شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:35 منتشر شده در مورخ: 1399/12/23 شناسه خبر: 1716534
کارشناس مسائل اقتصادی:

طرح مجلس برای افزایش حقوق ها در شرایط موجود بهترین راهکار است/ مردم نخواهند توانست طعم ارز ۴۲۰۰ تومانی را بچشند کما اینکه تاکنون نچشیده‌اند!

طرح مجلس برای افزایش حقوق ها در شرایط موجود بهترین راهکار است/ مردم نخواهند توانست طعم ارز ۴۲۰۰ تومانی را بچشند کما اینکه تاکنون نچشیده‌اند!
یونسی گفت: موضوع اصلاح حقوق کارمندان و توجه به حداقل حقوق و طرح ارائه شده برای افزایش آن با توجه به شرایط اقتصادی کشور یکی از ویژگی‌های ممتاز عملکرد مجلس در بودجه ۱۴۰۰ بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی یونسی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با دیار آفتاب؛ پیرامون بحث بودجه سال آینده و نکاتی که باید در رابطه با آن موردتوجه مجلس قرار بگیرد گفتبودجه در سال ۱۴۰۰ دارای ویژگی‌های خاص و حساسی است چراکه از یک‌سو مقام معظم رهبری بر اصلاح ساختاری بودجه تأکید کرده بودند که پیرو این دستور مجلس شورای اسلامی در بودجه نیم‌نگاهی به اصلاح داشت و به همین خاطر بین تصویب بودجه سال ۹۹ و ۱۴۰۰ تفاوت بسیار زیادی وجود داشت.

این استاد اقتصاد دانشگاه تصریح کرد: علاوه بر این تجربه‌های عملکردی بودجه در سال ۱۳۹۸ و گزارش تفریغ آن توسط مجلس و دیوان محاسبات نشان می‌دهد حساسیت مجلس فعلی بر بودجه ۱۴۰۰ بجاست و عدم توجه به آن می‌تواند آینده تورمی را برای ما داشته باشد.

آنچه به‌عنوان تورم حس می‌کنیم چیزی جز اثرات کسری بودجه نیست/ دقت و حساسیت مجلس برای بودجه ۱۴۰۰ ستودنی است

یونسی اظهار کرد: کسری بودجه سال‌های گذشته و شیوه جبران آن از طریق استقراض از صندوق ذخیره ارزی، فروش اوراق مشارکت، چاپ پول، استقراض از بانک‌ها یا بانک مرکزی منجر به افزایش شدید نقدینگی ما شده است و مردم باید بدانند آنچه ما به‌عنوان تورم در کشور حس می‌کنیم چیزی به‌جز اثرات کسری بودجه نیست.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه به ازای هر ۱۰ هزار میلیارد تومان ۲.۵ درصد کسری بودجه داریم افزود: اعداد و ارقام کسری بودجه را که بررسی می‌کنیم می‌بینیم که این حجم از کسری بودجه می‌تواند تورم‌ را در همین سطح ۴۰ ۵۰ در صد و یا حتی ۶۰ درصد ادامه بدهد لذا دقت و حساسیت مجلس ستودنی است هرچند بیشتر از این هم می‌شد کار کرد اما شرایط خاص کشور و استراتژی مجلس برای کمک به دولت برای حل مشکلات مردم باعث شد که در برخی از موارد آنچه مجلس و کمیسیون تلفیق مدنظر داشت محقق نشود.

طرح مجلس برای افزایش حقوق ها در شرایط موجود بهترین راهکار است/ دریافتی ۱۵ برابری مدیران می‌تواند منجر به شکاف طبقاتی شود

عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه پیام نور اراک گفت: اتفاقات بسیار مبارکی در بودجه ۱۴۰۰ رخ داد و البته ایراداتی که مجلس می‌توانست اصلاح کند اما به دلیل همکاری با دولت اجتناب کرد، موضوع اصلاح حقوق کارمندان و توجه به حداقل حقوق و طرح ارائه شده برای افزایش آن با توجه به شرایط اقتصادی کشور یکی از ویژگی‌های ممتاز عملکرد مجلس در بودجه ۱۴۰۰ بود.

وی با شاره به طرح مجلس برای افزایش حقوق‌ها در سال آینده اظهار کرد: اینکه حقوق افراد ۲۵ درصد و تا سقف ۲ و نیم میلیون تومان درصد افزایش پیدا کند باعث می‌شود افراد دارای حقوق‌های بالا فاصله طبقاتی‌شان همچنان رو به رشد نباشد.

