبال خواهند کرد.

عضو شورای مرکز بسیج دانشجویی تصریح کرد: در حال حاضر حداقل انتظاری که از مسئولین برای شنیدن درد و مشکلات مردم داریم محقق نمی شود؛ با بخاطر ناکارآمدی است یا منافعی که در خطر است یا خدای نکرده بحث خیانت و امثالم. البته نمی شود گفت همه مسئولین اینطوری هستند.

وی با بیان اینکه یکی از کارگروه های ما رسانه است که مسئولینی که به دنبال کار کردن نیستند با رسانه ها بصیرت مردم را در مورد مشکلات و حقوق آنها را پیگیری می کنیم و برای حل مساله فشار می آوریم افزود: کارگروههای ما شامل اقتصاد دانش بنیان، رسانه، نظام سلامت، جهادی، توانمندسازی تشکل ها، منابع انسانی، کمیته پیگیری، مدل کار جمعی ما این است که هر چند نفر بر اساس تخصص و اولویت خود کارگروه تعریف می کنند طبیعتا این کارگروهها اضافه خواهد شد.

وی افزود: ما در دیداری که با آیت الله علم الهدی داشتیم ذکر کردیم که غیر از بحث نخبگانی، سه عنصر به عنوان عناصر ماهیتی تعریف کردیم، یک انقلابی بودن، دوم تبعیت محض از ولایت فقیه و سوم ارتباط مستمر با روحانیت است و آیت الله علم الهدی توصیه کردند که در مدیریت های میانی نقش آفرین باشید.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1715781
ارسال نظر
نظرات