شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 11:29 منتشر شده در مورخ: 1399/12/20 شناسه خبر: 1715862
کارشناس مرتعداری اداره کل منابع طبیعی استان خبر داد؛

صرف ۴ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی برای احیای مراتع خراسان شمالی

صرف ۴ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی برای احیای مراتع خراسان شمالی
محمد نوری گفت: چهار میلیارد و ۹۷۷ میلیون تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای احیای مراتع استان از سال ۹۷ تا به کنون هزینه شده که هنوز ۶۶۰ میلیون تومان دیگر از این اعتبار ابلاغی نیز باید اختصاص داده شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد نوری، کارشناس مسئول مرتعداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در گفت و گو با عصر اترک اظهار کرد: طی سه سال گذشته ابلاغ و اختصاص اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی به خراسان شمالی برای احیای مراتع استان به منظور پیشگیری از فقر پوشش گیاهی مرتعی و حفظ تعلیف دام از مرتع اختصاص یافته است.

نوری گفت: در سال ۹۷، از محل صندوق توسعه ملی مبلغ یک میلیارد و ۸۷۷ میلیون تومان اعتبار برای احیای مراتع استان اختصاص یافت که با این اعتبار، عملیات تبدیل دیم زار کم بازده به پربازده با انجام کشت یونجه در سطح هزار و ۲۰۹ هکتار انجام شد.

وی همچنین افزود: در سطح هزار و دو هکتار عملیات کپه کاری، در سطح ۳۴۳ هکتار بذرپاشی، در سطح ۱۱۰ هکتار نهال کاری، در سطح ۴۱ هکتار مراقبت و آبیاری، احداث ۳۰ باب آبشخور و احداث ۲۷ دهنه چشمه اجرایی شدند.

کارشناس مسئول مرتعداری اداره کل منابع طبیعی در ادامه عنوان کرد: در سال ۹۸ نیز از محل صندوق توسعه ملی مبلغ دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای احیای مراتع استان اختصاص یافت که به علت افزایش تورم، سطح اجرایی عملیات احیای مراتع استان در این سال کاهش یافت.

نوری افزود: با اختصاص این اعتبار در سطح ۹۳۰ هکتار عملیات تبدیل دیم زار کم بازده به پربازده، در سطح هزار و ۱۰ هکتار عملیات کپه کاری، در سطح ۱۶۲ هکتار عملیات نهال کاری، در سطح ۲۰۱ هکتار عملیات مراقبت و آبیاری همچنین احداث ۲۱ باب آبشخور و احداث ۱۸ دهنه چشمه در سطح مراتع انجام شدند.

وی در ادامه اعلام کرد: امسال نیز از محل صندوق توسعه ملی مبلغ یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون تومان اعتبار ابلاغ شد که تا به کنون ۹۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته است.

نوری گفت: با این اعتبار اختصاص یافته در سطح ۶۰۰ هکتار عملیات کپه کاری، در سطح ۳۳۰ هکتار عملیات تبدیل دیم زار کم بازده به پربازده، در سطح ۲۷۲ هکتار عملیات مراقبت و آبیاری انجام شده اند و عملیات نهال کاری نیز در بهار ۱۴۰۰ اجرایی می شود.

کارشناس مسئول مرتعداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی خاطر نشان کرد: مصوب شده بود که اعتبار استانی نیز به اجرای عملیات احیای مراتع استان اختصاص داده شود که طی سال های ۹۷ و ۹۸ هیچ اعتبار استانی اختصاص نیافت.

وی عنوان کرد: برای سال جاری نیز مصوب شده که ۵۲۰ میلیون تومان اعتبار استانی اختصاص داده شود که تا به کنون فقط ۲۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته است.

نوری افزود: این اعتبار برای احداث آبشخور و بهسازی چشمه در مراتع استان هزینه خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1715862
ارسال نظر
نظرات