شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 09:20 منتشر شده در مورخ: 1399/12/23 شناسه خبر: 1716475
رئیس نظام پزشکی مشهد:

نگاه اقتصادی مسئولان به درمان، مانع ارائه خدمات پزشکی خیرخواهانه می‌شود

نگاه اقتصادی مسئولان به درمان، مانع ارائه خدمات پزشکی خیرخواهانه می‌شود
بیرجندی نژاد گفت: ارائه خدمات پزشکی به صورت خیرخواهانه در شرایط اقتصادی فعلی مستلزم تصویر‌سازی صحیح مسئولان امر از حوزه پزشکی بوده چرا که نگاه مادی افراد به بخش درمان، پزشکان را مجبور به فعالیت اقتصادی می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر علی بیرجندی نژاد، رئیس نظام پزشکی مشهد در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: نظام پزشکی در خصوص دریافت مالیات از پزشکان وظیفه مستقیمی ندارد و این بحثی است بین پزشک و سازمان مالیاتی اما ما به‌عنوان تنظیم کننده روابط بین همکاران و سازمان‌ها می‌توانیم به این موضوع ورود پیدا کنیم از این رو طبق آمار، پرداخت مالیات توسط جامعه پزشکی نسبت به دیگر صنوف منظم تر است.

پرداخت مالیات توسط جامعه پزشکی نسبت به دیگر اصناف منظم‌تر است

وی عنوان کرد: منکر این نمی‌شویم که همانند دیگر صنوف امکان دارد افرادی باشند که از پرداخت مالیات سر باز زنند و علی‌رغم درآمدهای نجومی‌شان فرار مالیاتی داشته باشند، اما در خصوص غالب جامعه پزشکان باید بگویم که جامعه پزشکی یکی از منظم‌ترین‌ها در بحث پرداخت مالیاتی است زیرا یک عده از پزشکان که کارمند دولت به حساب می‌آیند پیش از دریافت حقوقشان مالیات خود را می‌پردازند و از طرف دیگر پزشکانی که به صورت خصوصی مشغول به فعالیت هستند نیز دارای پرونده‌های مالیاتی مشخص هستند که امکان فرار مالیاتی آن‌ها بسیار پایین آمده است.

معوقات بیمه‌ها به پزشکان کاهش یافت

بیرجندی نژاد ضمن اشاره به معوقات پرداختی بیمه‌ها به پزشکان گفت: با توجه به شرایطی که به دلیل شیوع کرونا در کشور ایجاد شد، باعث شد تا میزان قابل توجهی از خدمات پزشکی کاهش یابد از این رو میزان هزینه‌ها و مطالباتی که بیمارستان‌های خصوصی و دولتی از بیمه‌ها پیدا می‌کردند، کاهش یابد و این موضوع فرصتی را برای بیمه‌ها ایجاد کرد که آن عقب‌افتادگی که در بحث پرداخت معوقات پزشکان ایجاد شده بود را جبران کنند.

رئیس نظام پزشکی مشهد یادآور شد: در حال حاضر فاصله 15 ماهه پرداخت معوقات پزشکان توسط بیمه‌های پایه مانند تأمین اجتماعی و خدمات درمانی بهبود یافته و به زیر 6 ماه رسیده است منتهی هنوز برخی بیمه‌های تکمیلی معوقات خود را پرداخت نکرده‌اند.

تصویب آیین‌نامه اخلاق پزشکی در سازمان نظام پزشکی کل کشور

وی تأکید کرد: سال گذشته آیین‌نامه اخلاق پزشکی در سازمان نظام پزشکی کل کشور به تصویب رسید و کمیسیون‌های اخلاق پزشکی هم در تهران و هم در شهرستان‌ها ایجاد و فعال شده‌اند و به موضوعاتی در این خصوص رسیدگی می‌کند. اما نکته قابل توجه این است که همیشه اخلاق پزشکی به‌عنوان ارائه خدمات رایگان و اقدامات خیرخواهانه خلاصه شده است که البته به دلیل اینکه بحث پزشکی دارای قداست خاصی است و نباید آلوده مسائل مادی شود اما به نظر من اگر پزشکی خدماتش را به بهترین شکل و کیفیت ارائه دهد اخلاق پزشکی را رعایت کرده و به طور خلاصه برای بیمارش کم نگذارد.

بیرجندی نژاد افزود: با این وجود با توجه به شرایط اقتصادی کشور بحث ارائه خدمات پزشکی به صورت خیرخواهانه نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است اما لازمه این امر این است که مسئولان امر نیز به حوزه پزشکی نگاه مادی نداشته باشند بدین معنی که مسئولان ما با جامعه پزشکی مانند دیگر صنوف برخورد نکنند و آن را یک فعالیت اقتصادی صرف نپندارند.

رئیس نظام پزشکی مشهد خاطر نشان شد: امیدواریم روزی برسد که بیماران ما بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای خدمات پزشکی خود را دریافت کنند اما لازمه این اتفاق حضور بیمه‌های قدرتمند ‌است که بتوانند هزینه‌های خدمات درمانی را به طور کامل پرداخت کنند اما در حال حاضر سازمان‌های بیمه‌ای ما به‌عنوان مثال از حق ویزیت یک پزشک متخصص که چیزی حدود 61 هزار تومان است، فقط 10 هزار تومان پرداخت می‌کند؛ بنابراین، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که مراوده مالی بین پزشک و بیمار کم شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1716475
ارسال نظر
نظرات