شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 15:23 منتشر شده در مورخ: 1399/12/21 شناسه خبر: 1716244
رستم قاسمی:

گره زدن مشکلات کشور به برجام کار درستی نیست/ کارکنان وزارت نفت در پرونده بابک زنجانی هیچ دخالتی نداشتند

گره زدن مشکلات کشور به برجام کار درستی نیست/ کارکنان وزارت نفت در پرونده بابک زنجانی هیچ دخالتی نداشتند
وزیر سابق نفت با اشاره به اینکه گره زدن مشکلات کشور به برجام کار درستی نیست گفت: تجربه نشان داده با استفاده از سرمایه عظیم انسانی کشور می توان در همه ابعاد شکوفایی را رقم بزنیم و لازمه اینکار به کارگیری توانمندی ها و اراده ها است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ رستم قاسمی وزیر سابق نفت امروز در جمع خبرنگاران در اراک گفت: از دوران دفاع مقدس بنده در کارهای مهندسی رزمی اقدامات بزرگی انجام دادم که بعد از آن در راستای سازندگی و بازسازی کشور برای تاسیس قرارگاه خاتم الانبیاء تلاش کردم و در آن مقاطع به دنبال نشان دادن توانمندی های ایران اسلامی بودیم.

قاسمی اظهار کرد: در سال های بعد از سازندگی همواره در عرصه هایی که کشور نیاز به سازندگی داشت توانمندی های ایران و ایرانی را عملیاتی کردیم و علیرغم اینکه عده ای به توانمندی های داخلی اعتقادی نداشتند اما در بسیاری از عرصه ها شکوفایی را رقم زدیم.

وی ادامه داد: پارس جنوبی بزرگترین پالایشگاه در ایران و پایتخت بزرگ انرژی در منطقه است که به همت جوانان ایرانی ساخته شده و این پالایشگاه کاملا به دست توانمند جوانان ایران ساخته و تکمیل شده است.

وزیر سابق نفت بیان کرد: در دوران وزارت نفت به دلیل وجود تحریم های سنگین در نورانی و  انرژی که بعد از یکصد سال این تحریم های به اصطلاح فلج کننده علیه ایران اسلامی رقم خورد  دشمنان با اعمال این تحریم ها به دنبال فلج کردن اقتصاد کشور بودند که علیرغم وابستگی های شدید در حوزه نفت و وجود واردات بیش از ۳۰ درصد بنزین کشور اما نگذاشتیم لحظه ای نگرانی در مردم ایجاد شود.

دشمنان با تحریم های نفتی شدید به دنبال بحران سازی های جدی برای مردم بودند

قاسمی بیان کرد: دشمنان با تحریم های نفتی شدید به دنبال بحران سازی های جدی برای مردم بودند اما با اقدامات جهادی و همت های جوانان ایرانی روزهای سخت را پشت سر گذراندیم.

وی افزود: در این راستا تغییر سبد بنزین به گاز مردم در دستور کار قرار گرفت که بیش از ۲۵۰۰ جایگاه سوخت در کشور احداث شد و همچنین طرح کیفی و کمی پالایشگاه های نفت در کشور رقم خورد که نمونه آن در پالایشگاه شازند بود که تولید آن به بیش از ۱۵ میلیون لیتر رسید و بسیاری از پالایشگاه ها را طرح توسعه آن را کلید زدیم.

وزیر سابق نفت یادآور شد: همچنین طرح برداشت از میدان مشترک پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفت که همه شرکت های خارجی از پارس جنوبی رفتند که این تصمیم در دولت دهم رقم خورد و علیرغم اینکه در آن زمان عده ای آن را غیردمکراتیک می دانستند کارکردن ۱۷ فاز پارس جنوبی به طور همزمان انجام شد و همه شرکت های ایرانی جایگزین خارجی شدند و با یک پیشرفت قابل توجهی کار روبه جلو رفت.

قاسمی گفت: در مقطع تحریم های سنگین نفتی کارکنانف وزارت نفت اراده کردند و کشور را در مقاطعی نجات دادند و کار بزرگی در وزارت نفت آن زمان شکل گرفت که موجب افتخار است.

وی اضافه کرد: در آن مقطع وزیر نفت ایران به عنوان رئیس اوپک بود که فرصت ارزشمندی در اختیار ایران قرار گرفت و دیپلماسی اقتصادی در آن مقطع عملیاتی شد و اقدامات اساسی در حوزه نفت تا جایی در کشور پیشرفت کرد که رئیس جمهور وقت آمریکا به صراحت اعلام کرد تحریم های فلج کننده دیگر بر روی ایران اثر گذار نیست.