یونسی با بیان اینکه این شیوه با توجه به شرایط موجود بهترین راهکاری است که می‌شد اتخاذ کرد ادامه داد: هرچند این ۲۵ درصد با توجه به تورم در نظر گرفته‌شده در کشور عدد کمی است ولی چون فعلاً توان اقتصادی کشور بیش از این نیست باید اینجا از کارگران و کارمندان عذرخواهی کنیم و بگوییم که می‌دانیم که ۶۰ درصد قدرت خرید خود را ازدست داده‌اید و ارزش پول ملی بیش از ۳۰۰ درصد کاهش پیداکرده و سطح خط فقر جابجا شده و حتی به ۱۰ میلیون تومان در تهران و کلان‌شهرها رسیده است.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به سقف ۱۵ برابر در نظر گرفته‌شده برای دریافتی مدیران تصریح کرد: قبل از این فاصله حداقل و حداکثر حقوق ۷ برابر بود و این حقوق‌ها معمولاً در دستگاه‌های دولتی که به‌نوعی منتصب به دولت هستند ولی دخل‌وخرج آن‌ها هیچ‌وقت در بودجه منعکس نمی‌شود وجود دارد، کاهش سقف دریافت مدیران از ۲۱ برابر حداقل حقوق به ۱۵ نکته خوبی است ولی فاصله هنوز هم خیلی زیاد است و اینکه به گروهی اجازه داده شود ۱۵ برابر سایرین حقوق‌بگیران دریافتی داشته باشند این می‌تواند منجر به شکاف طبقاتی شود و حقوق‌ها بالایی را نصیب برخی افراد کند.

دولت در کاهش هزینه‌ها و تأمین درآمدها عمل‌نکرده است/ موفقیت اقتصادی در گرو رفع وابستگی به نفت 

این استاد دانشگاه با تأکید بر بحث کسری بودجه افزود: تجربه سال‌های گذشته نشان داده است دولت در کاهش هزینه‌ها موفقیت زیادی نداشته است و همچنین در حوزه تأمین درآمدها هم موفق عمل‌نکرده است بنابراین بودجه ۱۴۰۰ بر مبنای وابستگی بیشتر به نفت بود که در صورت محقق نشدن کسری بودجه را بالا می‌برد و حتی در صورت محقق شدن آن دوباره اقتصاد ما را به‌عنوان یک اقتصاد نفتی مطرح می‌کند.

وی تصریح مرد: همه افرادی که در مجلس و دولت هستند باید بدانند آنچه منجر به موفقیت اقتصادی کشورها شده است رفع وابستگی به نفت بوده نه افزایش این وابستگی و متأسفانه در بودجه ۱۴۰۰ این موضوع میزان وابستگی اقتصاد ما به نفت را بیشتر می‌کند که البته مجلس جلوی این موضوع را تا حدودی گرفت.

مردم نخواهند توانست طعم ارز ۴۲۰۰ تومانی را بچشند کما اینکه تاکنون نچشیده‌اند

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه یکی از مسائلی مغول مانده و در بودجه ۱۴۰۰ که حل نشد موضوع ارز ۴۲۰۰ تومان بود گفت: تجربه نشان داده است از ابتدای انقلاب در اقتصاد ما و چه در سایر کشورها وقتی کالایی دونرخی باشد زمینه بازار سیاه و فساد فراهم می‌شود علاوه بر این مردم هم کالا را با مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی به خاطر وجود فساد، بازار سیاه و عدم وجود زیرساخت مصرف نمی‌کنند یعنی مردم نخواهند توانست طعم ارز ۴۲۰۰ تومانی را بچشند کما اینکه تاکنون نچشیده‌اند.

یونسی اظهار کرد: وقتی ما ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین نهاده دام و طیور داریم سؤالی مطرح است که آیا قیمت مرغ و تخم‌مرغ دارای ثبات بود، وقتی برای واردات منابع روغن این ارز را داشته‌ایم آیا قیمت آن ثابت ماند جز اینکه شد مرغ و تخم‌مرغ تنظیم بازار و مرغ و تخم‌مرغ آزاد یا روغن تنظیم بازار و روغن آزاد.

این استاد دانشگاه افزود: این نشان می‌دهد که ساختار اقتصادی برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی کامل نیست پس اگر این‌چنین باشد سود ارز ۴۲۰۰ تومانی نصیب دلالان می‌شود، بخشی از این ارز را در بازار آزاد می‌فروشند و بخشی را کالا وارد می‌کنند و مجدداً صادرات می‌کنند که الآن در حوزه دارو همین مشکل را داریم.

وی تصریح کرد: اگر مجلس می‌توانست روی ارز ۴۲۰۰ تومانی کار بیشتری انجام بدهد موفقیت بیشتری داشت، عدم آمادگی زیرساخت‌ها البته اصلی‌ترین مشکل است و مجلس باید بتواند زیرساخت‌های لازم برای این‌گونه حمایت‌ها را فراهم کند و مسئله را حل کند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی وضعیت کسری بودجه در سال آینده را مرتبط با عملکرد دولت وقت دانشت و گفت: امیدواریم با حضور یک دولت جوان انقلابی و توجه به ظرفیت‌های داخلی، اقتصاد مقاومتی و تولید داخل وضعیت تأمین درامدها افزایش پیدا کند و این منجر به کاهش کسری بودجه شود کما اینکه کسری بودجه به‌صورت ساختاری در اقتصاد ایران وجود دارد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1716534
ارسال نظر
نظرات