شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 15:53 منتشر شده در مورخ: 1399/12/20 شناسه خبر: 1716001
معاون پژوهشی منابع طبیعی استان یزد تشریح کرد

راهکارهای مقابله با سرمازدگی درختان

راهکارهای مقابله با سرمازدگی درختان
وظیفه شناس معاون پژوهشی و فناوری منابع طبیعی استان یزد از راهکارهای مقابله با سرما زدگی درختان همیشه سبز مثل نارنج، پرتقال، لیمو و زیتون اشاره کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد رضا وظیفه شناس در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص راهکارهای مقابله برای سرمازدگی درختان گفت: دو نوع درخت داریم یکی درختان همیشه سبز و دیگری درختانی که برگ ریز هستند.

معاون پژوهشی و فناوری مرکز تحقیقات و آموزش منابع طبیعی استان یزد افزود: درختان همیشه سبز از نظر یخ زدگی حساس تر از درختان برگ ریز هستند ولی زمانی که درختان برگ ریز گل دار باشند حساس تر از درختان همیشه سبز هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه درختان همیشه سبز مثل مرکبات، نارنج،  پرتقال، لیمو، زیتون و گل ها به سرما حساس هستند اذعان کرد: درختان همیشه سبز در فصل زمستان و در دماهای 7- و 5- آسیب می بینند.

وظیفه شناس خاطر نشان کرد: زمانی که درختان برگ ریز بیدار می شوند و گل می دهند گل آنها نسبت به مرکبات حساس تر است. برای مثال شکوفه های درخت بادام در دمای 1- درجه سانتی گراد از سرما آسیب می بیند و با توجه به میزان حساسیت این درخت امکان دارد در دمای 1 یا 2 درجه بالای صفر نیز دچار یخ زدگی شود.

معاون پژوهشی و فناوری مرکز تحقیقات و آموزش منابع طبیعی استان یزد به راهکارهایی برای مقابله با سرما اشاره کرد و گفت: یکی از این راهکارها ندادن کود دامی به درختان همیشه سبز است چون درخت گرم می شود و در دمای 5- درجه دچار سرمازدگی می شود.

وظیفه شناس حرص نکردن درختان همیشه سبز را یکی دیگر از راهکارهای مقابله با سرمازدگی اعلام کرد.

وی در پایان عدم استفاده از کودهای نیتراته از دیگر راه های جلوگیری از سرما زدگی درختان اشاره کرد و افزود: کشیدن کاور و روپوش بر روی درختان، استفاده از محلول کائولین و ترکیبات پروتوئینه برای تقویت درختان و آب دادن به درختان هنگام سرما به دلیل اینکه به جای درخت، آب یخ بزند از دیگر راهکارهای مقابله با سرمازدگی است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1716001
ارسال نظر
نظرات