وزیر سابق نفت گفت: بعد از دوران وزارت نفت در محضر شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی به عنوان سرباز بودم و از مکتب ایشان درس های بسیار زیادی آموختم که امیدواریم بتوانیم راه و مکتب شهید سلیمانی را برای ساخت ایرانی با عظمت استفاده کنیم.

منشا بسیاری از چالش های فرهنگی و اجتماعی اقتصاد است

قاسمی بیان کرد: امروز در ایستگاه فعلی کشور در شرایط مناسبی قرار نداریم و مهمترین چالش کشور مسئله اقتصاد است که البته فرهنگ، آسیب های اجتماعی نیز مهم هستند اما منشا بسیاری از چالش های فرهنگی و اجتماعی اقتصاد است.

وی با اشاره به اینکه ۳۶۰ شاخصه فرهنگی در کشور داریم و معلمی و فرد فرهنگی که حقوق آن زیر ۴ میلیون تومان است نمی تواند دغدغه های فرهنگی و آموزشی خود را تحقق ببخشد بیان کرد: نیاز است برای حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشور ریل اقتصادی کشور به حرکت در بیاید.

پیشران حرکت کشور اقتصاد است

وزیر سابق نفت افزود: طبق نظرسنجی ها بیش از ۸۷ درصد از مردم ایران مشکلات خود را در سبد مسائل اقتصادی می دانند و امروز نیاز است مسئله اقتصاد مهم ترین اولویت کشور باشد و پیشران حرکت کشور اقتصاد است و این تنها با نگاه انقلابی و جهادی قابل حل می باشد.

وی اظهار کرد: بنده به دلیل مسئولیت در اوپک با بسیاری از سران کشورهای دنیا ارتباط داشتم و دنیا را به خوبی می شناسم.بنده افتخار می کنم که سردار سپاه هستم و در طول مسئولیت های متعدد در سپاه اقدامات زیادی انجام دادم  و کار بنده بیشتر در حوزه اقتصاد سازندگی، مهندسی و صنعتی بوده است.

قاسمی بیان کرد: در قانون اساسی هیچ گونه محدودیت و معنی برای حضور نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد و اگر هم بنده روزی به عنوان کاندیدا ریاست جمهوری وارد شوم نگاه حزبی نخواهم داشت.

وزیر سابق نفت افزود: وقتی بنده وارد وزارت نفت شدم تمام دکل های نفتی در کشور متعلق به شرکت های خارجی بودند و حتی یک شرکت هم ایرانی نبود و با تصمیمی که گرفته شد و خارجی ها بیرون رفتند خیلی ها نگران حفاری بودند که بنده این افتخار را دارم توانستم با مدیریت جهادی این نگرانی را برطرف سازم.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ وقتی وزارت نفت را تحویل دادم ۲۰ دستگاه حفاری تنها در پارس جنوبی فعالیت می کرد و دکل های نفتی که در رسانه ها گفته می شود ناپدید شدند متعلق به وزارت نفت نبودند چراکه بر اساس قانون وزارت نفت نمی تواند دکل نفتی خریداری کند و تنها شرکت های زیرمجموعه را حمایت می کند و دکل های نفتی گم شده متعلق به بنیاد تعاون ناجا و صندوق بازنشستگی صنعت نفت بود که به دلیل بدهکاری با مشکلاتی روبه رو شدند و هنوز هم پرونده آن در دادگاه لندن مفتوح است.

بالاترین فروش نفت در کشور در سال ۹۰ و ۹۱ رقم خورد

قاسمی با اشاره به اینکه بالاترین فروش نفت در کشور در سال ۹۰ و ۹۱ رقم خورد و این در شرایط اوج تحریم ها بود گفت:  در آن زمان با تصمیم شورای عالی امنیت ملی برخی از شرکت ها با مالکیت خارجی برای خرید نفت اقدام می کردند که بابک زنجانی هم AC خرید و همزمان بانک را خریداری کرد که در همان ایام بنده با مکاتبه ای که با وزارت اطلاعات داشتم از خروج ایشان به خارج از کشور جلوگیری کردیم و این در دولت دهم اتفاق افتاد.

کارکنان وزارت نفت در پرونده بابک زنجانی هیچ دخالتی نداشتند

وی افزود: اگر پرونده بابک زنجانی سیاسی نمی شد قطعا پول های ایران برمی گشت و پرونده بابک زنجانی بیش از یک متر است که ۲۵ دادگاه برای ایشان تشکیل شده و پرونده در طی ۸ سال در دست وزارت اطلاعات دولت یازدهم و دوازدهم است که اگر یک کارمند وزارت نفت در این پرونده دخالت داشت قطعا پاسخ را بنده میدادم و قطعا می گویم در پرونده بابک زنجانی کارکنان وزارت نفت هیچ دخالتی نداشتند.

وزیر سابق نفت بیان کرد: اگر روزی تصمیم در حضور برای انتخابات داشته باشم قطعا با قوت می آیم و کاندیدای پوششی حزب و گروه و فرد خاصی نخواهم شد. بنده با دولت های مختلف همکاری کرده ام و مسئولیت مشاور بودن آقای جهانگیری به این دلیل بود که شهید سلیمانی ماموریتی برای ارتباط با کشورها به بنده داده بودند که به دلیل ضرورت داشتن پست دولتی آقای جهانگیری بنده را به عنوان مشاور منصوب کردند .

وی اضافه کرد: در حوزه مسائل اقتصادی دیوار کشی نباید معنا داشته باشد و باید بر طبق نگاه شهید سلیمانی حرکت کنیم و ایشان خط قرمزها را با دقت رعایت می کردند.

قاسمی بیان کرد: متاسفانه امروز اقتصاد کشور سیاست زده و جناحی شده و باید نگاه حزبی برداشته شود.

وی اظهار کرد: اصل نگاه نرمش قهرمانانه در برجام و مذاکره ای که مقام معظم رهبری اجازه دادند خوب بود اما اینکه چه توافقات و چه مذاکره ای انجام شده دیگر کار تمام شده و البته ایران تاکنون به تعهدات خود کاملا پایبند بوده و کسانی که از برجام خارج شدند باید به توافقنامه باز گردند و پایبند باشند چراکه هدف اصلی برجام تنش زدایی بود و باید محقق شود.

وقتی نمی توانیم منابع کشور را جابه جا کنیم اصل fatf اثرگذار نخواهد بود

وزیر سابق نفت گفت: اصل fatf تا زمانی که ایران و منابع کشور در تحریم و بلوکه است نمی تواند کار موثری انجام دهد و وقتی نمی توانیم منابع کشور را جابه جا کنیم اصل fatf اثرگذار نخواهد بود.

قاسمی بیان کرد: حرف زنگنه که پالایشگاه ستاره خلیج فارس را کاری بیهوده خطاب کردند تعجب آور بود چراکه این پالایشگاه اولین پالایشگاه میعانات گازی در کشور است و اینگونه پالایشگاه ها در منطقه بسیار محدود هستند که با ساخت این پالایشگاه واردات بنزین را به صادرات بنزین تبدیل کردیم و افتخار آمیز است.

وی ادامه داد: اگر امروز پالایشگاه ستاره خلیج فارس را نداشتیم قطعا با مشکلات جدی روبه رو بدیم چراکه دو هدف مهم ساخت این پالایشگاه از جمله تولید بنزین و مصرف میعانات گازی با وجود عدم صادرات آن نیاز حیاتی کشور بود.

گره زدن مشکلات کشور به برجام کار درستی نیست

وزیر سابق نفت گفت: گره زدن مشکلات کشور به برجام کار درستی نیست و رفع وابستگی ها با نگاه جهادی قابل حل است و تجربه نشان داده با استفاده از سرمایه عظیم انسانی کشور می توان در همه ابعاد شکوفایی را رقم بزنیم و لازمه اینکار به کارگیری توانمندی ها و اراده ها است.

قاسمی بیان کرد: رانتی بودن و سیاسی بودن اقتصاد معضل بزرگ کشور است و امروز ریل اقتصاد کشور باید تغییر کند و این نیازمند سازوکار درست است که اگر بر روی این سازوکار درست نظارت باشد و از تجربه ها و ابزارهای موجود استفاده شود قطعا مشکلات برطرف می شوند.

وی خاطرنشان کرد: دولت جوان انقلابی دولتی بانشاط کارآمد و مسئولیت پذیر است و امروز در کشور نیازمند پوست اندازی هستیم و این باید در دولت جوان انقلابی محقق شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1716244
ارسال نظر
نظرات